3:16 pm - Pazartesi Ocak 21, 8284

Bursluluk Sınavı (PYBS) ve Öğretmen Çocukları

Cumartesi, 23 Aralık 2017, 0:05 | Genel | 199 Comments
by admin

Kısa adı PYBS olan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı’na hazırlanan öğrenciler bilir ki, öğretmen çocuklarına bu sınavda ek kontenjan verilerek, bunlar diğer öğrencilerden avantajlı konuma sokulur. Haliyle sınava emek verip hazırlanan diğer öğrenciler bu durumu kabul etmeyerek, ilgili yönetmeliği eleştirirler. Peki bir öğretmen çocuğu hangi şartlarda bursluluk sınavı özel kontenjanından yararlanabilir. Geçen yıl ne kadar kişi faydalandı. Bu hususlar hakkında vereceğim bilgi eleştiri yapan öğrenciler birçok yönden aydınlanmış olacak.

Bursluluk Sınavı (PYBS) sonrası yatılılık ve bursluluk imkanlarından faydalanacak öğrenci kontenjanının %15’i öğretmen çocuklarına ayrılmıştır. Mevcut yönetmelikte durum böyledir. Ancak uygulamaya baktığımızda öğretmen çocukları kendilerine ayrılan bu kontenjanları özellikle son 3 yıldır dolduramamakta.  Peki neden mi ?

Eğer evde yaşayan kişi sayısı başına düşen yıllık gelir miktarı 4600 TL üzerinde ise o ailenin çocuğu bursluluk sınavına giremiyor. Anne babanın öğretmen olduğu durumlarda çocuklarının PYBS’ye girmesi bu gelir durumundan dolayı imkansız. Bizim asıl dikkat çekmek istediğimiz nokta, sadece anne ya da babası öğretmen olan çocukların bursluluk sınavında kendilerine ayrılan %15 lik kontenjandan ne kadar yararlandıkları. Bir öğretmen maaşını (ek dersleriyle birlikte) yıllık olarak hesapladığımızda eğer çocuk sayısı 4 ya da daha fazla değilse, bu öğretmenin çocukları bursluluk sınavı öğretmen kontenjanından yararlanamayacaktır. İşte dikkat çektiğimiz, son 3 yılda öğretmen çocuklarının birçoğu kendileri için ayrılan bu %15’lik kontenjana başvuru yapamıyor olması. Eleştiri yapan diğer öğrencilerin bu noktayı göz önüne almaları, onları hak ve adalet noktasında tatmin edecektir.

Öğretmenler, bordrolu çalışanlar olduğu için eve giren paranın miktarı bellidir, kayıt altındadır. Bu sebeple yanlış beyan veremez. Ancak, anne – babası kamu çalışanı olmayan ve kişi başı yıllık ortalama geliri 4600 TL’nin üzerinde olup da bursluluk sınavına giren öğrenciler yok mudur ? Evet var tabi ki. Bunlar PYBS’ye başvuru esnasında  yıllık gelir konusunda yanlış beyenat verdiklerinden, sınava girebiliyorlar. Çünkü devlet sadece kayıt altında olan gelir miktarına bakar.

İşin özeti olarak, öğretmen çocuklarının avantajlarını kullanarak öyle sanıldığı gibi kontenjanları hınca hınç doldurdukları söylentileri tamamen yanlıştır. Öğretmen çocukları için %15 lik kontenjan ayrılmıştır ve bu kontenjan son yıllarda, gelir düzenlemesi sebebiyle doldurulamamaktadır bile.

(Tuğba Savaş – Soruegitim.com)

199 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Bursluluk Sınavı (PYBS) ve Öğretmen Çocukları"

 1. Canan dedi ki:

  Öğretmenim ben de. 476 teog puanı ile 8.sınıftki çocuğum kazanamadı. Allah rızası için yalan dolan haberlere inanmayın.

 2. hüseyin ünal dedi ki:

  arkadaşlar ben de öğretmenim evet öğretmen çocuklarına kontwnjan ayrılmamalı ama bu bir yul önce ilan edilmeli bu yıl olduğu gibi sınavdan sonra değil benim 1 8. sınıf 2. 5. sınıf üç çocuğum var ve 5. sınıftaki bir çocuğum 464 puanla kazandı 454 puan alan diğeri kazanamadı 482 teog puanı olan çocuğum da kazanmadı. verdikleri para kimsenin umrunda değil ama çocukların ümidini boşa çıkarmak da ayıp keşke baştan belirtselerdi öğretmen çocuğu kontenjanı yok diye biz de ona göre güdülerdik çocukları…

 3. üçüzler dedi ki:

  Merhaba biz DEVRİM EZGİ MUSTAFA KEMAL Turan üçüz kardeşleriyiz ögretmen çocuguyuz tek maaşlı bir aileyiz devrim turan kardeşim 440 ezgi turan kardeşim 390 ben mustafa kemal turan ise 386 aldık.Fakat ögretmen kontenjan puanlarını çok yüksek tutuklarından kazanamadık. Ögretmen kontenjanına ne lüzim vardı.Ögretmen çocuklarının puanlarını aşşıga cekilmesini yetkililerden talep ediyoruz

 4. ramazan dedi ki:

  benim oğlum da 443 puanla kazanamadı. Hayırlısı olsun. Öğretmen çocuklarına göz diken küçük beyinliler,Galerici ,mütahit, diş hekimi ve kayıt dışı geliri olan insanların çocuklarının burs aldığını düşünmeden, öğretmen çocuklarını konuşuyor.Küçük düşünmeyin artık biraz büyüyün derim.

 5. Hilmi dedi ki:

  1 su nasıl kayıt altında.evlere gidip saati 75tlden ders veren bunu maliyeyemi belirtiyor ki bu dersi veren oldukça çok sayıda öğretmen var.
  2 si onlar girmesin diyen yokki. Girsin ama herkesten neden taban puanı farklı olacak.
  3 bu makale yılmaz yazan arkadaşa tekrar gözden geçirmeye ve mantığa davet ediyorum.

 6. akif dedi ki:

  bu sene bir öğretmen çocuğu 452 puanla KAZANAMADI .

 7. Cngz dedi ki:

  Öğretmen çocuğu olarak benim çocuğum 488 puan aldı.
  Ne kadar boş konuşuyorsunuz

  • Hilmi dedi ki:

   Hayırlı olsun öğretmen çocuğuna yakışan bence budur.ama asla diğerlerine göre torpille burs almak değildir

 8. cemal dedi ki:

  Yav nekadar yersiz yorum yapıyorsunuz benim çocuğum 5.sınıf öğrencisi ve 440 puanla kazanamadı ne kontenjanı biliyorsanız anlatın bilmiyorsanız susun.bu sene 330 puanla hangi öğretmen çocuğu kazanmış

 9. sıla dedi ki:

  şimdi benim puanım 461 sadece %15 dilimlik puanla kaybettim hemde 461 puanla o %15 lik dilim olmasaydı derece bile yapardım tamam paranız siizn olsun ama hakka giriyosunuz ya öğretmen çocuğuna niye öncelik veriyon o öğretmen çocuğu yapar koskoca öğretmen çocuğu annesi babası zaten ilgilenir ben sonuçların tekrar yapılmasını ve 15 lik dilimin silinmesini istiyorum öğremtn çocuğu 430 puanla aldı ben 461 puanla derecelik puanla kaybettim Allah belanızı versin bide benim taban puanı 410

 10. Merhaba dedi ki:

  Allah belasını versin sisteminde öğretmen çcuklarınında

 11. muhammad kadir kılınçer dedi ki:

  sağolsun Meb deki komisyon toplanarak önceden %15 olan öğretmen çocuğu kontenjanını ½5 e indirdiler.

  • ahmetAdınız ... dedi ki:

   olsun çocuklarımın canı sağ olsun.Allahın verdiği hepimize yeter.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.