Rüyada Mescid Görmek

 

Rüyada Mescid Görmek Anlamı :

 

İbni şirin (rahmetullahi aleyh)’in tabiri: Rüyada mescit, ahirete de­lalet eder. Zira orada ahiret talep edilir. Mescit Kabe’ye delalet eder. Mes­citler, hâkimin evi, zikir halkaları, bayram yerleri, savaş alanları çarşılar gibi kazanç, sevap ve fayda görülen yerlere delalet eder. Çünkü mescitler ahiretin çarşılarıdır. Rüyada görülen her mescit, yapısına, genişliğine ve meşhurluğuna göre delaletinde kuvvetli olur. Rüyada mescit inşa ettiğini gören kimse yönetime ehil bir kimse ise buna nail olur. Fetva vermeye liya­katli ise fetva verir. Rüya sahibi âlim bir kimse ise faydalı kitaplar yanar. Hattat ise Kuran’ı kerimi yanar. Bekâr ise nikahlanır ve evlenir. Mal ve dünya için çalışan kimseler için gelirinden istifade edecekleri hamam, otel, dükkân, fırın, gemi ve benzeri binalar yapmalarına delalet eder.

Rüyada mescit yaptığını görmek, mescide bina etmenin zıddına dela­let eder. Yıkılan mescidin yerine başka bir şey bina ettiğini gören kimse dünyasını ahiretine tercih eder. Hamam bina ettiğini gören kimse bir kadın sebebiyle dini fesada uğrar.

Mescidin yerinde bir çukur kazdığını gören kimse kötü bir hileden dolayı veya hayırlı ve ilimli bir cemaatten ayrıldığı için veya görevden aldığı bir hâkimden dolayı ya da salih bir kimseyi öldür­düğünden dolayı günahkâr olur. Veya akdedilmiş bir nikâhı iptal eder.

Mes­cidin içinde kendisini çıplak bir vaziyette olduğunu gören kimse, mescidin delalet ettiği manalardan uzak olur. Şayet günahkâr ise günahından tövbe eder. Hacc mevsiminde ise ve rüya sahibi ezan okuyorsa Allah telanın iz­niyle hacca gider.

Eğer rüya sahibi namaz halinin dışında kıbleye yönelmeksizin ve avret yerleri açık bir vaziyette namaz kılıyorsa, bu kimse bir çarşıda veya pana­yırda dünya kazancı için çalıştığına ve isteklerinde mahrum kalmasına ya da her sattığı veya satın aldığı şeyde zarar etmesine delalet eder. Bu rüya kişinin gafil davranıp içine girdiği haram ve faize de işaret eder.

Rüyada Mescid-i haramı görmek, orada üstünü çıkartan ya da ezan okuyan kimse için hacca delalet eder. Vakit hac mevsimi olmasa da rüyanın tabiatı ve delaleti böylecedir. Zira haccın yapıldığı Kabe Mescid-i haramda­dır. Bazen bu rüya, içine giren kimsenin emniyette olduğu hükümdarın sa­rayına, âlim kimsenin evine, şehrin büyük camisine sarrafçılar ve kuyum­cuların bulunduğu büyük çarşıya delalet eder. Aynı şekilde rüyada Mescid-i haramı görmek, orada kaçınılması gereken avlanmak, vücuddaki ezayı gi­dermek ve diğer haram olan fiillere delalet eder.

Ebu Sâ’d vaizi şöyle demiştir: rüyada sağlam bir yapıyla imar edilmiş mescit görmek, hayır ve doğrulukta insanların çevresinde toplandığı âlim insana delalet eder. Nitekim ayeti kerimede; (Bunlarda (mescitlerde) Alla­nın ismi çok zikrolunur.)421

Mescidin yıkıldığını görmek, o yerde dindar bir kimsenin ölmesine de­lalet eder. Mescit bina ettiğini gören kimse insanları hayırlı bir işte toplar ve ailesinden alakayı kesmez. Mescit bina etmek, düşman üzerine üstün gelmeye delalet eder. Nitekim ayeti kerimede şöyle buyrulur: (Onların emri üzerine galip gelenler elbette dediler: Biz bunların üzerine bir mescit bina ederiz.)422

Tanımadığı bir kimsenin mescide imamlık yaptığını görmek, o mesci­din imamı hasta ise ölümüne delalet eder. Mescidin hamama dönüştüğünü görmek, gizli bir kimsenin günah işlediğine delalet eder. Evinin mescit ol­duğunu gören kimse insanları yanlıştan doğru yola davet eder. Bir toplu­lukla birlikte mescide girdiğini ve o topluluğun mescide bir çukur kazdıkla­rını görmek, rüya sahibinin evlenmesine delalet eder. Mihrapta namaz kıl­dığını gören kimse, müjdelere nail olur. Zira ayeti kerimede şöyle buyrulur: (Derken melekler kendisine nida ettiler, o kalkmış mihrapta namaz kılı­yordu. Haberin olsun, Allah sana Yahya’yı müjdeliyor.)423

Rüyanızda Mescid Gördüyseniz , Rüyanızı Nasıl Gördüğünüzü Aşağıdaki Yorum Kutucuğu Aracılığıyla Bizimle Hemen Paylaşın . Yorumlansın …___________________________________________

Rüyada Mescid Görmek Ne Anlama Gelir , Rüyada Mescid Görmenin Anlamı Manası, Rüyada Mescid Görmek Yorumu Açıklaması Neye İşarettir , Rüyada Görülen Mescid Rüya Tabiri , Rüyamda Mescid Gördüm Ne Demektir İyimidir Kötümüdür rüya tabirleri

2 thoughts on “Rüyada Mescid Görmek

 • 12/07/2018 tarihinde, saat 05:12
  Permalink

  Yabancı biyerde cami gibi ev gibi bi yerin içinde kucağımda yürüme engelli oğlumu tutuyorum.kucağimdayken mescid-i aksayi içini hayalleyerek gösteriyorum oğlumun ayaklarının orada iyileşeceğini söylüyorum yabancı birilerine. Ama mescide aksa olgunlaşmış ekinlerin arasında kaldiğini gördüm. O bulunduğum yerde de kendim banyo yapacak biyer ariyorum. Biraz daha var ama hatırlayamıyorum.

  Yanıtla
 • 03/04/2013 tarihinde, saat 23:31
  Permalink

  BİRİNCİ RÜYAM
  Okuldan bir kız arkadaşım var. onunla konuşmam normalde. ama rüyada yanına gittim ve beraber gezmeye başladık ardından sarmaş dolaş el ele kantine yemeğe gittik daha sonra yemek yiyemeden zil çaldı sınıfa girdik burda rüya bitti.

  İKİNCİ RÜYAM
  kardeşimle camiye doğru gidiyorduk. kardeşimin yanında kız arkadaşı vardı. Caminin önünden geçerken sarhoş bir adam kardeşimin yanında ki kıza laf attı. ben vurmaya çalıştım ama adam çok kuvvetli cüsseli biriydi beni tuttu ve caminin avlusuna doğru attı. abim ile kız o sırada caminin içine kaçtılar. sarhoş adamda peşlerinden gitti. ardından bende yerden kalkıp camiye doğru koştum. elime bir fırça aldım. İçeri girdim. içeri girdiğimde baktım caminin her yerinde 9-10 kişiden oluşan 7-8 halka vardı. Zikir halkaları. o sırada abim bir anda karşıma çıktı kız yoktu ortalıkta. adam yukarıdan kahkalar atıyordu abim bağırmaya başladı size soracağım siz beni tanımıyorsunuz biz ehli sünnetiz seni öldüreceğim diye o sarhoş adama bağırıyordu. sarhoş adam yukardan bayağı uzunca bir zincirle bana vurmaya calıstı zinciri tuttum ve onu aşağı çektim 2. kattan yere düştü ve bayıldı. Akabinde yerden taşı alıp kafasına vurdum. öldürmeye çalıştım ölmedi. Daha sonra ağır silah türlerinden bir silahla vurmaya çalıştım 2-3 mermi ya sıktım ya sıkmadım yine ölmedi ama hiç ayağa bile kalkamıyordu. en sonunda normal 14lü yani küçük bir silahla vurdum öldürdüm. ardından camiden çıktık ve rüya burda bitti.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir