Rüyada Merdiven Görmek

 

Rüyada Merdiven Görmek Anlamı :

 

İbni şirin (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada merdiven görmek, dünya ve ahirette ilerleme ve yükselme vasıtalarına delalet eder. Çünkü deyim olarak “falan kimse başarı merdiveninde hızla yükseldi” denilir. Mer­diven istidraca da delalet edilebilir. Nitekim ayeti kerimede ( Ayetlerimizi yalanlayanları, hiç bilmeyecekleri yerden yavaş yavaş helake götüreceğine delalet eder.

Merdiven görmek, yolcuların konaklarına ve ömrün sonunu oluşturan günlerine delalet edebilir. Bildiği merdivenler evin hizmetçisine, rüya sahi­binin kölesine ve bineğine delalet eder. Tanımadığı merdivenlere tırmandı­ğını gören kimsenin, durumuna bakılır. Merdivenlerin sonuna kadar tırma­nıp bittiğinde bir odaya girdiğini gören kimse, hasta ise ölür ve cennete girer. Merdivenler bitmeden durduğunu gören kimse, ölümden sonra cen­nete girmesine izin verilmez. Rüyayı gören sağlıklı ise ve bir yolculuğa çık­mak istiyorsa o yolculuğa çıkar. Yolculuğun sebebi ticaret ise, o yolculuk­tan rızkını kazanır. Eğer başka bir şey için ise, merdivene çıkarken karşılaş­tığı iyi ya da kötü durumlara bakılarak tevili aranır.

Merdivenden indiğini gören kimse, yolcu ise yolculuktan döner. Yetki sahibi bir kimse ise görevinden alınır. Binekte gidiyorsa yürüme gider. Hasta bir hanımı varsa vefat eder. Hasta olan kendisi ise indiği yere bakılır. Eğer indiği yer bildiği bir yer ise, ya da buğday ve arpa tarlası gibi dünya malları olduğu bir yer ise, hastalığından iyileşir. İndiği yer tanımadığı bir yer ise, ya da kabristana iniyorsa, ya da bir çukura ya da kuyuya ya da yır­tıcı bir hayvanın yanına ya da parçalayan bir kuşun yanına bir gemiye ya da bir bineğin üstüne iniyorsa merdivenler ömrünün günlerine delalet eder. Her indiği merdiven ecelinin yaklaşmasına merdivenleri bitirmesi ölümüne delalet eder.

Rüya sahibi sağlıklı bir kimse ise, ancak yoldan çıkmış ya da kâfir bir kimse ise, indiği yere bakılır. Eğer mescit, bereket, bahçeler, yıkanma yeri gibi iyiliğe delalet eden bir yer ise, rüya sahibinin tövbe etmesine ya da müslüman olmasına delalet eder. Eğer indiği yer yukarda sayılanların ter­sine büyük günahların işlendiği küfre, kuraklığa, büyük ateş ve yırtıcı hay­vanların olduğu bir yer ise, bu rüya sahibi için adım adım sürüklenilen bir helak yoluna delalet eder.

Merdiven basamaklarını kerpiçle yenilemek hayra, ateşte pişirilmiş tuğla ile yenilemek ise, şerre delalet eder.
Bazı tabirciler; merdiven basamakları hayırlı amellere delalet eder demişlerdir. İlk basamağı namaza, ikincisi oruca, üçüncüsü zekâta, dördün­cüsü sadakaya beşincisi hacca, altıncısı cihada, yedinci basamağı ise Kuranı kerime delalet eder. Ve her yükseliş hayırlı bir amele delalet eder. Çünkü hadisi şerifte rasulallah efendimiz; “oku yüksel”415 buyurmuştur.

Kendisini merdiveni olmayan bir odanın üstünde olduğunu görmek, rüya sahibinin dininin olgunluğuna ve Allah katındaki derecesinin yüksekli­ğine delalet eder. Topraktan yapılmış merdiven vali olan kimse için izzet ve yüksekliğe, tüccar kimse için dine uygun ticaret yapmaya, taştan merdi­ven kalbin katılığıyla beraber yükselmeye, tahtadan merdiven riya ve ni­faka, altından merdiven devlete, hayır ve berekete, gümüşten olması ba­samakların sayısınca cariyesi olmasına, bakırdan olması dünya malına de­lalet eder.

Kurulu bir merdivende yükselen kimse, anlayış ve zekâya sahip olur.

Bir tabirde; merdiven züht sahibi, abid kimseye delalettir. Merdi­vende ne kadar yükselirse o derece mertebe kazanır. Nitekim ayeti keri­mede şöyle buyrulur. ( Ey iman edenler! Size “Meclislerde yer açın” deni­lince yer açın ki Allah da size genişlik versin. Size “Kalkın” denilince de kalkın ki Allah sizden inananları ve kendilerine ilim verilenleri derece­lerle yükseltsin. Allah yaptıklarınızdan haberdardır.)416 Merdivenin her basamağı vali olan kimse için görevindeki bir seneye delalet eder.

Nablusi (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada merdivene tırmanmak kişinin karşılaşacağı tehlikedir. Tırmandığı miktarca tehlikenin boyutları yükselir. Kurulu merdiven işlerin kolaylaşmasıdır. Tahta merdivenin binaya dönüştüğünü görmek, kişinin işinde sebat etmesine işarettir. Merdivende yükselmek kişinin basamak basamak yükseldiği derecelere delalet eder.

Basamaklar cennetteki makamlardır. Sayılı merdivenler çıkmak ömrün yıllarına delalettir. Beş merdiven basamağı beş vakit namazdır. Basamak-lardaki noksanlık, namaza gelecek noksanlıktır.

Rüyada tahtadan merdiven görmek, yolculuktan sonra yorgunluk ve zorluğa delalet eder. Bazen merdiven selamete çıkmaya, bazen de iyilikten anlamayan kimseye iyiliği emretmeye veya yasakları çiğneyen kimseyi bunlardan men edilmemesine işaret eder. Tahta merdivenin binaya dönüş­tüğünü görmek, işlerinde sebat etmeye ve gizli kalmasını istediği bir şeyi gizlemeye delalet eder.

Merdiven görmek sultandır. Yere yatırılmış merdiven gören kimse has­talanır. Dikili olduğunu gören kimse hastalığından şifa bulur. Üzüntüde olan kimse için merdiven selamettir.

Yeni bir merdivene çıktığını gören kimse din ve dünya işlerinde hayra ve mertebeye nail olur. Eski bir merdivene çıkan kimse ticaretinde hayır ve yükseleme elde eder. Bir kimse ile husumet içinde ise ondan kurtulur. Yeni bir merdivenden düştüğünü gören dininde fitneye düşer. Ve eski haline geri döner. Eski bir merdivenden indiğini gören kimse ticaretinde kar etmez, ziyan eder. Merdiven üstünde iken merdivenin kırıldığını görmek hasmının kendisinden istediğini elde etmeye delalettir. Bir merdivenden bildiği bir yere indiğini görmek, kişinin içinde bulunduğu tehlikeden, korkudan ve gururundan kurtulmasına delalettir.

Rüyanızda Merdiven Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada Merdiven Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada Merdiven Görmenin Anlamı Manası, Rüyada Merdiven Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen Merdiven Rüya Tabiri , Rüyamda Merdiven Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

9 thoughts on “Rüyada Merdiven Görmek

 • 02/04/2019 tarihinde, saat 03:09
  Permalink

  uyurken seslere uyandım eski evimizdeyim eski komşularım birikmiş eviniz yanıyor diyorlar sonra merdiven boşluguna çıkıp merdivenlerden üste çıkıyorum kat arasında duvarın içinden kızgın alevler parlak parlak akıyor dokunup bakıyorum hiç bi zarar yok sonra bir tas su atıyor komşu sonra evin dışında oluveriyorum evin sadece çatısında tadilat var derken uyandım

  Yanıtla
 • 29/01/2019 tarihinde, saat 10:28
  Permalink

  Rüyamda birlikte çalıştığımız bir arkadaşımın işimizi bitirdikten sonra duvara dayalı eski bir merdivenden inmeye çalışırken, benim merdiveni çok dik koymuşsun deyip merdiveni düzeltmeye çalıştığım an dengesini kaybettiğini ve ayaklarının üzerine düştüğünü gördüm. Sonra ben merdiveni düzeltip onun yanına indim. O düştüğü yerden kalkıp bir sandalyede oturuyordu. Durumu da iyiydi.

  Yanıtla
 • 05/11/2018 tarihinde, saat 08:35
  Permalink

  Rüyamda işletmemizin en üst katına çıkan merdiven çok dar basamakları yüksek ve eski idi… tırmandım son basamaktayken merdiven kırıldı ve yavaşça merdiven boşluğuna indim… müşterilerim elimden tutmaya çalıştı fakat siz orada durun asansörle gelirim dedim…

  Yanıtla
 • 24/09/2018 tarihinde, saat 07:35
  Permalink

  Ruyamda çok yüksek taş merdiven gördüm merdivenin çok yğksek olduğundan bahsettik ve inip çıkmanın zor olacağını konuştuk

  Yanıtla
 • 24/09/2018 tarihinde, saat 07:34
  Permalink

  Ruyamda çok yüksek taş merdiven gördüm merdivenin çok yğksek olduğundan bahsettik ve inip çıkmanın zor olacağını konuştuk

  Yanıtla
 • 16/06/2018 tarihinde, saat 21:12
  Permalink

  Rüyada içi beyaz boyalı bir apartmanın merdivenlerinden daireme çıkıyorum ama bir türlü kendi dairemiz bulamıyorum ben bu birkaç sefer daha gördüm anlamı nedir

  Yanıtla
 • 09/12/2017 tarihinde, saat 18:32
  Permalink

  Tahta bir merdiven den çatıya çıkıyorum. Merdivenin çoğunu çıktım. Merdivenin bittiği yerde kocam var. Yani çatıda duruyor çıkmamı bekliyor.

  Yanıtla
 • 08/04/2015 tarihinde, saat 22:10
  Permalink

  Teog sinavi ile ilgili ruya gorurken bir anda sakat bir bireyuj merdivenlerden bastonla inmesi

  Yanıtla
 • 06/06/2012 tarihinde, saat 00:07
  Permalink

  herhangi bir apartmanın merdiven basamaklarını çıkıyorum ama son basamak olmuyor

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir