Bayındır Nereye Bağlı

Cuma, 31 Mayıs 2013, 10:33 | Genel | 0 Yorum
by admin

Bayındır Nerede, Bayındır Nereye Bağlı

Bayındır, Ege Bölgesi’nde, İzmir iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kenttir. Yüzölçümü 588 km- olan Bayındır ilçesi doğuda Öde­miş, güneyde Tire, batıda Torbalı, kuzeyde Kemalpaşa ilçeleri, kuzeydoğuda da Manisa ili ile çevrilidir.

Güneydeki ovalık alan dışında ilçe toprak­larını Bozdağlar’ın uzantıları engebelendirir. Genellikle batı-doğu doğrultusunda uza­nan bu dağların yüksekliği 1.000 m’nin üzerindedir. Küçük Menderes Irmağı, ilçe­nin hemen güneyinde doğu-batı doğrultu­sunda akar. Bayındır ilçesinin güneyini tü­müyle kaplayan düzlükler Küçük Menderes Ovasının bir parçasıdır. Bayındır’da başlıca ekonomik etkinlik bit­kisel üretimdir. En çok yetiştirilen ürünler buğday, pamuk ve tütündür. İncir ve zeytin üretiminin yanı sıra sebzecilik, meyvecilik ve bağcılık yapılır; seracılık da yaygındır. Bayındır’da üzüm, zeytin, pamuk ve incir gibi ürünleri değerlendiren dört tarım satış kooperatifi vardır. İlçe halkının bir bölümü geçimini arıcılıktan sağlar. Bayındır ilçesi­nin Bozdağlar kesimi kızıl çam ve kara çam ormanları bakımından zengindir. Bu neden­le ormancılık da ilçe ekonomisinde önemli bir yer tutar. Bayındır’daki kurşun-çinko yatakları özel bir şirket tarafından işletil­mektedir. Tarımsal yapısı değişmeyen Ba­yındır, nüfus yitirmekte olan ilçelerden bi­ridir.

Osmanlılann ilk dönemlerinde kurulan Bayındır, adını Oğuzların Üçoklar koluna bağlı Bayındır boyundan alır. Osmanlı dö­neminde halkının bir bölümü Rumlardan oluşan yöre 19. yüzyıl sonlannda Aydın vilayetinin İzmir sancağına bağlı bir kazay­dı. 25 Mayıs 1919’da Yunan ordusunun eline geçen Bayındır, 4 Eylül 1922’de işgal­den kurtulmuştur.

Bayındır kenti İzmir’e yaklaşık 75 km uzaklıktadır. İzmir-Ödemiş demir ve kara yolu kentten geçer. Kent yakınındaki bir zeytin bahçesi içinde, yüzme havuzu ve parkı da bulunan bir turistik tesis vardır. Bayındır Belediyesi 1872’de kurulmuştur.  Bayındır Nerenin ilçesi konusunda bilgi verdik.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.