11:33 pm - Perşembe Temmuz 30, 2015
Sponsorlu bağlantılar

Askeri Liseye Nasıl Girilir

Cumartesi, 2 Mart 2013, 8:19 | Bilgi Paylaşımı | 200 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Askeri Liselere Giriş

Askeri liselere nasıl girilir, bu yazımda Askeri Liselere Giriş şartlarından okunması gereken okullara kadar Askeri Liseye girmek için gerekli aşamaları anlatacağız. Askeri liseler, ortaokulu bitirdikten sonra öğrencilerin girebileceği liseler arasında yer alan ve asker yetiştiren sözleşmeli okullardır. Askeri liseye girmek isteyen öğrenciler öncelikle askeri lisenin her sene yaptığı genel yazılı sınavlarına girebilmek için başvurmalıdır. Başvuru sırasında gerekli olan sınav harcı olan 45 TL’lik bir ücreti Ziraat Bankasına yatırması gerekmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra sınav tarihi beklenmelidir. Askeri liselere giriş sınavı toplam 100 sorudan oluşmaktadır. Bu 100 soru kendi içerisinde 25’er adet olmak üzere Matematik, Fen, Sosyal ve Türkçe sorularından oluşmaktadır. Sınavdan 70-80 arası alan karaya, 80-90 arası alan kişiler deniz veya karaya, 90-100 arasında alan kişiler ise hava, kara veya deniz kuvvetleri üzerine okuyabilmektedir.

als

Sınava giren kişiler eğer ki sınavı kazanırsa ikinci aşamada spor sınavlarına, yani mülakata girer. Bu mülakat sınavında kişi 400 metre koşu, top fırlatma, mekik ve uzun atlama gibi sınavlardan geçirilir. Belirli parkurlarda süreli yarışmalardan geçirilirsiniz. Mülakat sonrasında sağlık kontrolü yapılır. Sağlık kontrolünde vücudunuzun her yeri incelenir ve genel kontroller yapılır. Sağlık kontrolünden geçen kişiler içinde üçüncü aşama sınavı başlar. Bu aşamada rütbeli subaylar size sorular sorar ve bu sorulara sözlü olarak cevap ister. Verdiğiniz cevaplar ve ikinci aşamadaki performansınız puanlanır. Bu puanlara sınav puanınızda eklenerek ortalama puanınız çıkartılır. Bu puana göre Askeri liselere, belirli mevkilerde başlarsınız. Mülakat sırasında ne kadar yüksek puan yapılabilirse, öğrencinin askeri liseye başlama mevkisi de o kadar yüksek olmaktadır.

eokulegitim.com

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

200 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Askeri Liseye Nasıl Girilir"

 1. semih diyor ki:

  arkadaslar ben askerı lısede okuyorum fazla gırmenızı tavsıye etmem yasam yok lıseyı bıtırın harp okullarına gıdebılırsınız 15 yasınızda hayatınızdan kusmeyın hersey liste halınde gununz gecıo. eglenme gıbı bır seyınız yok okul denıze sıfır olabılır manzarası guzel olabılır ama askerı lıseye 15 yasında baslanılmaz maf olursunuz

 2. MUSTAFA diyor ki:

  kara lisesi 257. yedekteyim girermiyim

 3. gülenay diyor ki:

  10.sınıfa geçtim Anadolu lisesindeyim askeri okula nasıl gidebilirim?

  • cem diyor ki:

   artık askeri lise senin için geçmiş 8.sınıfta oluyodu ama üzülme liseyi bitirdikten sonra harp okulları var oraya gidebilirsin

 4. Harun diyor ki:

  Bn bu sene ilk kez katildim yarim puanla kaybettim ve seneye denemek istiyorum bu mumkunmudur yni ikinci sansim varmi varsa ne zaman??

 5. Burak diyor ki:

  Arkadaşlar ben 73 aldım beni niye çağırmıyorlar bu sene girdim sınava 2015 … Sıralamam 9189.sıdayım bende anlamiyom. Lütfen cevaplayın??

  • Harun diyor ki:

   Bnm arkadasim 71 kusur aldi ve kara ve bando tutuo dedi bugunde mulakata gitti mulaktta karayi kaybedip bandoyu almus yni o 71 ile girdiyse sen hayli hayli girersin bide o bnm iyi bir arkadasim yalan solemez bana

 6. ismihan diyor ki:

  Şu an lise 2ye geçtim,anadolu lisesinde okuyorum.Askeri liseye geçiş yapabilir miyim? (bayan)

 7. seba diyor ki:

  10. sınıfa geçtim.Askeri liseye geçiş yapabilirmiyim?

 8. Rasim diyor ki:

  Evliyim askeri okula girebilirmiyim

 9. Rasim diyor ki:

  26 yaşındayım askeri okula girebilirmiyim

 10. özgür diyor ki:

  arkadaşlar ben kara kuvvetlerini kazandım şimdide okuyorum sorularınızı bana sorun

  • yasin diyor ki:

   Kardes benim karnemde 1 var askeri liseye girebilir miyim

  • ENGİN diyor ki:

   benim puanım 69 karaya girebilir miyim

  • senem başbuğ diyor ki:

   ben 18 yasındayım acık ogretım meslek lısesıne gıdıyordum ve bu sene ozel saglıkga gecıs yaptım askerı lıseye gıtmeyı cok ıstıyorum bı bayan olarak gıdebılırmıyım eger gıdelırsem ne yapmam gerekıyo

 11. bedirhan diyor ki:

  anadolu lisesinden askeri liseye geçiş olurmu? cevap yazın lütfen

 12. hilmi diyor ki:

  2015 olanı yok mu

 13. ali diyor ki:

  Ben 8 sınıfa gidiyorum askeri lise sınavına bir kararsızlıktan dolayı girmedim ama şimdide girmek istiyorum. Sıradan bir lise seçip o lisede askeri lise sınavına girebilirmiyim. Yada askeri liseye geçiş yapmak için sınavlar lisede’de oluyomu ?

 14. Rasim diyor ki:

  Ben askeri sınava acık ögretimden girebilir miyim veya teymenlik sınavına

 15. ayberk diyor ki:

  sınavsız giriş varmı ?

 16. betül diyor ki:

  lise 1 deyim askeri lise olur polis okulu olur gidebilirmiyim gidemessem de nereye gidebilirim

 17. yusuf diyor ki:

  sınavlara nasıl girebilirim

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.