Birey mi Toplumu Etkiler Toplum mu Bireyi Etkiler Münazara

Toplumun Bireylere Etkisi, Birey mi Toplumu Etkiler Toplum mu Bireyi Etkiler Münazara

Bir toplum o toplumda yaşayan bireylerden şüphesiz ki etkilenir. Aynı şekilde bireyler de içinde yaşadıkları toplumun şeklini alır. Yani bu etkileşimin karşılıklı olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Ancak bana göre toplumun bireyler üzerindeki etkisi çok daha fazladır.

Toplum tek bir kişiden değil binlerce kişiden oluşmaktadır. Bu binlerce kişinin oluşturmuş olduğu toplum yapısı şüphesiz ki bireyleri oldukça fazla etkileyecektir. Birey tek başına koskoca bir toplumu nasıl etkileyebilir ki. Tarihte Mustafa Kemal gibi örneklerini görmüş olsak da bu durum çok da sık görülen bir şey değildir. Her birey içinde doğduğu topluma göre kişilik özellikleri kazanır; onun gelenek ve göreneklerini, onun kurallarını benimser. Bu nedenle toplumun birey üzerindeki etkisi oldukça büyüktür.

Bir insan yaşadığı topluma göre davranış. Örneğin bayram kutlamalarına katılmanın zorunlu olduğu bir toplumda insan bu kutlamalara katılmamazlık edemez. İnsan içinde yaşadığı toplumun kurallarına uymak zorundadır. Bu nedenle toplumun bireylere etkisi oldukça fazladır.

Bireyin Topluma Etkisi Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

2 thoughts on “Birey mi Toplumu Etkiler Toplum mu Bireyi Etkiler Münazara

 • 09/02/2018 tarihinde, saat 21:00
  Permalink

  Çok teşekkür ederim güzel ve ikna edici idi

  Yanıtla
 • 28/09/2016 tarihinde, saat 16:48
  Permalink

  bence çok güzel bir açıklama çok yardımcı oldu ödevimde 100 aldım teşekkür ederim bunu yazana

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir