Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Mesleği Hakkında Bilgi

Perşembe, 8 Şubat 2018, 17:27 | Bilgi Paylaşımı | 16 Comments
by admin

Üniversiteye hazırlanan adaylar için, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri hakkında çeşitli kaynaklardan en yeni bilgileri derledik. Aktüerya-Aktüerya Bilimleri mesleğine karar vermeden önce bu bilgileri göz önünde bulundurmanın yararlı olacağını düşünüyoruz(e-okul)

Aktüerya-Aktüerya Bilimleri

Genel Tanım:

Aktüerya, sigortacılık tekniği ve buna ilişkin yatırım, finansman ve demografi konularında olasılık ve istatistik teorileriuygulayarak,rezervvekâr paylarını hesaplayarak, tarife ve teknik esasları hazırlayan aktüer yetiştiren bir bölümdür.

Faaliyet Alanları:

Resmi gazetede yayınlanan“AktüerlerYönetmeliği”ne göre hayat branşında faaliyet gösteren her sigorta şirketi, Aktüerler Siciline kayıtlı bir aktüer çalıştırmak zorundadır. Mezunlar, özellikle sigorta şirketlerinde çalışabilecekleri gibi finans kuruluşlarında da çalışabilirler. Aktüer olabilmek için Hazine Müsteşarlığının yapacağı yazılı sınava matematik, istatistik ekonometri veya aktüerya dallarında eğitim veren en az4 yıl süreli bir yüksek öğretim kurumunu bitirenler girebilirler.

İş Bulma Olanakları ve Kazanç Durumu:

Ülkemizde sigorta sektörünün gelişmeye başlaması bu alanda yetişmiş insan gücüne duyulan ihtiyacın artmasına neden olmaktadır. Özellikle sigorta şirketlerinde Aktüer çalıştırma zorunluluğu olması bu bölüm mezunlarına oldukça yüksek iş imkanı sunulmasına neden olmaktadır.

MesleğinGelecek10 Yıldaki Durumu:

Sigortacılığın gittikçe artan önemi sigorta kesiminin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının artmasına neden olacaktır.

Bu Mesleği Seçenlerde Ne Gibi Nitelikler Olmalı:

Analitik düşünme gücüne sahip olması

Ekonomi ve finans sektörüne ilgi duyması

Güncel olayları takip etmesi

Ekip çalışmasına açık olması

Matematik alanına ilgi ve bu alanda başarılı olması

Dikkatli, titiz olması

Ayrıntı ile ilgilenmekten sıkılmaması gerekir.

AKTÜERYA(YGS–1)

ÜNİVERSİTE ADI Öğretim Şekli 2009 TABAN PUAN 2009 0,8 BAŞ SIRA 2010 TAHMİNİ P.
MARMARA ÜNİVERSİTESİ (İSTANBUL) 335,703 40,900 502,723

AKTÜERYABİLİMLERİ (MF–1)

ÜNİVERSİTE ADI Öğretim Şekli 2009 TABAN PUAN 2009 0,8 BAŞ SIRA 2010 TAHMİNİ P.
HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ (ANKARA) 322,372 38,600 487,799
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) (Burslu) 308,368 60,000 466,609
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ (İZMİR) 221,686 364,000 335,445

Eokulegitim.com

Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Bölümü Hakkında Bilgi, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Bölümü Mesleği İş İmkanları, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Bölümü Taban Puanları 2015 – 2011, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Çalışma Alanları ve Koşulları Şartları, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Kazanç Durumu, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Mesleği Çalışma Koşulları – Şartları, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Mesleği İş Alanları, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Mesleği Maaşları, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Mesleği Özellikleri ve Zorlukları, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Mesleğinin Geleceği, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Meslek Rehberi, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Mezunları Ne İş Yapar, Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

16 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Aktüerya-Aktüerya Bilimleri Mesleği Hakkında Bilgi"

 1. melek dedi ki:

  suan yil 2018 is imkanlari nasil?

 2. melek dedi ki:

  yil 2018 ve suanki is imkani nedir? okuduktan sonra acikta kalabilme olasiligi ne

 3. reyzzzz dedi ki:

  türkiyede ilk ve tek olan bölüm karabük üniversitesi aktüerya ve risk yönetimi hem aktüerya alanında eğitim veriyor hemde türkiyenin ilk rik yöneticilerini yetiştirmek için risk yönetimi alanında da eğitim veriyor iibf ile istatistik bölümü enklikleriyle de mezunların iş sıkıntısı olmayacak

 4. biliyorum dedi ki:

  avrupada ve abd de en iyi meslek seçildiğinden belli oluyordu aslında geleceği, türkiyede de her geçen gün bölüm mezununa önem artmakta şuan bile mezundan çok iş ilanı görmekteyim. daha çok özel sektörde yoğunlaşabilen bölüm mezunları ekonominin her alanında çalışabilecekleri bir eğitim görmektedir bu nedenle aktüeralyal alanda çalışmak istemeyen mezun kişi istediği alana yoğunlaşabilmektedir. aktüer sınavlarıyla aktüerya bölümünü karıştıranlarda piyasada hayli mevcuttur bu kişilerin dinlenmemesi şiddetle tavsiye edilir,aktüerlik sınavlarını veren kişi ile mezun kişinin çalışacağı alanlarda tamamen farklıdır, altta sayacağım alanlarda çalışan kişiler için sınav pekte önemli değildir. hiçbir şirket kuruluş sınavlardan bahsetmemekle beraber mezun kişinin niteliklerine bakmaktadır nedir bu nitelik derseniz, yabancı dil, ms office programları kullanabilirlik derecesi, alanında bilgi yüzdendir. bankalarda, sigorta şirketlerinde, fon yönetim şirketlerinde, sosyal güvenlik kurumlarında,finans kurumlarında, üniversitelerde uzman statüsünde,acentalarda,hazine müsteşarlıklarında,sigorta murakabe kurumlarında,finans danışmanlıklarında, risk yönetimi alanında,devlet kurumlarında,yatırım firmalarındbütçe planlama analisti,ürün yönetim yetkilisi,finansal değerlendirme uzmanı…ekonominin her alanında, oldukça geniş iş imkankanına sahiptirlerdir. yök tarafından onaylanmış istatistik bölümü ve iktisadi idari bilimler fakültes i(iibf) denkliği vardır.

  son olarak ise türkiye tıp hariç hiçbir bölümün %100 iş garantisi yoktur, işletme gibi yılda 100bin mezun veren bölümlere nazaran bu tür yeniçağ bölümlerini tercih etmek geleceğe yatırımdır.

  hacettepe üniversitesi mf1
  marmara üniversitesi ygs1
  karabük üniversitesi tm1 lisans eğitimi vermektedir,

  bahçeşehir üniversitesi
  ortadoğu teknik üniversitesi (odtü)
  yaşar üniversitesi ve unuttuğum birkaç üniversite ise yüksek lisans eğitimi vermektedir.

 5. Adaminc dedi ki:

  Bölümü Seçecek Öğrencilere Yönelik Bilgilendirme:

  Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü 2013-2014 eğitim-öğretim yılı güz döneminde ilk öğrencilerini kabul ederek Karabük Üniversitesi Demir-Çelik Kampüsü’nde İşletme Fakültesi’ne bağlı olarak açılmıştır. Karabük Üniversitesi İşletme Fakültesi Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü öğrencileri küreselleşmenin ve rekabetin her geçen gün daha fazla hissedildiği dünyada, rakiplerinden bir adım öne çıkmalarına yönelik olarak üniversite hayatlarına bir yıl İngilizce hazırlık okuyarak başlamaktadır. Geleceğin meslekleri arasında gösterilen Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü, ilk iki sene öğrencilere matematik, istatistik, ekonometri gibi dersler gösterilmektedir. Geniş bir seçmeli ders yelpazesine sahip olan bölümümüz, öğrencilere üçüncü sınıftan itibaren istedikleri alanlarda uzmanlaşmalarına yönelik imkanlar sağlamaktadır. Aktüerya ve Risk Yönetimi öğrencileri mezun olduktan sonra sigorta şirketleri, finans kurumları, fon yönetim şirketleri, devlet kurumları, bankalar, sosyal hizmetler, üniversitelerde uzman statüsünde kısacası ekonominin her alanında çalışma olanakları bulabilmektedir. Gerek Karabük Üniversitesi, gerekse Aktüerya ve Risk Yönetimi Bölümü öğretim elemanı kadrosu alanında uzman, küresel gelişmeleri yakından takip eden akademisyenleri bünyesinde barındırarak öğrencilere kendi alanlarıyla ilgili gerekli bilgi ve beceri düzeyini en üst seviyede kazandırmaktadır. Her geçen gün genişleyen kadromuzla geleceğin meslekleri arasında gösterilen bölümümüz mezunlarının gerek ulusal gerekse uluslararası alanda önemli iş fırsatları beklemektedir. Bölümümüzü diğer benzer bölümlerden ayıran en temel özellik öğrencilerimize aktüerlik konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmanın yanında, risk yönetimi konusunda da yeterli bilgi ve becerinin kazandırılmasıdır.

 6. karabuk aktuerya dedi ki:

  Karabük Üniversitesi Aktüerya ve Risk Yönetimi bölümü diğer benzer bölümlerin aksine tm1 puan türüyle ek kontenjanla öğrenci alımı yapmaya başlamıştır.

  Bölümümüzü diğer benzer bölümlerden ayıran en temel özellik öğrencilerimize aktüerlik konusunda gerekli bilgi ve beceriyi kazandırmanın yanında, risk yönetimi konusunda da yeterli bilgi ve becerinin kazandırılmasıdır, bu amaçla öğrencilerimiz bilgi ve beceri düzeylerini en üst seviyeye getirebilecek ve alanlarında rakiplerinden bir adım öne çıkabileceklerdir.

 7. bilginadam dedi ki:

  2014 yılında getirilen yasayla her şirkette aktüer bulundurma zorululuğu getirildiğinden bu yıl puanların artacağını düşünüyorum. devlet sgkyı kısım kısım avrupa gibi özelleştiricek ve bu bölümün önemi inanılmaz derece artacak

  en fazla 3 yıl diyorum sonrasında 450den aşşağı alan olmayacak. sigortacılık bankacılık özel sektör vs her alanda iş istihdamı yüksek bir bölüm. ve ayrıca bölümün istatistik bölümü ve iktisadi idarari bilimler fakültesi (iibf) denkliği var

 8. fogluy45 dedi ki:

  bölüm 2014 yılıyla değerini bulmaya başlıyor valla. bu bölümü okuyorum ve mezunlar işsizlikten değilde yoğunluktan şikayetciler ki tıp okusalar nolurdu kim bilir :)) bölüm gerçekten iyi işsiz kalma olasılığı yok aktüerlik sınavı şart değil ayrıca aktüer olarak çalışmak normal bölümden mezun birinin çalışması gibi birşey imza yetkisi için sınavlara giriyorlar ki onun içinde kalkacak söylentileri gırla ama yinede imza yetkisi istemem bir imza yüzünden hayatımın kaymasını istemem

 9. damla dedi ki:

  aktüerlik sınavını kazanamadığın sürece bir buçuk iki milyar bir maaşla sigorta şirketlerinde çalışmak zorunda kalıyorsun.

 10. hazal dedi ki:

  ben bu sene sınava girdim ve bu bölümü merak ediyorum.ayrıntılı bilgiyi ve hacettepenin 2010 2011 yıllarında bu bölüme yerleşen öğrencilerinin basarı sıralamasını nereden bulabilirim?

  • ibrahimdemir dedi ki:

   bölüm en büyük avantajı mesleğini yapmaktır heralde, türkiyede çoğu bölüm okunduktan sonra çok farklı alanlarda iş aranıyor tarihçinin polis makine müh beyaz eşyacı olması gibi. ama bu bölümde yeterli mezun olmadığından mezunların çoğu işlerini yapabiliyor, aktüerlik sınavları için söyleyeceğim şeyse sınavı vermedende çok rahat iş bulunabiliyor sanılanın aksine şsiz gezmek için özel bir çaba gerekli kanımca. tabi dil ve bilgisayar şart eğer ki maaşınız dolgun olsun istiyorsanız

 11. aktu dedi ki:

  aktüeryayı bitirdikten sonra 3 aşamalı kazık mı kazık bir sınav var onu geçemezsen okuduğun okul ne olursa olsun beş parasız işsiz ortalıkta gezersin o sınavda 3 aşamlı ve kolay kolay kimse geçemiyor her yıl 1 yada 2 kişi sınavı geçiyor…
  illa aktüeryayı okuyacaksanız hacettepe aktüeryayı okuyun. marmara aktüeryayı hiç tavsiye etmem.

  • sophia91 dedi ki:

   2011 yılında yapılmış yorum yinede yazayım, işsiz mezun artık yok. bölüm hukuk ve finans ağırlıklı yani her alana yoğunlaşabileceğiniz bir bölüm. işletme iktisat uluslararası ilişkiler gibi mezununun bol olduğu işsizliğin gırla geçtiği bir bölüm değil. zaten aktüerlik mesleğini icra etmeniz için diploması şart ve ayrıca aktüerlik sınavıyla aktüerya bölümünün alakası yok mezunlar aktüer zaten.

   karabük aktüerya ve risk yönetimi bölümü bu yıl açıldı sigortacılık ve risk yönetiminide içinde bulunduran bölüm aralarındaki en kapsamlısı, karabük uluslararası diploma veren 15 üni olduğundan diplomanızın avrupadada geçerliliği olucak bu bölümde geçen yıl avrupada en iyi meslek seçildiğine göre?

  • furkan çınarkaya dedi ki:

   niye ya

  • Ak dedi ki:

   Neden hacettepe

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.