Çatak Nereye Bağlı

Cumartesi, 1 Haziran 2013, 22:26 | Eğitim ve Öğretim | 2 Comments
by admin

Çatak Nereye Bağlı, Çatak Nerede

Çatak, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Van iline bağlı ilçe ve ilçe merkezi kasaba. 1.826 km2 olan Çatak ilçesi doğuda Gürpınar ilçesi, güneyde Hakkari, güneybatıda Siirt illeri, batıda Bahçesaray, kuzeybatı ve ku­zeyde de Gevaş ilçeleriyle çevrilidir.

İlçe yüksek, dağlık bir bölgede yer alır. Kuzey kesimi Van Gölünün güneyindeki Kavusşahap Dağları olarak adlandırılan yüksek bir dağ sırası tarafından engebelendirilir. İhtiyar Şahap Dağının Çatak kasaba­sının kuzeybatısında 3.634 m’ye erişen do­ruğu ilçenin en yüksek noktasıdır. Kuzey kesimi Artos (Çadır) Dağı (3.537 m), kuzeydoğu kesimi Vaviran (Sarıbulak) Da­ğı (3.387 m), güneydoğu kesimi Damla Dağı (3.376 m), güney kesimi Alandaş Dağı (3.267 m) ve güneybatı kesimi de Arnas (Kepçe) Dağı (3.537 m) engebelendirir. Bu yüksek dağlar arasından, kuzey-güney doğ­rultusunda akan Çatak Deresi, doğudan ve sayısında da artış görülmektedir. Sonbahar ve kış aylarında kapalı yerlerde beslenen hayvanlar baharda gür çayırlarla kaplı yük­sek yaylalara çıkarılır. Yöredeki yaylalar­dan hayvancılıkla uğraşan göçer aşiretler de yararlanır. Hayvancılık ilçe köylerinin yüz­de 90’ının birinci geçim kaynağı olmasına karşın, halen son derece ilkel yöntemlerle sürdürülmektedir. Hayvansal ürünler ve bunların işlenmesi çok sınırlıdır. Yaz ayla­rında yaylalarda kurulan mandıralarda Van’ın ünlü otlu peyniri üretilir. Son yıllar­da Çatak’ta pazara yönelik otlu peynir üretimi yaygınlaşmaya başlamıştır. Deri ve yapağı üretimi ile evlerde yapılan dokuma­cılık hayvansal ürünleri değerlendiren öteki etkinliklerdir. Bitkisel üretim ekonomik olarak hayvancılıktan sonra gelir. Ovada başta buğday olmak üzere tarla bitkileri yetiştirilir. Meyvecilik, özellikle armut ve ceviz üretimi önem taşır. İlçedeki Tirişin Yaylasında kaya resimleri bulunmuştur. Mezolitik Çağdan İlk Tunç Çağına değin yapılmış olan kaya resimlerin­de av sahneleriyle boğa, ceylan, bizon, fil gibi hayvanlar gerçeğe uygun ya da şematik olarak canlandırılmıştır. Çatak 645’te yöre­ye gelen Araplar tarafından kuruldu. 13. yüzyılda Moğol istilasına uğrayan Çatak, 1350’den sonra Hakkâri beylerinin egemen­liğine geçti. Timur istilasının ardından Safevilerin yönetimi altına girdi ve 1548’de Osmanlı Devleti’ne bağlandı. Önceleri Şı- tak olarak adlandırılan yöre 1865’te kaza yapıldı. I. Dünya Savaşı sırasında Rus işgaline uğradı. Çatak kasabası, Çatak ve Norduz (Narlıca) derelerinin birleştiği dar bir vadide kurulmuş küçük bir yerleşimdir. Kasaba il merkezi Van’a 81 km uzaklık­tadır.

Çatak Belediyesi 1937’de kurulmuştur.

2 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Çatak Nereye Bağlı"

  1. selin dedi ki:

    çok teşekkürler☺♥☺♥

  2. ğuj pğ8bh dedi ki:

    yorum yok

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.