8:26 pm - Salı Mart 31, 2015
Sponsorlu bağlantılar

Alan Dışı Tercih Nasıl Yapılır – YGS LYS Tercih Rehberi 2012

Perşembe, 1 Mart 2012, 10:29 | YGS LYS | 169 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

2012 YGS – LYS Üniversite tercihlerinde birçok üniversite adayı alan dışı tercihin nasıl yapıldığını merak ediyor.Önceki yıllarda bu durum bu kadar çok merak edilmezdi. Fakat yeni sistemde alan dışı tercihlerde çok yüksek puan kırılmaları olmadığı için birçok kişi puanı yettiği sürece alan dışı tercih yapabilir. Peki Nasıl Yapılacak?

LYS Sonuçlarında Alan Dışı Puanı ve Alan Dışı Sıralaması diye bir bölüm var. Birçok kişi pu puan ve sıralamanın ne işe yarayacağını soruyor. Açıklayalım. Alan Dışı Puanı ve Sıralaması Demek. Örneğin sayısal çıkışlı bir öğrencisiniz ve sınava tıp fakültesini kazanmak için girdiniz. Haliyle MF-3 punınıza bakacaksınız. Burda alan içi sıralamanıza bakacaksınız. Çünkü siz sayısal öğrencisisiniz ve MF-3 puan türü de sayısal bölümde…. Fakat diyelimki siz sayısal öğrencisi olduğunuz halde TM-2 alanında yer alan Hukuk bölümünü seçeceksiniz. Bu durumda TM-2 alanı sayısal bölüm alanı olmadığı için siz TM-2 Alan Dışı Puanı ve Sıralamanıza bakarak tercih yapacaksınız.

Ortaöğretim Başarı Puanının etkisinin azaltılması sebebiyle bu yıl alan dışı yerleşmeler önceki yıllara göre biraz fazla olacaktır. ÖSYM Başkanı Ünal YARIMAĞAN Alan Dışı Konularıyla İlgili Şunları Söyledi:

“Geçen sene katsayıların arasındaki farkın fazlalığı nedeniyle birçok programa alan dışı yerleşmenin olmadığını ifade eden Yarımağan, ”Bu sene kılavuzdaki başarı sıraları da gösteriyor ki, tüm programlara alan dışı yerleşmeler olabilir. Alan dışı yerleşmenin olamayacağı program yok. Tabi tercih yapılırsa” dedi.

Alan dışından yerleşmelerin düşük olacağını anlatan Yarımağan, bir mühendislik veya tıp programına alan dışı ile yerleşen 3-5 kişiyle sınırlı kalınacağını söyledi.

Alan dışı yerleşmeler nedeniyle programın minimum puanın yükselmeyeceğini belirten Yarımağan, ”Alan dışı yerleşmeler nedeniyle alan içi yerleşmelerin başarı sıralarında büyük değişiklik olmaması beklenmektedir” dedi.”

Peki YARIMAĞAN, niçin “alan dışı yerleşmeler düşük olacaktır” demiştir? Çünkü birçok öğrenci lys sınavlarına hep hedefleri doğrultusunda katıldı. Kısacası eğerki hukuk bölümüne yerleşmek isteyen sayısal çıkışlı bir öğrenci, eğer ki TM-2 puanını arttırıcı testleri çözmemişse zaten bu adayın yerleşme ihtimali düşük olacaktır.

Özetle, eğer alan dışı tercih yapacak iseniz, tercih yapacağınız bölümün gerektirdiği puan türünün puan değerine ve sıralamasına bakmalısınız. eokulegitim.com- 2012

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Tagged with: , , , ,

169 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Alan Dışı Tercih Nasıl Yapılır – YGS LYS Tercih Rehberi 2012"

 1. Şükrü diyor ki:

  Ben eşit ağırlık mmezunuyum ama sayisaldan tercih yqpmayapmak isitiyorum sayılan tercih yaparsam puanına okul puanda eklenirmi

 2. elif diyor ki:

  ben sayısal mezunuyum hem sayısaldan hem de sözelden tercih yapabilirmiyim

 3. nejdet şakşak diyor ki:

  Ben sayısalcıyım ama eşit ağırlıktan hukuk saçmek istiyorum kalktı diyolar doğru mu kalkmadıysa seçsem puanım düşer mi?

 4. ayşe diyor ki:

  ben eşit ağırlık bölümünde 11.sınıf öğrencisiyim.ama anestezi olmak istiyorum.bunun içinde sağlık okumam gerek.bunun için ygs de daha çok fen sorularını çözsem yada direkt ygs-2’girsem olurmu.olmazsa ne yapmam lazım.lütfen yardımcı olun

 5. ılayda diyor ki:

  mrb bn cocuk gelısımı bolumu cıkıslıyım ılahıyet ıstıyorum ygs den 355 yapsam lys gırmem sartmı?

 6. zeyneep diyor ki:

  Bende 10.sınıf öğrencisiyim hukuk okumayı düşünüyorum fm seçsem daha başarılı mı olurum yoksa tm mi seçmeliyim? Bi de sayısal ve eşit ağırlık alanlarında matematik aynı ağırlıkta mı ?

 7. İrem diyor ki:

  10. sınıftayım TM seçip hukuk okumak istiyorum. Acaba MF seçip TM puanıyla hukuk okumak mantıklı olur mu?

 8. Funda diyor ki:

  Ben eski mezunlardanım ve Sayısal olarak liseden mezun oldum…yeni sistem hakkında hiçbir bilgim mevcut değil.bu Yüzden bir Sayısal Öğrencisi olarak hukuk okumak istesem ne yapmam gerekiyor hangi sınavlara girmem gerekiyor?

  • onur diyor ki:

   hukuk okumak istiyorsanız ilk önce ygs sınavına girmeniz testlerin hepsinden sorumlusunuz daha sonra lys sınavına gireceksiniz …LYS-1’de 50 soruluk matematik, 30 soruluk Geometri testlerini yanıtlayacak. Ardından LYS-3’te Türk Dili ve Edebiyatı Testi’nde 56, Coğrafya-1 Testi’nde ise 24 soru çözecek. Bu iki sınav sonucunda öğrencinin üç farklı puan türüne sahip Türkçe Matematik (TM) puanları hesaplanacak.tm-3 puanından belli bir başarı elde etmeniz gerekecek…

 9. cıgdem diyor ki:

  ben turkce matematık duz lıse cıkıslıyım ıngılızce ogretmenlıgı ıstıyorum .bu yuzden puanım cok duser mı yada tercıh yapabılırmıyım ogrenmek ıstıyorum .. tesekkurler sımdıden

 10. dilek diyor ki:

  ben düz lise sosyal bilimler mezunuyum ama herhangi bir sağlık bölümü okumak istiyorum radyoloji ebelik hemşirelik vs.yeterki sağlık sektörü olsun nasıl okuyabilirim tercihleri nasıl yapmam gerekir kaç puan almalıyım gibi beni bilgilendirebilirmisiniz?

 11. Asuman TAKAÇ diyor ki:

  İMAM HATİP LİSELERİ HUKUK TERCİHİ YAPABİLİR Mİ? ÖNCEDEN KATSAYI VARDI ŞİMDİ YOK O HALDE ALAN DIŞI TERCİHTE KOLAYLIK SAĞLANIR MI?

  • onur diyor ki:

   yapabilir tm-3 puanınızın olması gerek tm-3 puanda çözeceginiz testler yukarda belirrtim…şu an 2milyon aday giriyorsa başarı sıranız en az 20000 içine girmeniz gerek….

 12. hatice diyor ki:

  Merhaba ben eşit ağırlığım fakat hemşirelik istiyorum.Ama o da MF3 ile alıyor.Bu bölümden de gidebilir miyim yoksa alanımı mı değiştireyim? TEŞEKKÜR EDERİM…

 13. hatice diyor ki:

  Merhaba ben eşit ağırlık öğrencisiyim ama hemşirelik istiyorum.Ama o da MF3 ile alıyor ben ne yapmalıyım alanımı değiştireyim mi yoksa bu bölümden de gidebilirmiyim.

  • Mahmut KIYAR diyor ki:

   Merhaba ben eşit ağırlıktan mezun olmuş ve 4 yıllık sosyolojiyi bitirmişim ama hemşirelik bölümünü okumak istiyorum.Ama o da MF3 ile alıyor ben ne yapmalıyım alanımı değiştireyim mi yoksa bu bölümden de gidebilirmiyim. Alan nasıl değiştirilir bana bilgi verilmesini

   Cevapla

 14. hatice diyor ki:

  Ben eşit ağırlıkçıyım AMA HEMŞİRELİK istiyorum.Ama o da MF3 ile alıyor ne yapmalıyım yinede hemşireliğe gidebilirmiyim…

 15. şehriban batur diyor ki:

  ben TM öğrencisiyim ve bu son yılım YGS ye hazırlanıyorum anestezi bölümü okumak istiyorum nasıl tercih yapıcam bilmiyorum rica etsem detaylı bir şekilde anlatır mısınız ?

  • onur diyor ki:

   Bu programda anatomi, fizyoloji, farmakoloji, özel tedavi yöntemleri ve anesteziyoloji gibi meslek dersleri okutulur. Derslerde uygulamalara önemli ölçüde yer verilir. zaten bölümünüz 2 yıllık ygs -2 den puanınız olması gerek…

 16. sena tatar diyor ki:

  Ben sayısal bölüm öğrencisiyim ve üniversite Pdr bölümü okumak istiyorum bu bölümü için alanımı değiştirmeden ne yapmam gerekmektedir ?

 17. esra diyor ki:

  liseyi sözelden bitirip lys sınavına eşitten girer ve eşitten tercih yaparsam okul bana puan vermeyecek mi ? yada puanıma düşüş olacak mı ?

 18. ali diyor ki:

  Merhaba ben eşit ağırlık öğrencisiyim ben bu bölümde sayısal bölümüne tercih edebilirmiyim ? Ve benim puanım kesilirmi ?

  • onur diyor ki:

   hayır ama istediginiz bölüm neise sayısal testleri çözmeniz gerekecek bölüm nedir onu söyleyin bir

 19. hediye diyor ki:

  Merhabalar, öncelikle bende bir öğretmen olarak gençlere yardımcı olmanız münasebetiyle size çok teşekkür ederim, benimde bir sorum var, kızkardeşini geçen sene özel sağlık meslek lisesine yazdık, amaç okul bittiğinde en azından elinde mesleği olur ve kendine güveni olur,
  Sorum: kızımız İngilizce öğretmenliği okumak istiyor, sağlıkta hemşirelik okuyor, buradan mezun olduğunda hemşire olarak mezun olacak, YGS ye girip ngilizce öğretmenliği bölümünü seçme şansı varmıdır.

 20. sinan diyor ki:

  merhaba ben sayısal öğrecisiyim lise 3 teyim ama meslek konusunda halen karasızım dah doğrusu 2 tane hedefim var birisinini diğerine göre daha çok seviyorum hukuk fakültesini daha çok istiyorum o olmazsa mimarlıkta olabilir sayısalcı olduğum halde hukuk seçebilirmiyim ve hukuk seçersem puanım çok kırılırmı tahmini olarak yani aşağı yukarı ne kadar kırılır… şimdiden TEŞEKÜR EDERİM

 21. ahmed diyor ki:

  ts yım tm1 den herhangı bır bolume gırebılırmıyım mesela ıktısat veya ekonomı bolumlerıne gırebılırmıyım

 22. mehmet diyor ki:

  mf 4 puanım olmadığı halde o alandan tercıh yapabilirmiyim

 23. şafak ipsiz diyor ki:

  elektrik,elektronik okudum ama myo tercihimi başka bölüm üzerine yapmak istiyorum acaba bu mümkünmü örnek:muhasebe,danışmanlık gibi tamamen farklı bölüm secebilirmiyim

 24. Hasan diyor ki:

  Bu alan dışı, alan içi kaldırılmalı bence. Başarılı olanlar, uygun puanları alanlar istediği okula gidebilmeli. Belkide 4 yıl önce yanlış alan seçerek yaptığı hatayı hayatı boyunca taşımamalı bir öğrenci.

 25. semos diyor ki:

  Ben meslek lisesi çıkışlıyım. Alan dışı tercih yapmak istiyorum. Puanım ne kadar kırılır acaba? Bilen varsa yardımcı olabilirmi?

 26. taşkın demircan diyor ki:

  iyi günler. Ben elektirik bölümünden mezunum . Ve okul birincisiyim. Ygs2 sıralamam 198 bin ve ygs2 puanım 303 hemşirelik bölümüne gidebilirmiyim ve hangi başarı sıralamaları arasında tercih yapmalıyım hangi üniversiteleri yazmalıyım . Bide hemşirelik bölümüne girmede saglık mezunu olanlara öncelik verilme diye bir şey varmı yoksa normal puana göre mi yerleştirme yapılıyor. Şimdiden teşekkürler…

 27. erhan diyor ki:

  Merhaba ben meslek lisesi elektrik mezunuyum ama alan dışı tercih yapmak istiyirom ve hangi bölümlere tercih yapabilirim?

 28. sertaç turmuş diyor ki:

  ben meslek isesi çıkışlıyım okul sayısal gözüküor okul birincisi olarak mezun oldum okul birinciliği kontenjanı ile ts edebiyat bölümü tercih edicem okul birinciliğini kullanabilrmiyim.

 29. gülcan diyor ki:

  sayısal öğrenciyim ve sadece ygs snavna girdim ancak ygs1 ve ygs2 dısındaki puan türlermden tercih yapmak istiyorum sıralamam da nasıl bir degişim olur puanım kırılır mı bilgi almak istiyorum

 30. Ahmet diyor ki:

  Merhaba,LYS’de girdiğim oturumların sonuçları ayrı ayrımı sonuçlanıyor mesela ben eşit ağırlıkçıyım ama tarih’te yapıyorum tarihten yaptığım netler benim eşit ağırlık puanımı etkiliyormu ? lütfen acil cevap

 31. yasemin diyor ki:

  kız teknik ve meslek lisesi , çocuk gelişimi 3.sınıfım eşit ağırlıgım yani ama lysde sözelden girmek istiyorum.öyle bir hakkım var mı? eğer varsada çok fazla puan kırılacak mı lutfeen biri beni bilgilendirsinn

 32. sen ben diyor ki:

  Ben şimdi ticaret meslek Lisesini okuyorum istediğim meslek yok nasıl alan dışı yapılır???

 33. mehmet diyor ki:

  mrb bn sayısalcıyım lys de bu sene tercihimi kendi alanım dışnda lys 3 tende yaparsam eğer kendi gireceğim lys 1 ve lys 2 ye etki edr mi yani herhangi bir puan düşüklüğü olr mu bnlarda lys 3ü de tercih ettiğm için yksa sadece lys 3 de mi bir puan düşüklüğü olr veya bu lys 3 te puan düşüklüğü olyr mu.simdiden tşkkrler…

 34. Hakan Kıran diyor ki:

  Merhaba. Ben açıköğretim öğrencisiyim. Dersaneden ders alıyorum. Tmden gidiyorum. Fakat istediğim alan Mimarlık. Ben burdan devam etsem yani Tm’den gitsem Mimarlığı tercih etsem gidebilir miyim ? Bilgileriniz için teşekkür ederim…

 35. taner diyor ki:

  Ho c am ben ts liyim tm gde bilirmiyim

 36. murat diyor ki:

  Ben sözel bölümünden mezunum sayısal bir bölüm tercih edebilir miyim

 37. ahmet diyor ki:

  alan dışı tercih yaptığımızda puanım kırılıyor Mu???

  • ygs7beni diyor ki:

   12-13 PUAN DÜŞÜYOR BEN ÖLE BİLİYORUM.. GİDECEĞİN BÖLÜMÜN DERSLERİNİ YAPMAN ŞARTIYLA

 38. esra diyor ki:

  Esitagırlık ogrencişym saysaldan insaat muhendisligini tercih vereblrmym kac puan gerekli puanm kesilecekmi

  • ygs7beni diyor ki:

   ygs de sayısal bölümünün derslerini yapman gerekiyor . inşşat atıyorum 300puanla alıyorsa sende mf-3ten 300alırsan yerleşirsin. yani sayısalın derslerini fen fizik mat geo yapman gerekiyor. tm-2 nin derslerinden yalnız 400 puan alsan bile mf-3 puanın inşşata yetmiyorsa gidemezsin.

 39. adem esin diyor ki:

  Merhaba ben sözelciyim.lys’ye ts-2 den tm-3 te olan psikolojiyi okumak istiyorum.imkanım nasıl olabilirmi

 40. dilek diyor ki:

  Merhaba. ben düz lise çıkışlı olacagım suan 12.sınıfım tercihlerime adalet myo yazmayı düsünüyorum alan dışı tercih yapmama gerek varmıdır? adalet myo bitirdikten sonra dgs ile hukuk fakültesine gitme imkanım nasıldır?

 41. sedef diyor ki:

  merhabalar ben sözel bölümü öğrenciyim. seneye sınava giricem de ben çevre mühendisliği okumayı istiyorum puanlara baktım akdeniz üniversitesi mf-4 türünde 255 le alıyor

 42. Ceylan ARAZ diyor ki:

  Merhaba ben sözelciyim alanımın dışından bir meslek seçsem mesela lojistiği seçsem puanım düşer mi?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.