Matbaanın icadından önceki durum nasıldı

Matbaadan önce kitaplar nasıl basılıyordu, bu yazımızda sizlere matbaanın icadından önce ve sonraki durum hakkında bilgi vereceğiz.

Matbaanın icadından önce kitaplar hattatlar ve kitap yazarları tarafından elle yazılıyordu. Bu nedenle bir kitabın yazımı haftalar hatta aylar alıyordu. Ayrıca o dönemlerde kağıt ve mürekkebin fazla bulunmamasından dolayı kitap okumak, eğitim almak ve kitaplardan faydalanmak oldukça zor ve meşakkatliydi. Bu nedenle geçmişteki bilginlere ve düşünürlere baktığınız zaman hepsinin zengin ailelerin çocukları olduğunu fark edersiniz. Çünkü onlar maddi güçlerini kullanarak kitaplara ulaşmış ve okumuşlardır. Kitaplar matbaadan önce oldukça azdı ve pahalıydı.

Matbaanın icadından sonra kitaplar daha hızlı basılmaya başladı. Bu sayede kitap fiyatları ucuzladı ve kitaplar bütün insanlar arasında yayılmaya başladı. Eğitim sadece zenginlerin tekelinde değil artık fakirlerin de elindeydi. Herkesin okur yazar olması herkesin bilinçlenmesi sayesinde teknoloji büyük bir hızla gelişti, insanlar artık daha bilinçli olduğu için daha özgür bir ortamda yaşamak adına devrimler, ihtilaller ortaya çıktı. Bütün bu devrimlerin temelinde ise matbaanın icadı yatar. Matbaa sayesinde kitaplar çoğaldı ve herkese ulaştı. Böylece insanlar daha eğitimli ve bilgili oldu.

images (4)

Matbaanın Öncesi ve Sonrası Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir