Tarım Ekonomisi Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Cuma, 25 Mayıs 2018, 18:46 | Bilgi Paylaşımı | 25 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Tarım Ekonomisi bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Tarım Ekonomisi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Bölüm, ekonomi biliminin temel ilkelerini kullanarak tarımsal problemlere çözüm bulan, tarımın tarla bitkileri, bahçe bitkileri, hayvancılık ve tarım ürünlerini değerlendirme gibi teknik konularda; ekonominin planlama, yönetim, finansman, muhasebe, işletmecilik, pazarlama tarım politikası, tarım hukuku, köy sosyolojisi, tarımsal yayım gibi konularda da gerekli donanıma sahip uzmanlar yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Faaliyet Alanları:

Tarım Ekonomistleri, tarım sektörünü geliştirmek, çiftçilerin yaşam düzeyini iyileştirmek ve tüketicileri aşırı fiyat artışından korumak, tarımsal ürünler dış satımını artırmak amacıyla devletin uyguladığı plan ve programlar ile ilgilenir. Bu bakımdan gerekli kriterleri yerine getiren mezunlar; DSİ Genel Müdürlüğünde, Hazine ve Dış Ticaret Müsteşarlığında, Türkiye Kalkınma Vakfında ve özel proje hazırlama bürolarında görev alabilirler.
Bu alanda iyi yetişmiş elemanlara her zaman ihtiyaç duyulacaktır.
TARIM EKONOMİSİ (TM–1)

ÜNİVERSİTE TABAN P B SIRASI
EGE Ü. 347,436 180.610
ANKARA Ü. 341,258 196.472
AKDENİZ Ü. 331,014 224.904
ULUDAĞ Ü. 324,815 243.467
SELÇUK Ü. 321,024 255.538
ÇUKUROVA Ü. 318,522 263.909
ÇANAKKALE ONSEKİZ MART Ü. 315,956 272.533
ONDOKUZ MAYIS Ü. 314,424 277.655
SÜLEYMAN DEMİREL Ü. 312,769 283.313
NAMIK KEMAL Ü. 311,688 287.164
HARRAN Ü. 304,045 314.656
KAHRAMANMARAŞ SÜTÇÜ İMAM Ü. 303,119 318.117
ATATÜRK Ü. 302,958 318.724
GAZİOSMANPAŞA Ü. 300,425 328.264

Tarım Ekonomisi Nedir, Tarım Ekonomisi Ne İş Yapar, Tarım Ekonomisi Maaşları, Tarım Ekonomisi Puan Türü, Tarım Ekonomisi İş İmkanları, Tarım Ekonomisi İş Çalışma Alanları, Tarım Ekonomisi Mesleği Hakkında Bilgiler, Tarım Ekonomisi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Tarım Ekonomisi Bölümünün Geleceği, Tarım Ekonomisi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Tarım Ekonomisi Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Tarım Ekonomisi Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Tarım Ekonomisi İçin Kaç Puan Gerekir, Tarım Ekonomisi Tanıtımı, Tarım Ekonomisi Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Tarım Ekonomisi Taban Puanları 2016 2017,Tarım Ekonomisi Mezunları Ne İş Yaparlar,Tarım Ekonomisi Bölümü İş Olanakları, Tarım Ekonomisi Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Tarım Ekonomisi İş Bulma Durumu,Tarım Ekonomisi Bölümü Olan Üniversiteler

Tagged with:

25 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tarım Ekonomisi Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi"

 1. Resul dedi ki:

  Ya arkadaşlar herşey sizde bitiyo biraz uyanık olacaksınız hep devlete bakıp durmayın Allah aşkına devlette çalışırsanız hep aynı maaşte çalışırsınız hiçbir gelişme olmaz gittikçe tembelleşeceksiniz çok çalışıp kendimiz iş kuralım kendileri iş kuranlarda bizim gibi insanlar sadece çok çalışmışlar o kadar ne okursanız okuyun çaba göstermezseniz araştırmazsanız zaten iş bulamazsınız kim ne okursa okusun sadece kendinize inanın iş bulmak nedir iş kurup insanlara iş erirsiniz….

 2. arda dedi ki:

  arkadaşlar ziraat fakültesinde peyzaj mimarlığı ve gıda müh hariç tüm bölüm mezunları ziraat müh olarak mezun olurlar. ziraatin içinde ayrı bölümleri vardır. toprak, zootekni, tarım eko, tarımsal yapılar gibi.. zorluk kolaylık kişinin ilgi alanına kalmıştır matematik ve fen konularında bu bölümler değişiklik gösterir. tarım ekonomisi bölümünde hepsinden vardır fizik kimya mühendislik dersleri matematik sosyal dersler de vardır. yani ziraatin tüm bölümleri kendine göre zordur teorik olarak.

 3. Fatma dedi ki:

  Arkadaşlar ben Tarım ekonomisi Ondokuzmayıs öğrencisiyim bölümü bitirince mühendis oluyorsunuz zor bir bölüm TM çıkışlıysanız biraz daha zorlanırsınız çünkü Fen alanından dersler var ayrıca kendinizi çok iyi ve donanımlı yetiştirmeniz lazım başta İngilizce + işletme gibi bi bölüm okursanız yandan bitirince iş bulma olanağınız da artar evet mezun çok ama aklını kullanmanın gerekiyor biraz da alanı geniş kadro az devlette iş bulmak zor biraz ama özelde rahatlkla iş bulursunuz dedim gibi her şey sizde bitiryo.. Ama aklınız varsa puanlarınızı yüksek tutup daha iyi bir bölüme gidin mühendislik zor bi alan ama zor

 4. deniz dedi ki:

  tarım ekonomisini kazandım bu yıl. neler önerirsiniz.kendimi geliştirmek vs için ve mezun olunca iş bulabilmek için kendimi nasıl yetiştirmeliyim ? yardım ederseniz sevinirim :)

 5. Ziraatci dedi ki:

  Arkadaşlar ben ziraat mühendisiyim tarım Bakanlığında çalışıyorum sakın yazmayın tarım Ekonomisi neden derseniz ziraat mühendisi ünvanı alan 12 den fazla bölümler be tarım Ekonomisi haric MF den öğrenci alıyorlar ve barajı aşan herkes o bölümlere girip ziraat mühendisi oldu. Ortalık ziraat mühendisi dolu ve iş bulma imkanı yok denecek kadar az yakmayın kendinizi bir yıl daha hazırlanın yada işletme filan okuyun her yerde bir şekilde iş bulursunuz.

  • deniz dedi ki:

   yaa bu yıl tarım ekonomisini kazandım ben yorumunu okuyunca da üzüldüm :/ ne bileyim bazıları senin gibi diyor bazıları tam tersi. işletme oku demişsin ama biri de işletme okurken bırakıp tarım ekonomisine gitmiş :/ kişiden kişiye değişiyor mu bu ? ayrıca işletmeyi açıkta da okuruz sorun değil ama bu meslekte iş bulamaz mıyım ben yani ? çok mu zor ? kazanır kazanmaz moral bozukluğu :(

 6. Adınız ... dedi ki:

  tarım ekonomisi bölümünden mezun olanlar ziraat mühendisi ünvanı mı alırlar ??

 7. Gülşen dedi ki:

  Ben bu yıl ığdır üniversitesi tarım ekonomisi bölümünü kazandım güney doğuda yaşıyorum ve bu bölgenin çoğu tarımsal bi bölge bazılar iyi bi bölüm derken bazılarda kötülüyor gidip gitmeme arasında çok kararsızım lütfen bu bölümü okuyanlar yardımcxı olsun yorumları bekliyorum

  • süleyman acar dedi ki:

   hiç iyi bir bölüm degil okuma bance bende akdeniz üniversitesibnde okuyorum 1. sınıf ögrencisiyim çok pişmanım

  • hamzaa dedi ki:

   bak ben tarım ekonomisi 4.sınıfım ve pişmanda değilim inşallahda olmam çünkü her bölümde mezun sonrası açık var bu sana bağlodor kendini geliştir ve kpss vs. hedeflerine bağlı kal yeterli…

  • Seda dedi ki:

   Yorumlarınızı kendinize saklayın milletin kafasını karıştırmaya hakkınız yok ona bakarsan eşit ağırlıkçı olup atanmayı bekleyn birsürü kişi var hukuk dışında her zamn bekleyip çalışmak lazımm bende sizin yorumlarını okuyarak bölümümden sogudm hakkınız yokk bu arada bende ığdır tarım ekonomisi bi kazandm çoğu kişi olmlu yorm yaptı

 8. Hazal SRSSLMZZZ dedi ki:

  ben tarım ekonomisi bölümünü seçmek istiyorum ama iş bulm a imkanı zor diyorlar bana yardımcı olursanız sevi nirim =)

 9. ferit dedi ki:

  biri adam akıllı,doğru,tarafsız şekilde bu bölüm hakkında bilgi verir mi???

 10. cansu dedi ki:

  aynen bende ziraat mühendisiyim ve bitki koruma bölümünden mezun oldum ve işsizim. Ayrıca meslekte kız olunca daha zor iş bulma imkanı

 11. ugur dedi ki:

  aşırı zor bir bölüm ve işsiz kalıyorsunuz. herkes bitki koruma bölümünü tercih ediyor işe alırken. bir ziraat mühendisi olarak sizleri bilgilendireyim dedim.

 12. demet dedi ki:

  mrb bnm tm 1 puanım 258 basarı sıralamam 260 binlerde sıralamaya baktıgm zaman en kotu ıhtımal erzurumun gelmesı gerekıodu ama cıkmadı ek tercıh yapıcm sızce nasıl bır bolum yazmalımıyım tavsıye eddermısınız bılgılendırsenız cok sevınırım sımdıden tşk ederm..

 13. ece dedi ki:

  tarım ekonomisi bölümünden mezun olan her kişi ziraat mühendisliği ünvanını alıyor mu? Yoksa sadece tarımsal biyoteknoloji bölümü mezunu mu ziraat mühendisi ünvanını alıyor?

 14. Nur K. dedi ki:

  Çukurova üni. önermem. 19Mayıs daha güzel. Çok zor bir bölüm özellikle TM çıkışları çok zorlanır. Yinede başarılar.

 15. Adınız ... dedi ki:

  sınava yeni girdim çukurova yada 19 mayıs üniversitesi geliyor.nasıl bir bölüm bitirince iş bulabilir miyim kafam çok karışık yazmalımıyım?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.