Çocuk Gelişimi Nedir Bölümü

Cumartesi, 24 Mart 2018, 22:17 | Bilgi Paylaşımı | 275 Comments
by admin

Üniversite sınavına hazırlanan ve Çocuk Gelişimi bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Çocuk Gelişimi Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler:

Çocukların sağlık, gelişim, beslenme ve eğitimi konusunda bilgili olan; onların zihinsel, bedensel, duygusal ve toplumsal gelişmelerine yardımcı olmak için eğitim programları hazırlama ve uygulama, ana – babalara çocuklarına ilişkin sorunlarında yol gösterme ve rehberlik çalışmaları düzenleme konularında çalışacak eleman yetiştiren bir bölümdür.

Çalışma Alanları

Sağlık Bakanlığı ve MEB’e bağlı yuva ve kreşlerde çocuk gelişimi elemanı, hastanelerde yatan çocukların eğitim ve eğlence etkinliklerini sağlayan yardımcı hastane elemanı; çocuk hastanesi ve ana – çocuk sağlığı merkezlerinde sağlam çocuğun fiziki ve ruhsal gelişiminin incelenmesinde danışman,  televizyon ve radyo çocuk programları yapımcısı, çocuk kitapları ve benzeri materyal hazırlamada kitle haberleşme danışmanı olarak çalışabilirler.Çalışma alanı ve kurum çeşidinin fazla olması iş bulmayı kolaylaştırmaktadır.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Okul öncesi çocuğun eğitim sorunlarına verilen önem ve açılan yuva, kreş, bakımevi sayısı arttıkça, çocuk gelişimi ve eğitimi uzmanlarına duyulan ihtiyaç da artacaktır.

Mesleğin gerektirdiği özellikler:

Çocukları sevme ve onlarla beraber olmaktan sıkılmaması
Çocukların duygularını anlayabilmesi
Hoşgörülü ve sabırlı olması, insanlarla iyi iletişim kurması
Gelişim psikolojisine ilgi duyması
Kendini geliştirme konusunda istekli ve yaratıcı olması gerekir.

ÇOCUK GELİŞİMİ (TM–3)

ÜNİVERSİTE ADI ADI TABAN PUAN BAŞARI SIRASI
HACETTEPE Ü. 442,103 26.442
ANKARA Ü. 435,578 31.233
KIRIKKALE Ü. 427,709 37.552

Çocuk Gelişimi Nedir, Çocuk Gelişimi Ne İş Yapar, Çocuk Gelişimi Maaşları, Çocuk Gelişimi Puan Türü, Çocuk Gelişimi İş İmkanları, Çocuk Gelişimi İş Çalışma Alanları, Çocuk Gelişimi Mesleği Hakkında Bilgiler, Çocuk Gelişimi Bölümü Hangi Üniversitelerde Var, Çocuk Gelişimi Bölümünün Geleceği, Çocuk Gelişimi Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Çocuk Gelişimi Bölümü Tercih Edilir mi

Bu Bölüm Hakkındaki Düşüncelerinizi Aşağıdaki Yorum Aracılığıyla Hemen Paylaşabilirsiniz

, Çocuk Gelişimi Bölümü 2011 YGS LYS Başarı Sırası, Çocuk Gelişimi İçin Kaç Puan Gerekir, Çocuk Gelişimi Tanıtımı, Çocuk Gelişimi Kazanç Durumu,Meslek Rehberi,Çocuk Gelişimi Puanı 2016 2017

Tagged with:

275 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Çocuk Gelişimi Nedir Bölümü"

 1. Asya dedi ki:

  Melsek lisesinde temel dersleri az gördüğün ve staja gittiğin için düz lise çıkışlı olmak daha şanslı üniversite konusunda

 2. Begüm dedi ki:

  Aöf 4 yıllık İşletme mezunuyum. Çocuk gelişimi bölümüne geçiş yapabiliyor muyum?

 3. Seda dedi ki:

  Meslek lisesi mezunuyum cocuk gelisimi okumak istiyorum bana yardimci olabilirmisiniz

 4. ismet dedi ki:

  Lisede özel egitim alt sınıfında okuyan otistik çocuğum var. Çocuğumun öğretmeni çocuk gelişim mezunu. Bu durumdan son derece rahatsızım çünkü çocuğuma sadece yap boz, incik boncuk gibi çalışmalar yaptırıyor çocuğumun gelişiminde hiçbir ilerleme görmüyorum. Benim merak ettiğim özel alt sınıfı da olsa nasıl olurda çocuk gelişimi mezunu biri ortaogretim kademesinde ögretmenlik yapabiliyor? Bu konuda mevzuat ve yönetmeliklerde özel eğitim sınıflarına ancak sınıf öğretmenlerinin ve alan dersi öğretmenlerinin girebileceği yazıyor. Bu durumda çocuğumun okulundaki uygulama mevcut mevzuat ve yonetmeliklere ters degil mi? Çocuğuma yapılan bu haksızlığı gidermek icin nasıl hareket etmem gerekiyor, nereye başvurmam gerekiyor? Bu problemi sadece ben yaşamıyor olabilirim. Muhtemelen başka okullarda benzer sıkıntılar yaşanıyor olabilir. Okul yönetimi malesef bu konuda çok duyarsız davranıyor, bize hiç yardımcı olmuyor. Bu konuda görüş paylaşacaklara şimdiden teşekkür ederim.

  • Aslı dedi ki:

   Çocuk Gelisimciler otistik bireylerede yeterli yardımı yapabilecek eğitimi üniversitede alıyorlar.Nasıl ortaögretimde derse girdiğine gelirsek universitede formasyon eğtimi alarak özel eğitim merkezlerinde ve okul öncesi sınıflarda öğretmen olarakta çalışabilmekteler ve çocuğunuzun özel eğitım altsınıfında okuduğunu söylediniz yani çocuk gelisimci formasyon aldıysa çalışabilir ve çocuk gelişimciler normal bir sınıf ögretmeninden daha duyarlı olabilecek eğitimi alıyorlar asıl alanları budur.Bu konuyu ilgili öğretmenle görüşerek sonuca ulaştırabileceğinize inanıyorum.Umarım yardımcı olabilmişimdir.

 5. ikra altan dedi ki:

  iyi günler ben 2016 2017 düz lise mezunuyum açıköğretim çocuk gelişimi okumak istiyorum ne yapmam gerek yardımcı olurmusunuz kahraman maraşta oturuyorum

  • Kasım dedi ki:

   Düz lise mezunlqri maalesef şanslı değil kiz meslek bölümünden mezun, cikisli olmaniz gerekiyor!

 6. Kadir dedi ki:

  İyi günler 4 yıllık yüksek okul çocuk gelişimi (myo değil) kpss lisansa girebiliyor mu

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.