Ramazan Erzak Paketi Kolisi Fiyatları 2012

Ramazan kolileri marketlerde yerini aldıOn bir ayın sultanına 1 hafta kala Ramazan heyecanı marketlerde kendini hissettirmeye başladı. Hayırseverlerin dağıttıkları erzak paketleri şimdiden hazırlanmaya başlanırken ihtiyaç sahipleri için en ucuz erzak kolisi 14,90 TL’ye mal oldu. Büyük koliler 66,90 liraya kadar yükseliyor. Bu yıl ayrıca bazı firmalar ihtiyaç sahiplerine alışveriş kartı verecek. Firmalar, bununla herkesin kendi ihtiyacına göre alışveriş yapmasını amaçlıyor. Bütçeye göre ve pakete göre Ramazan kolilerinin fiyatları şöyle:

Onbir ayın sultanı Ramazan’a sayılı günler kala gıda sektöründe rekabet hız kazandı. İstanbul başta olmak üzere Türkiye genelindeki yüzlerce firma ihtiyaç sahibi ailelere dağıtılmak üzere içinde gıdadan temizlik maddesine kadar değişik kalemlerde ve farklı fiyatlarda erzak paketleri hazırladı. Erzak kolilerinin fiyatlarında ciddi bir artış olmaması dikkat çekiyor. En ucuz erzak paketi 14,90 TL’den başlarken, büyük kolilerin fiyatları 66,90 lira olarak açıklandı. Küçük kolilerin içerisinde undan salçaya, ayçiçeği yağından çorba ve reçele kadar yaklaşık on farklı üründen birer adet yer alırken, yüksek fiyatlı kolilerde ürün adedi yirmiye ulaşıyor. Ramazan ayı boyunca ayrıca bazı firmalar da erzak paketlerinin yanı sıra ihtiyaç sahiplerine alışveriş kartı verecek. Bu sayede ihtiyaç sahipleri ihtiyaçlarına göre alışveriş yapabilecek. Özellikle Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) üyelerinin tüketicilerin kendi ihtiyaçlarına göre paket hazırlaması için bu yolu tercih edecekleri öğrenildi. Bu kapsamda BİM, müşterilerini tüm şubelerinde geçerli olacak 25 TL’lik hediye kartı hizmetinden yararlandıracak. Ülke genelinde hem kartlı hem de koli satışlarından 750 milyon TL’lik bir satış hedefleniyor. Geçtiğimiz yıl bu miktar 500 milyon lira olarak tespit edilmişti.

Hazırlıklar firmalarla da sınırlı kalmıyor. Hayırseverlerin bir kısmı ihtiyaç sahipleri için özel erzak paketleri hazırlarken, bazı işverenler de oruçlu çalışanlarına öğle yemeği yerine alışveriş kartları dağıtarak personelini memnun edecek. Şirketlerin yanı sıra İstanbul’daki yerel belediyeler de kendi sınırları içindeki ihtiyaç sahiplerini tespit edip yüz binlerce adet erzak paketi dağıtımı yapacak. Erzak paketlerinin sektörün satışlarını bir önceki aya oranla yüzde 20 ile 30 oranında artıracağı belirtiliyor. Geçen yıla oranla kumanya talebinde önemli bir artış yaşandığını belirten İtina Gıda Genel Müdürü Yusuf Karaduman, Ramazan paketlerinin hayırseverler sayesinde bir gelenek haline geldiğini söyledi. Yağ ve salça fiyatlarındaki artışın erzak paketlerini olumsuz etkilediğini ifade eden Karaduman, “Paket fiyatlarımız ürün adedi ve çeşidine göre farklılık gösteriyor. Biz sembolik ve göstermelik kumanyalar yerine gerçek manada ihtiyacı karşılayacak 3 çeşit kumanya kolisi hazırladık. Ayrıca hayırseverlerin taleplerine göre de erzak kolisi hazırlıyoruz.” şeklinde konuştu. Konya merkezli Adese marketleri ise ülke genelinde satılmak üzere 27,90, 45,90 ve 66,90 lira arasında değişen üç farklı erzak kolisi hazırladı. KİM marketler zinciri de “Askıda Kumanya” kampanyasıyla ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürecek. A101 hipermarketleri de müşterilerine 19,95 ve 39,95 TL’lik 2 çeşit zengin içerikli Ramazan kolisi hazırlayacak. Çağrı Marketleri ise içerisinde yaklaşık 15 farklı ürünün bulunduğu kolileri 42 liradan satışa çıkardı. Kiler, Ekonomik paketini 16,90’dan raflarına koyarken, Süper paketini 25,90, Ekstra paketi ise 43,90 liradan tüketiciyle buluşturacak.

14,90 TL’lİk erzak paketi

1 lt ayçiçeği yağı, 1 kg kırmızı mercimek, 1 kg yayla pilavlık pirinç, 1 kg un, 1 kg toz şeker, 500 gram makarna, 1 paket ezogelin çorba, 750 gram iyotlu tuz.

66,90 TL’lİk erzak paketi

2 kg ayçiçeği yağı, 2 kg toz şeker, 1 kg Osmancık pirinç, 1 kg kırmızı mercimek, 1 kg kuru fasulye, 100 gr Türk kahvesi, 500 gr Doğuş Filiz Çay, 500 gr kakao kreması, 1 lt zeytinyağı, 1 kg bayram şekeri, 500 gr makarna (3 adet), 2 kg un, 830 gr domates salçası, klasik çorba (4 adet), 125 gr Kemalpaşa tatlısı, 750 gr tuz, 1 kg zeytin ve 800 gram bezelye.

Zaman 20 Temmuz 2011

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir