Sabır İle İlgili Atasözleri ve Deyimler Anlamı Açıklaması

Sabır, bir insanın herhangi bir konu ya da durum karşısında acele etmeden hareket etmesi anlamına gelmektedir. Sabır, dinimizde de insanlarda bulunması gereken bir özellik olarak belirtilmiştir. Atalarımız sabır etmenin önemi ile ilgili günümüzde bizlere ders olacak çok sayıda söz söylemişlerdir. Atasözleri gibi sabır ile ilgili birçok deyim de bulunmaktadır. Bizler de sabır ile ilgili düzenlemiş olduğumuz bu yazıda, sizlere sabır ile ilgili atasözleri ve deyimler anlamı açıklaması kısaca bilgi vereceğiz.

sabır ile ilgili görsel sonucu

ATASÖZLERİ

Sabreden derviş muradına ermiş : İstediği bir şey için acele etmeden beklemeyi tercih eden bir insan, en sonunda istediğine kavuşur anlamına gelmektedir.

Sabır acıdır, meyvesi tatlıdır : Sabretmek zor bir iş olsa da, sonunda elde edilen her zaman mutluluk sağlamaktadır anlamına gelmektedir.

Sabrın sonu selamettir : Bir insan eğer sabrediyorsa, elde etmek istediği şeylerin sonucu iyi olur anlamına gelmektedir.

Allah sabırlı kulunu sever : Dinimizde sabretmek önemli bir şey olduğu için sabreden insanlara Allah her zaman yardım eder anlamına gelmektedir.

DEYİMLER

Ya sabır çekmek : Kişinin içerisinde bulunduğu durumdan sıkılması fakat bu sıkıntısını dışarıya belli etmeden içinden geçirmesi anlamına gelmektedir. (O kadar sıkıcı bir anlatımı var ki, her seferinde onu ya sabır çekerek dinlemek zorunda kalıyorum.)

Sabrı taşmak : Sabredilen şeyler ile ilgili artık dayanılmaz bir hal alınması anlamına gelmektedir. (Bekleye bekleye sabrım taştı, artık gidiyorum.)

Sabır İle İlgili Atasözleri ve Deyimler Anlamı Açıklaması Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir