Blaise Pascal Hayatı Kısaca

Pazartesi, 6 Mart 2017, 14:27 | Önemli Kişilikler | 14 Comments
by onur

Blaise Pascal Hayatı, Blaise Pascal Kimdir Kısaca

Daha küçükken deha olduğunu ortaya koyan Pascal 19 Haziran 1623’te dünyaya gelmiştir ve 19 Ağustos 1662’de hayatını kaybetmiştir. Herhangi bir geometri eğitimi olmamasına rağmen daha 12 yaşında eşkenar üçgenler ve çemberler çizmiş ve üçgenin iç açılarının toplamda iki dik açıya denk olduğunu kendisi keşfetmiştir.

19 yaşına geldiğinde aritmetik hesaplamaları yapan bir hesap makinesi keşfetmiştir. sadece kuramsal bilim dallarında değil deneysel ve uygulamalı bilimlerde de kabiliyetini ortaya koymuştur. Toricelli’nin atmosferin basıncıyla ilgili deneyinde 23 yaşında gözden geçirmiş ve yükseklere çıkıldığında atmosfer basıncının azaldığı keşfetmiştir. Bir gece diş yakınmalarından dolayı uyuyamayıp rulet ve sikloidle ilgili fikirler bulmuştur. Sikloid eğrisinin niteliklerini bulmuştur.

Küçük yaşlarda yaşına göre büyük projelere imza atmıştır. Matematiğin gelişiminde de önemli icatları vardır. Blaise Pascal 20 yaşlarında felsefe ve dine çok fazla ilgi göstermiştir. 39 yaşında ise hayatını kaybetmiştir.

Blaise Pascal Hayatı Hakkında Kısa Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

14 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Blaise Pascal Hayatı Kısaca"

 1. sanane dedi ki:

  noktalarına dikkat et

 2. isimsiz dedi ki:

  çok tisekür ederim matematik projesi için kullanıcam :))

 3. muhammed dedi ki:

  amk skm

 4. muhammed dedi ki:

  g

 5. muhammed dedi ki:

  hayat bilgisi

 6. muhammed dedi ki:

  oruspu

 7. ecrin dedi ki:

  Çok iyi teknoloji tasarım araştırmalarıma yaradı sadaece biraz daha uzun olsaymış keşke o zaman daha iyi olurdu saolun

 8. imge dedi ki:

  çok güzel anlatmışsınız çok begendim çok işime yaradı sosyal ödevimi rahatlıklla yaptım ama ölümünü çok kısa yazmışsınız öldüğü yeri ve tarihini net yazsaydınız iyi olurdu iyiki varsınız yoksa öedevim çok uzun olacaktı :)))))

 9. Çağrı dedi ki:

  Onun Amk

 10. FatmaNur dedi ki:

  Pascal uzun ve zor işlemler yapılsın işlerde doğru olup olmadığını kontrol etmek için yaptı sen tembellik yap diye degil

 11. hatice dedi ki:

  iyiki pascal o hesap makınesını cıkardı pascall seviliyosun

 12. yasemin dedi ki:

  pascalı biz gormedık ama ıyıkı bu hesap makinesini cıkardı .. eger pascal onu cıkarmasaydı kesın matematık durumumuz kotu olurdu pascal öldü ama canımızda can kalmadı .. mekanı cennet olsun …. PASCAL SEVİLİYOSUNN

Yorum Yazın