10:37 pm - Çarşamba Nisan 16, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Alan Dışı Tercih Nasıl Yapılır – YGS LYS Tercih Rehberi 2012

Perşembe, 1 Mart 2012, 10:29 | YGS LYS | 128 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

2012 YGS – LYS Üniversite tercihlerinde birçok üniversite adayı alan dışı tercihin nasıl yapıldığını merak ediyor.Önceki yıllarda bu durum bu kadar çok merak edilmezdi. Fakat yeni sistemde alan dışı tercihlerde çok yüksek puan kırılmaları olmadığı için birçok kişi puanı yettiği sürece alan dışı tercih yapabilir. Peki Nasıl Yapılacak?

LYS Sonuçlarında Alan Dışı Puanı ve Alan Dışı Sıralaması diye bir bölüm var. Birçok kişi pu puan ve sıralamanın ne işe yarayacağını soruyor. Açıklayalım. Alan Dışı Puanı ve Sıralaması Demek. Örneğin sayısal çıkışlı bir öğrencisiniz ve sınava tıp fakültesini kazanmak için girdiniz. Haliyle MF-3 punınıza bakacaksınız. Burda alan içi sıralamanıza bakacaksınız. Çünkü siz sayısal öğrencisisiniz ve MF-3 puan türü de sayısal bölümde…. Fakat diyelimki siz sayısal öğrencisi olduğunuz halde TM-2 alanında yer alan Hukuk bölümünü seçeceksiniz. Bu durumda TM-2 alanı sayısal bölüm alanı olmadığı için siz TM-2 Alan Dışı Puanı ve Sıralamanıza bakarak tercih yapacaksınız.

Ortaöğretim Başarı Puanının etkisinin azaltılması sebebiyle bu yıl alan dışı yerleşmeler önceki yıllara göre biraz fazla olacaktır. ÖSYM Başkanı Ünal YARIMAĞAN Alan Dışı Konularıyla İlgili Şunları Söyledi:

“Geçen sene katsayıların arasındaki farkın fazlalığı nedeniyle birçok programa alan dışı yerleşmenin olmadığını ifade eden Yarımağan, ”Bu sene kılavuzdaki başarı sıraları da gösteriyor ki, tüm programlara alan dışı yerleşmeler olabilir. Alan dışı yerleşmenin olamayacağı program yok. Tabi tercih yapılırsa” dedi.

Alan dışından yerleşmelerin düşük olacağını anlatan Yarımağan, bir mühendislik veya tıp programına alan dışı ile yerleşen 3-5 kişiyle sınırlı kalınacağını söyledi.

Alan dışı yerleşmeler nedeniyle programın minimum puanın yükselmeyeceğini belirten Yarımağan, ”Alan dışı yerleşmeler nedeniyle alan içi yerleşmelerin başarı sıralarında büyük değişiklik olmaması beklenmektedir” dedi.”

Peki YARIMAĞAN, niçin “alan dışı yerleşmeler düşük olacaktır” demiştir? Çünkü birçok öğrenci lys sınavlarına hep hedefleri doğrultusunda katıldı. Kısacası eğerki hukuk bölümüne yerleşmek isteyen sayısal çıkışlı bir öğrenci, eğer ki TM-2 puanını arttırıcı testleri çözmemişse zaten bu adayın yerleşme ihtimali düşük olacaktır.

Özetle, eğer alan dışı tercih yapacak iseniz, tercih yapacağınız bölümün gerektirdiği puan türünün puan değerine ve sıralamasına bakmalısınız. eokulegitim.com- 2012

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

Tagged with: , , , ,

128 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Alan Dışı Tercih Nasıl Yapılır – YGS LYS Tercih Rehberi 2012"

 1. taner diyor ki:

  Ho c am ben ts liyim tm gde bilirmiyim

 2. murat diyor ki:

  Ben sözel bölümünden mezunum sayısal bir bölüm tercih edebilir miyim

 3. ahmet diyor ki:

  alan dışı tercih yaptığımızda puanım kırılıyor Mu???

  • ygs7beni diyor ki:

   12-13 PUAN DÜŞÜYOR BEN ÖLE BİLİYORUM.. GİDECEĞİN BÖLÜMÜN DERSLERİNİ YAPMAN ŞARTIYLA

 4. esra diyor ki:

  Esitagırlık ogrencişym saysaldan insaat muhendisligini tercih vereblrmym kac puan gerekli puanm kesilecekmi

  • ygs7beni diyor ki:

   ygs de sayısal bölümünün derslerini yapman gerekiyor . inşşat atıyorum 300puanla alıyorsa sende mf-3ten 300alırsan yerleşirsin. yani sayısalın derslerini fen fizik mat geo yapman gerekiyor. tm-2 nin derslerinden yalnız 400 puan alsan bile mf-3 puanın inşşata yetmiyorsa gidemezsin.

 5. adem esin diyor ki:

  Merhaba ben sözelciyim.lys’ye ts-2 den tm-3 te olan psikolojiyi okumak istiyorum.imkanım nasıl olabilirmi

 6. dilek diyor ki:

  Merhaba. ben düz lise çıkışlı olacagım suan 12.sınıfım tercihlerime adalet myo yazmayı düsünüyorum alan dışı tercih yapmama gerek varmıdır? adalet myo bitirdikten sonra dgs ile hukuk fakültesine gitme imkanım nasıldır?

 7. sedef diyor ki:

  merhabalar ben sözel bölümü öğrenciyim. seneye sınava giricem de ben çevre mühendisliği okumayı istiyorum puanlara baktım akdeniz üniversitesi mf-4 türünde 255 le alıyor

 8. Ceylan ARAZ diyor ki:

  Merhaba ben sözelciyim alanımın dışından bir meslek seçsem mesela lojistiği seçsem puanım düşer mi?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.