Salatalık ve Salatalığın Faydaları

Salatalığın Yararları
Salatalığın bilinmeyenleri Nelerdir

Salatalık ve Salatalığın Faydaları

Salatalık, çoğu sudan oluşan bir sebze olsa da, pek çok faydası vardır.

Mevsimin yaza dönüştüğünü simgelerdi ama günümüzde seralarda yetiştiği için her mevsimde bulunabilir oldu.

A, C, B1 ve B2 vitaminleri ile fosfor, demir, kükürt, manganez ve protein içerir.

Salatalık taze olarak, haşlanarak ya da turşusu yenir. Kabuğuyla yenildiğinde Besin değerleri korunmuş olur.Salatalık taze olarak, haşlanarak ya da turşusu yenir. Kabuğuyla yenildiğinde Besin değerleri korunmuş olur.

İdrar söktürücü ve kanı temizleyicidir. Bağırsakları yumuşatır ve kabızlığı giderir. Basura iyi gelir. Harareti keser. Kolesterolü düşüren salatalık kalp ve damar hastalıklarına vücudu korur. Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırır. Böbrek hastalıkları ile bağırsak iltihabı ve gut hastalığında faydalıdır. Ter bezlerinin sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

Cilt bakımı ve temizliği için sıklıkla kullanılır. Salatalık dilimlenerek cilde konursa, cildi yumuşatır ve nemlendirir. Ciltteki kaşıntıları, kırışıklık, sivilce ve lekeleri giderir. Çiller için, salatalık soğuk süte doğranıp bu karışım yüze sürülmeye devam edilirse faydası görülür.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Salatalık ve Salatalığın Faydaları Salatalığın Yararları Salatalığın bilinmeyenleri Nelerdir Salatalık ve Salatalığın Faydaları Salatalık, çoğu sudan oluşan bir sebze olsa da, pek çok faydası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir