Dersleri Düzenli Tekrar Etmenin Önemi

Cumartesi, 19 Ocak 2013, 20:17 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Düzenli Tekrar Yapmanın Önemi Dersleri evde düzenli olarak tekrar etmek gerekir. İnsan beyni yeni öğrendiği bilgilerin %30’unu tekrar etmediği takdirde 10-15 saniye içerisinde unutur. Bunun temel sebebi beynin tüm bilgileri tek bir seferde aklına yazamamasıdır. Bunun için beyine sürekli aynı bilginini girmek istemesi ve kalıcı bir yer edinebilmek için sürekli anımsatılması gerekmektedir. Bunun içinde kişinin düzenli tekrar yapması gereklidir. Günümüzde okul hayatında düzenli çalışan öğrenci sayısı çok azdır. Bu yüzden de öğrencilerin büyük bir oranı birçok konuyu çabucak unutmaktadır. Konuları unuttukça da temelini kaybedip, derslerde başarısız olmaktadır. Düzenli tekrar yapmanın önemi de bu durumda ortaya çıkmaktadır. Peki öğrencin düzenli tekrar yapmasının önemi nedir? Diye soracak olursak;

Öğrencilerin birçoğu cümleleri art arda okuyarak ezber yapmaya çalışır. Bunun sonucunda akla giren bilgiler işinizi gördükten sonra bir anda kaybolur. Ancak düzenli tekrar yapıldığında bu bilgiler yavaş yavaş beyninize kalıcı olara kodlanır. Kişi düzenli tekrar yaparak tüm bilgiler kodlandığında artık o konuda hiçbir eksiklik hissetmemeye başlar. O konu üzerinde milyonlarca öğrenciden daha iyi netler çıkartır ve sınavlarında daha başarılı olur. Düzenli tekrar yapmanın diğer bir önemi ise kişinin unutkanlık problemini sona erdirir. Kişi derslerinde olduğu gibi gerçek hayatında da birçok konuyu beynine daha kolay taşır. Öğrendiği bilgiler kısa sürede beynine girer. Ezberi kuvvetlenir ve birçok konuyu anlayarak çözmeye başlar. Yani sizi eğitimde başarıya götürür.

Dersleri tekrar etmenin önemi , Dersleri tekrar etmezsek ne olur

Soruegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.