Tiroit Bezi Nedir

Tiroit Bezi özellikleri, Tiroit Bezi nedir kısaca

Tiroit bezi iki parçalı bir bez olup gırtlağın hemen alt kısmında, soluk borusunun iki yanında yer almaktadır. İki hormon salgılar. Bunlar tiroksin ve kalsitonindir.

Tiroksin:

Organizmanın metabolizmasının enerji üretmekle ilgili kısmını düzenleyen bu hormon iyot yapısındadır. Kretinizm (ahmaklık) hastalığı, bu hormonun gelişme çağında eksik salgılanması sonucu ortaya çıkar ve belirtileri cücelik ile zeka geriliğidir. Basit guatr hastalığı ise yetişkinlerde bu hormonun eksik salgılanması sonucu ortaya çıkar. Kişi beslenmesinde yeteri kadar iyot almıyorsa tiroit bezi yeterince tiroksin üretemeyeceğinden büyür. Büyümesi için kanda tiroit hormonu eksikliğinden dolayı uyarılan hipofiz bezi TSH salgılar ve TSH tiroit bezini uyarır. Boğazda şişkinlik şeklinde gözlemlenebilecek bu hastalıkta metabolizma yavaşlar, şişmanlanır, deride kuruluk ortaya çıkar, uyuşukluk gözlemlenir ve vücut sıcaklığı düşer. Miksödem denilen tablo bu hastalığın ileri aşamasında görülür ve vücutta şişlikler oluşur. Eksoftalmik guatr (iç guatr) denen hastalık ise bu hormonun fazla salgılanması sonucunda meydana gelir. Bu hastalıkta ise metabolizma hızı artar, kan basıncı artar, terleme gözlenir, göz küreleri dışarı çıkıklık yapar, kilo kaybı görülür, sık nefes almayla birlikte sinirlilik gözlemlenir.

Kalsitonin:

Bu hormon paratiroit bezinin salgıladığı parathormon ile birlikte çalışarak organizmanın kalsiyum miktarını düzenler. Kandan kemiklere kalsiyum geçişi, kanda kalsiyum miktarı fazlalaştığında tiroit bezinin salgıladığı kalsitonin hormonu sayesinde olur. Ayrıca gerektiğinde böbreklerden kalsiyum geri emilimini azaltarak kandaki kalsiyum seviyesini düşürür.

9 thoughts on “Tiroit Bezi Nedir

 • 11/07/2014 tarihinde, saat 03:11
  Permalink

  On to see the bone the houses in the cities, visitors usually instinctively ask how come the houses systematically

  Yanıtla
 • 25/06/2014 tarihinde, saat 02:30
  Permalink

  This requires a little detective work in the form of tapping the wall with a hammer

  Yanıtla
 • 17/06/2014 tarihinde, saat 08:33
  Permalink

  Remove fm. pan out and intensively drain on true a manner paper towel

  Yanıtla
 • 16/06/2014 tarihinde, saat 02:56
  Permalink

  where he is producing educational
  media aimed

  Yanıtla
 • 08/06/2014 tarihinde, saat 02:27
  Permalink

  This is also where I’m in agreement with the majority of cardiologists and the nutri

  Yanıtla
 • 01/06/2014 tarihinde, saat 23:25
  Permalink

  Medieval or steelyard revealed older sources referring to lemons as a settle upon make known improvement voice of broadening the greatly unfriendly, but juice-free citron.

  Yanıtla
 • 27/05/2014 tarihinde, saat 23:01
  Permalink

  Medieval or be revenged older sources referring to lemons as a matrix guaranty of unequivocal the greatly keen, but juice-free citron.

  Yanıtla
 • 25/03/2014 tarihinde, saat 20:16
  Permalink

  Food a few plant occasionally material may be preserved on the indifference part of desiccation in very persistently run causing areas

  Yanıtla
 • 05/03/2014 tarihinde, saat 08:04
  Permalink

  The a little above multivariate techniques are each and all pretty linear as with well a true model is calculated using linear combinations

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir