Bitki Nedir Kısaca Tanımı

Pazartesi, 4 Nisan 2016, 17:26 | Bilgi Paylaşımı | 11 Comments
by admin

Bitkinin tanımı, bitki nedir kısaca

Bitki, fotosentezle beslenme, embriyon do­kularının bireyin bütün hayatı boyunca faaliyetlerini sürdürdüğü sınırsız büyüme özelliği, hücre çeperlerinin selülozlu ve görece sert oluşu, yer değiştirmeyi sağlayacak or­ganların olmayışı sebebiyle hayatını bulun­duğu yere bağlı olarak devam ettirme, duyu ve sinir sistemlerinin bulunmayışı gibi esas özelliklerle tanımlanan canlıların ortak adıdır.

Tüm bitkileri kapsayan ya da bitki olmayan canlıları dışta bırakan tam bir bitki tanımı bugüne değin yapılamamıştır. Örneğin, ye­şil olmayan ve besinini fotosentezle üretme­yip başka bitkiler üzerinde asalak yaşayan ya da ölü organik maddelerden beslenen (çürükçül) pek çok bitki olduğu gibi, kısıtlı bir hareket yeteneği olan bitkiler de vardır. Özellikle, evrimin alt basamaklarındaki il­kel ve.basit canlılarda bitkiler ile hayvanlar arasındaki ayrım iyice belirsizleşir. Örneğin Euglena gibi bazı tek hücreliler hem fotosentez yapabilir, hem yüzebilir, hem de besin parçacıklarını yutabilir. Pek çok hayvan, yer değiştirme yeteneğinin olmaması (örn. süngerler) ya da bitkilerinkini andıran geliş­me biçimleriyle (örn. bazı mercanlar ve yosun hayvanları) bitkilere benzer özellikler taşırsa da, bu hayvanlarda genel olarak bitkilerin öbür tanıtıcı ve ayırt edici özellik­lerine rastlanmaz.

11 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Bitki Nedir Kısaca Tanımı"

 1. ben dedi ki:

  bence çok uzun

 2. mal dedi ki:

  salaklar pezewenkler

 3. Helin dedi ki:

  Ya çok uzunnnnnnnnnnn

 4. umut dedi ki:

  yani

 5. miray dedi ki:

  çok güzel

 6. mira dedi ki:

  iğrenç be üf

 7. şimal dedi ki:

  idare eder

 8. ayten dedi ki:

  çok güzel

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.