4:05 pm - Pazar Ağustos 19, 2018

Askeri Liseye Nasıl Girilir

Pazar, 19 Ağustos 2018, 1:25 | Bilgi Paylaşımı | 687 Comments
by admin

Askeri Liselere Giriş

Askeri liselere nasıl girilir, bu yazımda Askeri Liselere Giriş şartlarından okunması gereken okullara kadar Askeri Liseye girmek için gerekli aşamaları anlatacağız. Askeri liseler, ortaokulu bitirdikten sonra öğrencilerin girebileceği liseler arasında yer alan ve asker yetiştiren sözleşmeli okullardır. Askeri liseye girmek isteyen öğrenciler öncelikle askeri lisenin her sene yaptığı genel yazılı sınavlarına girebilmek için başvurmalıdır. Başvuru sırasında gerekli olan sınav harcı olan 45 TL’lik bir ücreti Ziraat Bankasına yatırması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra sınav tarihi beklenmelidir. Askeri liselere giriş sınavı toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Bu 100 soru kendi içerisinde 25’er adet olmak üzere Matematik, Fen, Sosyal ve Türkçe sorularından oluşmaktadır. Sınavdan 70-80 arası alan karaya, 80-90 arası alan kişiler deniz veya karaya, 90-100 arasında alan kişiler ise hava, kara veya deniz kuvvetleri üzerine okuyabilmektedir.

als

Sınava giren kişiler eğer ki sınavı kazanırsa ikinci aşamada spor sınavlarına, yani mülakata girer. Bu mülakat sınavında kişi 400 metre koşu, top fırlatma, mekik ve uzun atlama gibi sınavlardan geçirilir. Belirli parkurlarda süreli yarışmalardan geçirilirsiniz. Mülakat sonrasında sağlık kontrolü yapılır. Sağlık kontrolünde vücudunuzun her yeri incelenir ve genel kontroller yapılır. Sağlık kontrolünden geçen kişiler içinde üçüncü aşama sınavı başlar. Bu aşamada rütbeli subaylar size sorular sorar ve bu sorulara sözlü olarak cevap ister. Verdiğiniz cevaplar ve ikinci aşamadaki performansınız puanlanır. Bu puanlara sınav puanınızda eklenerek ortalama puanınız çıkartılır. Bu puana göre Askeri liselere, belirli mevkilerde başlarsınız. Mülakat sırasında ne kadar yüksek puan yapılabilirse, öğrencinin askeri liseye başlama mevkisi de o kadar yüksek olmaktadır.

eokulegitim.com

687 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Askeri Liseye Nasıl Girilir"

 1. Metehan dedi ki:

  Benim adım metehan 7 ye geçtim askeri liseye girmek için ne yapmaloyim

 2. Cem dedi ki:

  Sınava nasil girecegiz nerden kayit alacagiz

 3. Muhammed dedi ki:

  Peki sınav başvuruları ne zamandır.

 4. Nalan ölmez dedi ki:

  Kızım 2004 ekim doğumlu .hedefi asker olmak .
  Nasıl yol izlemeliyiz

 5. ebru dedi ki:

  9.sınıf okuduktan sonra askeri okula nakil olurmu?

 6. eyüp barakoglu dedi ki:

  ben 1 sene acık ögretimden lise okudum askeri liye nasıl giderim ve başvuru için ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim ve suamn 17 y7asındayım yaş sınırlaması kaçtır

 7. Özge dedi ki:

  Bu sene askeri lise var mı? Lütfen cevap verin

 8. muhammed birgin dedi ki:

  askeri liseye kayıt hangi sistemde olunur ve nasıl olunur

 9. Alican ayhan dedi ki:

  Doğuda görev yapabiliyormuyuz

 10. Enes dedi ki:

  Spor lisesi oğrencileri nakil alabiliyomu

Yorum Yazın