Uykuda Ölüm Nedenleri

Uykuda Ölüm sebepleri
Uykuda Ölüm

Uykudaki ölümlerin büyük bölümü zannedildiği gibi kalp krizinden değil, beyinde nefes alıp vermeyi düzenleyen hücrelerin ölmesinden kaynaklanıyor.

ABD’li bilimadamları uykuda ölüm vakalarının genellikle kalp krizinden değil, nefes alma sorunundan kaynaklandığını açıkladı. Sebep beynin nefes almayı düzenleyen bölümündeki hasar.

ABD’li bilimadamları uykuda ölümlerin nedenine dair önemli ipuçlarına ulaştı. Kaliforniya Üniversitesi uzmanlarına göre uykudaki ölümlerin büyük bölümü zannedildiği gibi kalp krizinden değil, beyinde nefes alıp vermeyi düzenleyen hücrelerin ölmesinden kaynaklanıyor.

Araştırma kapsamında beyin kökündeki bir bölgede yer alan hücrelerin memelilerde nefes alıp verme komutlarını vermekle sorumlu olduğu belirlendi. Zaman içinde yavaş yavaş ölen bu hücrelerin kendilerini yenilemediği, özellikle ilerleyen yaşlarda da bu hücrelerin büyük bir bölümünü kaybeden kişilerin uykuda nefes alıp vermesinin aniden durduğu için hayatını kaybettiği saptandı.

Bu ölümlerin büyük bölümünün uykuda rüyaların görüldüğü bölümde gerçekleştiği de belirlendi.

KALP KRİZİ OLARAK YORUMLANIYOR
Hücrelerin ölmeye başladığı ilk evrelerde kişi uykudayken nefes alıp verişi durduğunda aniden uyanıyor ve yeniden nefes alıp vermeye başlayabiliyor. Ancak ilerleyen devrelerde kişi uyanamadığından uykuda ölüm gerçekleşiyor. Bu ölümlerin büyük bölümü ise kalp krizi olarak yorumlanıyor.

Bu tarz ölümlere özellikle yaşlılarda ve Parkinson hastalarında daha fazla rastlandığı da belirtiliyor.

Uzmanlar uykuda ölümlerle ilgili bu önemli ipuçlarına ulaşmış olsa da nefes alıp verişi düzenleyen hücrelerin ölümünü engellemek konusunda henüz bir sonuç elde edemedi

————————————————————————————————————————————————————-

Uykuda Ölüm Nedenleri Uykuda Ölüm sebepleri Uykuda Ölüm Uykudaki ölümlerin büyük bölümü zannedildiği gibi kalp krizinden değil, beyinde nefes alıp vermeyi düzenleyen hücrelerin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir