Anadolu’nun Türkleşmesinde Türk Büyüklerinin Rolü

Perşembe, 14 Aralık 2017, 0:24 | Eğitim ve Öğretim | 6 Comments
by admin

Anadolu’nun Türkleşmesinde Türk Büyüklerinin Rolü, Anadolu’nun Türkleşmesinde katkısı olan kişiler kimlerdir kısaca bilgi verelim.

Anadolu’nun Türkleşmesi evresinde Ahi Evran, Mevlana, Yunus Emre gibi düşünürlerin Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli etkileri olmuştur.

Mevlana’nın Anadolu’nun Türkleşmesinde Etkisi:

Mevlana, Anadolu’nun Türkleşmesi döneminde Türk sözcüğü ile Müslümanlığı da kastetmiştir. Mevlana’nın 13. yüzyılın başlarında bugünkü Afganistan ve Özbekistan sınırının yakınında bulunan Belh şehrinde yaşamışlardır. Bu şehir, Mevlana’nın doğduğu senelerde Harzemşahların yönetimindeydi. Mevlana ise Bu alandaki Horasan bölgesini Anadolu’ya bağlayan güçlü bir bağ olmuştur.

Ahi Evran’ın Anadolu’nun Türkleşmesinde Etkisi:

Ahi Evran da tıpkı Mevlana gibi Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli adımlar atmıştır ve Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli bir isim haline gelmiştir.
Özellikle Ahi Evran’ın Ahilik teşkilatını kurması Anadolu’daki Türkleşme adına önemli bir adım olmuştur. Ahilik teşkilatı ile önce esnaflar arasında dayanışma sağlamıştır, daha sonra Türkleşme yolunda çalışmalarına esnaflardan başlamıştır. Böylece Türklemşme sürecindeki önemli bir Türk büyüğü olmuştur.

Yunus Emre’nin Anadolu’nun Türkleşmesinde Etkisi:

Yunus Emre’nin de Anadolu’nun Türkleşmesinde önemli çalışmaları olmuştur. Yunus Emre,dil, din,ırk ayrımcılığı yapmayan, öğretici şiirleriyle insanlara seslenmiştir. Türkleşme sürecinde insanlara mesajlarını öğretici yani didaktik şiirleriyle seslenmiştir.İnsanlara şiirleriyle mesajlar vermiştir.

Tagged with: , ,

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Anadolu’nun Türkleşmesinde Türk Büyüklerinin Rolü"

 1. sanane dedi ki:

  çok kısa birazdaha uzun olsa daha iyi olurdu

 2. fdsx dedi ki:

  ökjsamlşdıxk

 3. hjvfş dedi ki:

  biraz daha uzun olsaydı sevinirdim lütfen biraz daha uzun yazın

 4. ÇilliHoroz dedi ki:

  Fuck you bitch…

 5. emre kumseli dedi ki:

  yarım dönem uzadı okulun

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.