Nazım Hikmet’in Hayatı Kısa

Türk Edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Nazım Hikmet Ran, 1902 yılında dünyaya gelmiştir. Doğum yeri Selaniktir. Lise eğitimini Galatasaray Lisesi’nde almış, yükseköğrenimi de İstanbul Bahariye de almıştır. Nazım Hikmet Ran, şair ve yazar olmasının yanı sıra ünlü bir düşünür olarak da bilinir. Yaşamının belirli bir kısmında da subaylık yapmıştır. Öğrenimine başka ülkelerde devam eden Nazım Hikmet Ran, Rus ideolojisinden etkilenmiştir. Kurtuluş Savaşı zamanında Bolu ilinde öğretmen olarak görev yapmıştır. Nazım Hikmet Ran hakkında bilinmesi gereken çok şey vardır. Bizler de bu konu ile ilgili hazırlamış olduğumuz bu yazı içerisinde, sizlere Nazım Hikmet’in hayatı kısa bilgi vereceğiz.

Nazım Hikmet'in Hayatı Kısa ile ilgili görsel sonucu

Nazım Hikmet’e isminin dışında bir de Mavi gözlü dev ve güzel yüzlü şair olarak hitap edilmiştir. Yazmış olduğu şiirlerde bahsetmiş olduğu konular genellikle ideolojik örgüler ile insanlığın karşılaştığı sorunlar olmuştur. Etkisi altında kaldığı akımlar arasında komünizm yer almakta olup Türkiye Komünist Partisi üyelerinden olmuştur. 1938 senesinde yazmış olduğu şiirlere yasak getirilmiştir. Bu nedenle hapishanede yattığı bilinmektedir. Türk şiirinde il olarak nazım türünü kullanan şair Nazım Hikmet Ran olmuştur.

Türk vatandaşlığından çıkartılan Nazım Hikmet Ran’a ait eserler birçok ülkede ödüle layık görülmüştür. 1963 senesinde Moskova’da dünyaya gözlerini yuman Ran, 1965 senesinde şiirleri ile gündeme gelmiştir. Serbest nazım ve hee ölçüsü kullanan Ran’ın şiirleri kendine has ve duygu yüklüdür.

Nazım Hikmet’in Hayatı Kısa Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

2 thoughts on “Nazım Hikmet’in Hayatı Kısa

  • 08/04/2018 tarihinde, saat 19:52
   Permalink

   pardon yanlış okumuşum kusura bakmayın

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir