Sponsorlu bağlantılar

Alan Dışı Tercih Nasıl Yapılır – YGS LYS Tercih Rehberi 2012

Salı, 17 Mayıs 2016, 10:19 | YGS LYS | 208 Comments
by admin

2012 YGS – LYS Üniversite tercihlerinde birçok üniversite adayı alan dışı tercihin nasıl yapıldığını merak ediyor.Önceki yıllarda bu durum bu kadar çok merak edilmezdi. Fakat yeni sistemde alan dışı tercihlerde çok yüksek puan kırılmaları olmadığı için birçok kişi puanı yettiği sürece alan dışı tercih yapabilir. Peki Nasıl Yapılacak?

LYS Sonuçlarında Alan Dışı Puanı ve Alan Dışı Sıralaması diye bir bölüm var. Birçok kişi pu puan ve sıralamanın ne işe yarayacağını soruyor. Açıklayalım. Alan Dışı Puanı ve Sıralaması Demek. Örneğin sayısal çıkışlı bir öğrencisiniz ve sınava tıp fakültesini kazanmak için girdiniz. Haliyle MF-3 punınıza bakacaksınız. Burda alan içi sıralamanıza bakacaksınız. Çünkü siz sayısal öğrencisisiniz ve MF-3 puan türü de sayısal bölümde…. Fakat diyelimki siz sayısal öğrencisi olduğunuz halde TM-2 alanında yer alan Hukuk bölümünü seçeceksiniz. Bu durumda TM-2 alanı sayısal bölüm alanı olmadığı için siz TM-2 Alan Dışı Puanı ve Sıralamanıza bakarak tercih yapacaksınız.

Ortaöğretim Başarı Puanının etkisinin azaltılması sebebiyle bu yıl alan dışı yerleşmeler önceki yıllara göre biraz fazla olacaktır. ÖSYM Başkanı Ünal YARIMAĞAN Alan Dışı Konularıyla İlgili Şunları Söyledi:

“Geçen sene katsayıların arasındaki farkın fazlalığı nedeniyle birçok programa alan dışı yerleşmenin olmadığını ifade eden Yarımağan, ”Bu sene kılavuzdaki başarı sıraları da gösteriyor ki, tüm programlara alan dışı yerleşmeler olabilir. Alan dışı yerleşmenin olamayacağı program yok. Tabi tercih yapılırsa” dedi.

Alan dışından yerleşmelerin düşük olacağını anlatan Yarımağan, bir mühendislik veya tıp programına alan dışı ile yerleşen 3-5 kişiyle sınırlı kalınacağını söyledi.

Alan dışı yerleşmeler nedeniyle programın minimum puanın yükselmeyeceğini belirten Yarımağan, ”Alan dışı yerleşmeler nedeniyle alan içi yerleşmelerin başarı sıralarında büyük değişiklik olmaması beklenmektedir” dedi.”

Peki YARIMAĞAN, niçin “alan dışı yerleşmeler düşük olacaktır” demiştir? Çünkü birçok öğrenci lys sınavlarına hep hedefleri doğrultusunda katıldı. Kısacası eğerki hukuk bölümüne yerleşmek isteyen sayısal çıkışlı bir öğrenci, eğer ki TM-2 puanını arttırıcı testleri çözmemişse zaten bu adayın yerleşme ihtimali düşük olacaktır.

Özetle, eğer alan dışı tercih yapacak iseniz, tercih yapacağınız bölümün gerektirdiği puan türünün puan değerine ve sıralamasına bakmalısınız. eokulegitim.com- 2012

Tagged with: , , , ,

208 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Alan Dışı Tercih Nasıl Yapılır – YGS LYS Tercih Rehberi 2012"

 1. soner diyor ki:

  tm cıkışlıyım dil 1 den almanca ogretmenlıgı düşünüyorum tm cıkıslı oldugum için dil puan turunde tercih yapabilirmıyım

 2. mustafa diyor ki:

  abi ben 8.sınıftayım teog puanım 486.752 ama matematiğim her yıl 4 düşüyor doktor olabilirmiyim

 3. selma diyor ki:

  Ygs de sadece sözel bölüm yapip ygs2 den bir bölüme tercih yapilirmi

 4. selma diyor ki:

  Ygs de sadece sözel yapip 240 puan alsam sonra ygs2 den bir bölüme girebilirmiyim?

 5. selma diyor ki:

  Mrhb

 6. Asena diyor ki:

  Eşit ağırlık bölümünde okuyorum ama eczacılık istiyorum gidebilirmiyim? Gidersem hangi lys’ ye girmem gerkiyor? Yardımcı olabilirmisiniz.

 7. Kubra diyor ki:

  Meraba..ygs başvurusunda alan soylenmiyor deilmi..? Onemli olan lys..ben sozel okulundan mezunum fakat esit agirlikdan giricem

 8. melis diyor ki:

  Merhaba benim okulumda dil bölümü yok. Seneye TM seçeceğim, İngilizce Öğretmeni olmak istiyorum. Mümkün müdür? İngilizcem iyi bu arada.

 9. Selçuk diyor ki:

  Merhaba ben fen bölümü mezunuyum.ingilizce ogretmenligi yada Tercümanlık okumak istiyorum ne yapmam gerek.

 10. Hatice diyor ki:

  Sayısal çıkışlı öğrenciyim,dil bölümü tercih edersem puanim kırılır mı?kırılırsa kaç puan kırılır? Bir de hangi lys lere girmem gerekir?bilgi verirsiniz sevinirim.

 11. şeyma çelik diyor ki:

  merhaba ben sayısalcıyım ama alan dışı tercih yaparak hukuku seçmek istiyorum. bu mümkün mü ?

 12. Melike diyor ki:

  12.sınıf tm öğrencisiyim ve hemşirelik istiyorum ygs 2 den girebilir miyim? Acil cevap..

 13. Azad diyor ki:

  Ben sayisalciyim maliye okumak istiyorum. Tmde secebilir miyim

 14. Idris diyor ki:

  Sozel ogrencisiyim 11 siniftayim tip ba gidebilirmiyim veya hukuk fakultesine

 15. Nurcan karakoç diyor ki:

  Ben sosyal bilgiler öğretmenliği okudum ama atanamadm ygs ye gireceğm tekrar ingilizce okumak istyrm nasıl olacak çok acil cevap atarmsnz

 16. ANIL diyor ki:

  Merhaba eeşit ağırlıktan cami hocası olabilir miyim alan dışı yaparak

 17. Alperen diyor ki:

  Merhaba ben sayısal 12.sınıf öğrencisiyim alanımı seçerken başka bir bölüm istiyordum ancak şimdi gastronomi istiyorum nasıl seçim yapıcam nasıl hazırlanmam gerekiyor seçim yapabilirmiyim

  • Ebru diyor ki:

   Ya bende tam olarak bu konu için cabaliyorum ve ne yapcagimi bulamadım aynı bende sayisalim sinava az kaldı ve gastronomi için sosyal lazım . Sen eğer bi yol bulduysan banada yazar misin

 18. İrem diyor ki:

  Ben tm öğrencisiyim mf den alan seçimi yapmak istiyorum, yapılabilir mi?

 19. öznur diyor ki:

  eşit ağırlık okuyup sayısaldan mimarlık tercih edersem puanım ne kadar kırılır

 20. ayse diyor ki:

  merhaba.bben dil ögrencisiyim .ygs ve yds ye girdikten sonra sagliktan terccih yappabbilir miyim ?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.