Niçin Aşı Oluruz

Neden aşı oluruz
Aşı neden oluruz
Aşı nedir niçin aşı olmalıyız

Aynı insanın aynı bulaşıcı hastalığa iki kez yakalanması pek ender görülen bir olaydır.

Çünkü bulaşıcı hastalıklar insan vücudunda mikropların yeni bir saldırısına karşı organizmayı koruyan çeşitli maddeler bırakır. İşte aynı etkiyi doğuran aşılar da insanların hastalığa yakalanmadan yaşamasını sağlarlar.

Ecza laboratuarları ve bazı ulusal sağlık kurutuşları bulaşıcı hastalıklara yol açan mikrop ve virüslere karşı her çeşit aşıyı hazırlamakta yükümlüdür. Çiçek, tifo, difteri, kolera, sıtma vd. hastalıklar insan sağlığı için çok zararlıdır gerçekten de bu hastalıklar yakın zamanlara kadar kitle halinde ölümlere yol açıyordu.

Bir hastalığın aşısını hazırlamak için önce o hastalığa yol açan mikrobu ele geçirmek gerekir. Bu da ancak o mikrobu vücudunda taşıyan hastalar aracılığıyla sağlanabilir. Hastadan alınan mikrobun tamamıyla kapalı bir ortamda üretilmesiyle aynı türden bir yığın mikrop elde edilebilir. Isı, morötesi ışınlar ve bazı antiseptiklerle yapılan sterilizasyon, bakteri ya da virüslerin etkisini büyük ölçüde azaltır: bu işlemlerden geçen bakteriler canlıdır, etkindir, ama tehlikeli değildir. Bundan sonra, artık etkisi çok azalmış bir hastalık yaratmak ve böylece organizmayı her türlü hastalık saldırısına karşı hazırlıklı kılmak için bu mikrop ya da virüsleri sağlıklı bir organizmaya aşılamak yeterlidir.

Bazı aşıların etki süresi sınırlı olduğundan kişiyi düzenli aralıklarla yeniden aşılamak gerekir. Bir de karma aşılar vardır. Bir kerede yapılan bu aşılar ayni anda birçok hastalığa karşı bağışıklık kazandırır: Tetanos, tifo ve difteri aşıları böyledir.

Aşıların hazırlanması ecza laboratuarları yönetmeliği ile belirlenmiştir. Aşıların ambalajları üzerinde formülleri ve son kullanma tarihleri yazılı olmalıdır.

————————————————————————————————————————————————————-

 Niçin Aşı Oluruz Neden aşı oluruz Aşı neden oluruz Aşı nedir niçin aşı olmalıyız Aynı insanın aynı bulaşıcı hastalığa iki kez yakalanması pek

2 thoughts on “Niçin Aşı Oluruz

 • 19/01/2015 tarihinde, saat 15:19
  Permalink

  asilar hic acitma sadece bir cimcik gibi

  Yanıtla
 • 19/01/2015 tarihinde, saat 15:17
  Permalink

  asilar azda olsa cok ta olsa hic acitmaz

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir