MEB En Çok İhtiyaç Duyulan Öğretmenlik Branşlarını Açıkladı

En çok ihtiyaç olan öğretmen branşı 2012Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, okullarda en çok ihtiyaç duyulan öğretmen kadrolarını kamuoyuna açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre; Türkiye’nin eğitimde en fazla rehber öğretmene ihtiyacı var.

Dinçer, milletvekillerinden gelen soru önergelerine verdiği yanıtta, Türkiye’nin öğretmen ihtiyacı konusunda istatistiki bilgiler verdi.

AK Parti iktidarındaki 9 yıllık dönemde 300 bin 924 öğretmen ataması yapıldığını söyleyen Dinçer, bugünkü öğretmen ihtiyacının ise 126 bin 137 olduğunu belirtti.

Bakan Dinçer’in verdiği bilgilere göre ihtiyaç duyulan öğretmen sıralamasında başı 19 bin 730 ile rehber öğretmenlik çekiyor. 13 bin 122 okul öncesi eğitim öğretmeni, 10 bin 966 beden eğitimi öğretmeni, 8 bin 882 din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmeni, 8 bin 465 İngilizce öğretmeni açığı bulunuyor.

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, LYS sonuçlarına göre öğretmenliği seçecek adayların tercihlerini Bakanlığın en çok ihtiyaç duyduğu branşları dikkate alarak yapmaları önerisinde bulundu.

EN ÇOK İHTİYAÇ DUYULAN BRANŞLAR

Milli Eğitim Bakanlığı’nın proje kapsamında, 2023 yılını hedef alarak yaptığı projeksiyonlarlaöğretmen ihtiyacının hangi alanlarda yoğunlaşacağına ilişkin ilk belirlemeleri yaptığını bildiren Dinçer, ”Yükseköğrenim tercihlerinde öğretmenlik mesleğine yer vermek isteyenlerin tercihlerini yapmadan önce, eğitim sistemimizin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmalarının, mesleklerini icra edebilme fırsatı yakalamaları açısından faydalı olacağını düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

2012 Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarına göre öğretmenlik mesleğini tercih edecek öğrencilerin İKOP projesi kapsamında geliştirilen sistem kullanılarak hazırlanan öğretmen projeksiyonunda en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarını dikkate almaları gerektiğini işaret eden Dinçer, en çok ihtiyaç duyulan öğretmenlik alanlarını şöyle sıraladı:

”Rehber Öğretmen,

İlköğretim Matematik Öğretmenliği,

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği,

Türkçe Öğretmenliği,

Beden Eğitimi Öğretmenliği,

Fen ve Teknoloji Öğretmenliği,

Sosyal Bilgiler Öğretmenliği,

İngilizce Öğretmenliği,

Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,

Almanca Öğretmenliği, Görsel Sanatlar/Resim Öğretmenliği,

Müzik Öğretmenliği,

Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği,

Biyoloji Öğretmenliği, Matematik Öğretmenliği,

Coğrafya Öğretmenliği,

Kimya Öğretmenliği,

Fizik Öğretmenliği,

Felsefe Öğretmenliği,

Tarih Öğretmenliği.”

Öğretmenlik kariyer mesleğinde arz ve talep boyutunu birlikte ele alarak yapılan bu gelecek kestirimi çalışmasının, Türkiye’de bir ilk olduğunu belirten Dinçer, çalışmada gelinen aşamayı ve saptanan verilere dayalı olarak hazırlanan öğretmen arz-talep projeksiyonlarının ayrıntılı sonuçlarını, ilerleyen günlerde yapılacak proje tanıtım ve ilerleme toplantısında kamuoyu ile paylaşacağını kaydetti.

1 Ocak 2012

2 thoughts on “MEB En Çok İhtiyaç Duyulan Öğretmenlik Branşlarını Açıkladı

 • 30/10/2012 tarihinde, saat 13:32
  Permalink

  YA BUNLAR NE ZAMAN AKILLANACAK? TEKNİK EĞİTİMİ SÜREKLİ GERİ PLANA ATIYORLAR. MİLLET SENELER ÖNCESİNDEN GİTTİ AYA, BİZİMKİLER GENE KALDI YAYA.

  Yanıtla
 • 24/08/2012 tarihinde, saat 10:53
  Permalink

  fen ve teknoloji mezunları ana çocuk-çocuk gelişimi gibi bölümleri terci hakkı tanınazmı

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir