Ateşi kim buldu, ateşin icadı

Pazartesi, 25 Mart 2019, 21:03 | Bilgi Paylaşımı | 3 Comments
by admin

ateş ne zaman bulundu, ateşi ilk kim buldu, ateşin bulunuşu hakkında bilgi, ateş nasıl bulundu

İsa’nın doğumundan 12 bin yıl önce, Taş Devri insanı, çakmak taşlarıyla ateş yakmayı öğrendi. Bu buluşu, birbirine çarpan iki çakmak taşından çıkan kıvılcımın yerdeki kuru otları tutuşturmasıyla bir rastlantı sonucu yaptığı sanılıyor. 4 bin yıl sonra, Taş Devri insanı, bir odun parçasını bir başka tahtanın üzerine hızla sürterek ateş yakmayı kolaylıkla beceriyordu.

Ortaçağ’la birlikte, insanoğlu kav çakmağını geliştirdi ve bu yöntem, en yaygın ateş yakma tekniği olarak dünyaya yayıldı. 14. yüzyılda sodyum nitrat ve alkol karışımına batırılarak kurutulmuş çubuklarla, ilk kibrit benzeri ateş yakma aygıtları üretildi.

1827 yılında İngiliz kimyageri John Walker, küçük tahta parçalarının uçlarını antimon sülfit, potasyum klorat ve arapsakızı karışımına batırarak ilk kibriti yaptı. 1830 yılında Fransa’da Charles Sauria, fosfor kullanarak bir kibrit üretti. Ama, kullanılan maddenin zehirli olması nedeniyle, daha üretim aşamasında 20 kişi hayatını kaybetti. 20 yıl sonra, İsveçli bilim adamı John Lundstron, Sauria’ nın yöntemini güvenli hale getirdi.

1909 yılında benzinli çakmaklar yapıldı. 1945 yılında da bütangazıyla çalışan çakmaklar geliştirildi. Bugün çok yaygın olan manyetolu ve pilli çakmaklarla ilgili çalışmalar ise, daha 1880 yılında Fransız fizikçileri Pierre ve Paul-Jacques Curie tarafından başlatıldı.

 

————————————————————————————————————————————————————-

Ateşi kim buldu, ateşin icadı ateş ne zaman bulundu, ateşi ilk kim buldu, ateşin bulunuşu hakkında bilgi, ateş nasıl bulundu İsa’nın doğumundan 12 bin yıl ateş nasıl bulundu, ateş ne zaman bulundu, ateşi ilk kim buldu, ateşin bulunuşu hakkında bilgi

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Ateşi kim buldu, ateşin icadı"

  1. Ahmet dedi ki:

    Ve ggg

    H

  2. anan dedi ki:

    anan güzelmiş bro

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.