Çevre Sorunlarının Neden Olduğu Hastalıklar

Salı, 25 Mart 2014, 20:44 | Genel | 6 Comments
by tayyar

Çevre sorunları hangi hastalıklara neden olur, bu yazımızda sizlere hava ve su kirliliğinin neden olduğu hastalıklar hakkında bilgi vereceğiz.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl 13 milyon insan trafik, stres ve sağlıksız çevre koşulları yüzünden hayatını kaybediyor. Çevre koşullarının iyileştirilmesi bu ölümlerin büyük ölçüde azalmasını sağlayacak. Yapılan araştırmalara göre ise bu ölümlerin çoğu az gelişmiş ülkelerde meydana geliyor. Az gelişmiş ülkelerdeki kirli hava, temiz olmayan çevre şartları ve insanların düşük yaşam düzeyleri yüzünden bu ölümlerin meydana geldiği tahmin ediliyor.

Çevre kirliliği sadece insanların değil bütün canlıların yaşamını olumsuz yönde etkiliyor. İki tür çevre kirliliği var: Geçici ve kalıcı kirlilik. Birinci kirlilikte hayvan pisliği gibi biyolojik ve bir süre sonra kendiliğinden yok olacak kirlilik türüdür. Genellikle bu kirlilikte insanın payı çok düşüktür. Ancak kalıcı kirlilik dediğimiz ve doğada yok olmayan bazı maddelerin (plastik, petrol ürünleri ve poşetler) doğaya karıştırılması yüzünden kirlilik kalıcı hale geliyor ve binlerce yıl boyunca geçmeyecek kadar büyük bir boyuta varıyor. Deterjan, radyasyon ve tarım ilaçları bu kirliliğe neden oluyor.

Hava kirliliği sonucu akciğer kanseri ve solunum yolu hastalıkları görülürken su ve toprak kirliliğindense yediğimiz yiyecekler doğrudan etkilendiği için vücudumuzun her organı bundan etkilenebiliyor. Mesela yediğimiz yemeklerin kirlenmesi sonucu tifo, tifüs, dizanteri gibi bulaşıcı hastalıklarla sarılık gibi insan hayatını olumsuz etkileyen hastalıklar oluşabiliyor.

indir (1)

Çevre Sorunları Nedeniyle Ortaya Çıkan Hastalıklar Yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Hemen Bizimle Paylaşabilirsiniz.

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Çevre Sorunlarının Neden Olduğu Hastalıklar"

 1. edanur kızılkaya diyor ki:

  kısa öz güzel hem ödevime hemde genel kültürüme katkıda bulundu hazırlıyanlara tesekkür ederim …:)

 2. ali diyor ki:

  çevremizi kirletmeyelim…

 3. ezgi polat diyor ki:

  berbat yani onu önceden söylim beğenmedim doğrusu çok kısa

 4. krliçe geliyorrrrrrr :D diyor ki:

  mallll gibi :D

 5. uçan adam diyor ki:

  yorum yazdım :)

 6. saniye tatlı diyor ki:

  Çok güzel ama çok kısa daha uzun olsaydı daha güzel olurdu

Yorum Yazın