MEB’de Öğrenci Aktarımı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran kanun kapsamında yapılan okul dönüşümlerine göre ”öğrenci aktarımı” usullerini belirledi.

Öğrenci aktarımları 5. sınıflar, 5-8. sınıflar ve 2-4. sınıflar şeklinde yapılacak ve toplu olarak, adres uyumlu diğer okullara gerçekleştirilecek.

Zorunlu eğitimin 12 yıla çıkması kapsamında okullar, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokulu olarak dönüştürüldü. Gelecek yıl eğitime başlayacak birinci sınıf öğrencilerinin e-kayıtları 23 Temmuz 2012 tarihi itibariyle gerçekleştirildi.

Okulların dönüştürülmesinden sonra okulları değişen öğrencilerin aktarımları il veya ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarınca e-okul üzerinde yapılacak.

Toplu öğrenci aktarımlarında adres kontrolü yapılmazken, ferdi okul değişimlerinde adres kontrolü gerçekleştirilecek.

Öğrenci aktarımları 5. sınıflar, 5-8. sınıflar ile 2-4. sınıflar için yapılacak. Müstakil ilkokullarda sadece 1-4. sınıf öğrencileri eğitim göreceğinden 5-8. sınıflar planlanan en yakın ortaokula aktarılacak. Bağımsız ortaokullarda ise sadece 5-8. sınıflar eğitim göreceği için 1-4. sınıflar planlanan en yakın ilkokula nakledilecek.

İmam hatip ortaokullarında ise sadece 5. sınıfa öğrenci alınacağından velinin söz konusu okula dilekçe vermesi durumunda ilköğretim kurumundaki öğrencinin, adres kontrolü yapılmaksızın il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerince oluşturulan kayıt bölgesindeki imam hatip ortaokuluna aday kaydı yapılacak.

Yeni düzenlemeyle bazı okullar 3 yıl sonra ilkokul veya ortaokul olarak hizmet verecek. Buna göre 3 yıl sonra ilkokul olacak okulların 5. sınıfına öğrenci alınmayacak. Mevcut 5. sınıflar planlanan ortaokula toplu olarak aktarılacak. Mevcut 6, 7 ve 8. sınıflar kademeli olarak 3 yıl sonunda okuldan ayrılacak. 3 yıl sonra ortaokul olacak okullarda ise 1. sınıflara öğrenci alınmayacak, 5. sınıflara öğrenci alınacak. Mevcut 2, 3 ve 4. sınıflar kademeli olarak 3 yıl sonunda okuldan ayrılacak.

İlkokul ve ortaokul bir arada olan okullarda ise hem 1. sınıfa hem de 5. sınıfa öğrenci alınacak, mevcut öğrenciler de öğrenimlerine bu okulda devam edecek.

3 yıl sonra imam hatip ortaokulu olacak okulların 1. sınıf ile 5. sınıflarına öğrenci alınmayacak. Bu okullardan 3 yıl süresince mevcut 2-4. ve 6-8. sınıflar, kademeli olarak ayrılacak. Ancak imam hatip ortaokuluna mevcut 5. sınıftaki öğrenciler planlanan ortaokula toplu aktarılacak.

Veli ve öğrenciler mağdur edilmeyecek
Kademeli olarak ilkokula dönüşecek okulların 1-4. ve 6-8. sınıflarına; ortaokula dönüşecek okulların ise 2-4. ve 5-8. sınıflarına kayıt bölgesinden öğrenci nakilleri yıl boyunca alınabilecek.

Birden fazla ilkokula veya ortaokula aktarılmak istenen öğrencilerin şube bazlı aktarımı yapılmadığından toplu olarak bir okula aktarılacak ve bu okuldan adres uyumlu diğer okullara nakilleri komisyon tarafından dengeli şekilde yapılacak.

İlkokul ve ortaokulların tabelaları ise mevcut mavi renk korunarak düzenlenecek.

İlkokul ve ortaokul bir arada normal öğretim yapılacak okulların katlarının ve öğrenci tuvalet-lavabolarıyla öğrenci giriş kapılarının ayrılması gibi fiziki mekanlara ait düzenlemelere okullar açılmadan önce başlanacak.

Öğrenci aktarımları tamamlandıktan sonra 2-8. sınıfların hangi okulda öğrenim görecekleri e-okul üzerindeki veli bilgilendirme sisteminden vatandaşların bilgisine sunulacak.

Özellikle dönüşümlü okullarda öğrenci aktarımlarının, öğretmenlerin aşırı norm değişikliğine neden olmadan titizlikle yapılmasına dikkat edilecek. Öğrenci aktarımları yapılacak okul yöneticilerinin ihtiyaç duyulması halinde komisyona katılmaları sağlanacak. Veli ve öğrencilerin bu süreçte mağdur edilmemesi için gerekli tedbirler alınacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir