Okul Rehber Öğretmenlerinin Görevleri ve Sorumlulukları

Okullarda görevlendirilen Rehberlik ve Psikolojik Danışman öğretmenlerinin görevleri nelerdir? Her ne kadar okullarda boş gezen öğretmen olarak görünseler de onların bir takım görevleri vardır:

Psikolojik danışman okul rehber öğretmenlerinin vazifesi nelerdir ?

Okul rehber öğretmeni diğer branşlar gibi yapacağı işleri belirli olan bir programa bağlıdır. Okul rehber öğretmeninin görevleri okul idaresi ve öğretmenler tarafından iyi bilinmesi gerekmektedir.PDR yönetmeliğine ve rehberlik ilke ve amaçlarına göre okul rehber öğretmeninin görevi aşağıda verilmiştir.

Okul rehber öğretmeninin görevleri nedir? 

 1. Bireysel psikolojik danışma yapar. Kaldı ki bu psikolojik danışmanın asli görevidir. Hiçbir şey yapmasa sadece bunu yapsa dahi okuldaki sorunlara yetişemez. (Formasyonu uygunsa)
 2. Grupla psikolojik danışma yapar. Ki buda asli psikolojik danışmanın asli görevidir. (Formasyonu uygunsa) (Meslektaşlarımıza özellikle bu çalışmaya önem vermeyi tavsiye ediyoruz.)
 3. Bireysel ve grupla rehberlik hizmetlerini alanın ilke ve standartlarına uygun biçimde yürütür. (Bilgilendirme çalışması, arkadaş ilişkileri, uyum sorunları, aile sorunları vs)
 4. Rehberlik programının uygulanmasında sınıf öğretmenlerine müşavirlik hizmeti vermek. Ancak sınıf öğretmenleri bunu PDR servislerinden talep etmelidirler.
 5. Okul türüne ve ihtiyacına göre rehberlik ve psikolojik danışma servisinin programını bilinçli yapmak (Ne yazık ki birçok meslektaşımız hazır PDR programlarını üzerinde az bir değişiklik yaparak kullanabilmektedir.)
 6. Meslekî rehberlik etkinliklerini gerçekleştirmek
 7. Öğrenme problemleri ve verimli ders çalışma konusunda çalışmalar yapmak.
 8. Meslekî ve bireysel rehberlik çalışmaları için öğrencilere yönelik olarak bireyi tanıma etkinliklerini yürütür. (Test, anket, envanter uygular ve değerlendirir)
 9. Öğrencilerin problemlerini araştırmak ve tespit edilen problemlere yönelik çalışmalar alışma planlamak (Kendini yalnız hissediyor, kendine güvenmiyor, insanlar ile anlaşamıyor, derslerinde başarısız vs)
 10. Öğrencilerin hangi derslerde başarılı olduğunu tespit ederek velilere ve öğrencilere ders seçiminde yardımcı olmak.
 11. PDR servisinden istenen rehberlik ile ilgili raporları hazırlamak.
 12. Okula yeni başlayan ve nakil gelen öğrenciler ile okula uyum çalışmaları yapmak. Eğer eğitim öğretim içinde bir öğrenci nakil geldiyse mutlaka onunla ön görüşme yapmak.
 13. Aile ve öğrencilere, gerekirse öğretmen ve personele yönelik seminer – konferans düzenlemek.(Ergenlik, aile iletişimi, okula uyum, anne baba tutumu vs)
 14. BEP planı gibi ilgili komisyonlarda görev almak.
 15. Disiplin problemi çıkartan öğrenci ile görüşerek nedenlerinin anlaşılmasını sağlamak varsa çözüm üretmeye çalışmak.
 16. Her kuyudan kulaksız eşek çıkar mı ya da boşver THGA olursa dütlersin.
 17. Rehber öğretmenler daha ne yapsın arkadaş bir yürüyün gidin hırsızlar …

Kaynak: aktuelegitim.com

One thought on “Okul Rehber Öğretmenlerinin Görevleri ve Sorumlulukları

 • 19/09/2013 tarihinde, saat 09:31
  Permalink

  Arkadaşlar Anaokulunda rehber öğretmenlerin ne gibi vazifeleri vardır.Tam olarak bilen varmı?
  Neden anaokullarına verildiler.Yan gelip yatmak için mi?

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir