Striptizi kim buldu, STriptiz ne zaman bulundu

Striptizi ilk kim buldu, İlk Striptiz ne zaman yapıldı

Striptiz kelimesinin kökeni İngilizce strip-tease den gelmektedir. Striptiz gece kulüplerinde, barlarda veya pavyonlarda genç bir kadın oyuncunun müzik eşliğinde dans edip soyunarak yaptığı gösteri olarak nitelendirilir. Özellikle Amerika ve Avrupada sadece bu yönde eğlenceler düzenleyen bir çok eğlence mekanı vardır. 9 Şubat 1893 günü, Paris’teki Moulin Rouge salonlarında yapılan bir çalışma, striptizin ortaya çıkmasına ve çok tutulmasına neden oldu. O gün, Mona adlı bir model, Parisli resim öğrencilerine soyunarak poz verdi. Ancak, o zamanın yasaları böyle bir çalışmaya izin vermiyordu ve hayli tutucu olan Paris Savcısı, güzel modeli 100 frank para cezasına çarptırdı. Bunu duyan resim öğrencileri büyük bir öfkeye kapılarak, Latin Quartier’de bir gösteri yaptılar. Polis, göstericileri zorlukla kontrol altına aldı ve büyük olayların çıkması güçlükle önlenebildi.

Mona’nın yarattığı büyük sansasyondan yararlanmak isteyen “Fayouau Müzikholü” nün yöneticileri, bunu ticari bir çıkara yöneltmeyi başardılar. Müzikholde, 13 Mart 1894 günü ilk striptiz gösterisi düzenlendi. “Yvette’in Yatağı” adı verilen ilk striptiz tablosunda, genç ve güzel bir kadının, yatağa girmek için soyunması canlandırılıyordu. Bu gösterinin gördüğü ilgi üzerine, müzikhol, striptiz şovlarını sürdürdü. Canlandırılan öteki tablolar arasında, “Doktorun önünde soyunan kadın”, “Banyodaki güzel”, Suzan’ı sıcak bastı” adlı gösteriler, müşterilerin hayranlıklarını kazandı.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Striptizi kim buldu, STriptiz ne zaman bulundu Striptizi ilk kim buldu, İlk Striptiz ne zaman yapıldı Striptiz kelimesinin kökeni İngilizce strip-tease den gelmektedir. Striptiz gece kulüplerinde, barlarda Striptizi ilk kim buldu, İlk Striptiz ne zaman yapıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir