SBS’de Yedek Yerleştirmelerin Önemi

Dün MEB (Milli Eğitim Bakanlığı) bir sürpriz yaparak TEOG (Seviye Belirleme Sınavı) yerleştirme sonuçlarını önceden belirlediği takvimden daha erken olarak açıkladı.

Mutlaka yerleştirme sonuçlarını gördüğünde sevilen adaylar olduğu gibi üzülen adaylar da olmuştur. Fakat asil yerleşen adaylar da yedek yerleşen adaylar da unutmasınlar ki, TEOG yerleştime süreci sadece ilk yerleştirme ile sonuçlanan bir süreç değildir.

TEOG yerleştirmeleri her yıl yedek yerleştirmelerle devam etmekte ve bazen ilk yerleştirmede hiç yerleşme olasılığı görülmeyen liselere yerleşme fırsatları da doğabilmektedir. Bu nedenle asil olarak yerleşen, yedek olarak yerleşen veya hem asil hem de yedek yerleşen adayların süreci çok iyi takip etmelerini öneriyoruz.

Zira ilk kayıt sonrasında başlayan yedek yerleştirmeler sürecinde asil yerleşmiş adaylar yedek yerleştiği daha üst tercihlerine yerleşme fırsatı bulabilmektedir. Öte yandan sadece yedek yerleşmiş adaylar da asil yerleşme fırsatı yakalayabilmektedir. (Anadolu ve fen liselerinin yeni oluşan 2012 taban puanlarına ulaşmak için tıklayınız…)

Unutmayınız ki, her yıl binlerce lise adayı ilk yerleştirme sonrasında özel okullara kaymakta ve yerleştikleri okullarda ciddi kontenjan boşlukları oluşturmaktadır. Özellikle bulunduğu ile göre yüksek puanla yerleşen adaylar da bulunduğu illerin özel okullarından gelen cazip burs olanakları nedeniyle yerleştiği lise yerine, özel liselereye kayıt yaptırabilmektedir. Bu durum daha düşük puanlı lise adaylarına beklemedikleri fırsatlar doğurabilmektedir. Fakat bu fırsatları da ancak süreci takip edenler yakalayabilmektedir. Zira yedek yerleştirme süreci takip isteyen ve kısa süreli süreçlerdir.

Bugünkü yazımı öğrencilere her zaman hatırlattığım bir sözümle bitirmek istiyorum;
Unutmayın ki, fırsatları hazırlıklı olanlar yakalar!

One thought on “SBS’de Yedek Yerleştirmelerin Önemi

  • 13/08/2013 tarihinde, saat 00:08
    Permalink

    yedek listede yerleşenlerin yerleşip yerleşmiyecegi ne zaman belli olucak yani yedekde kalanlar hangi tarihti yerlesicekler?

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir