Gazneliler Hakkında Bilgi

Pazartesi, 10 Mart 2014, 19:14 | Genel | 0 Yorum
by tayyar

Gazneliler kimdir, gazneliler nerede kuruldu, gazneliler hükümdarı, gazneliler hakkında kısa bilgi.

Gazneliler 963-1187 yılları arasında varlığını sürdürmüş Türk-İslam devletidir. Afganistan, İran ve Hindistan’ın kuzey bölgelerinde yerleşim gösteren Gazneliler, yaptıkları hizmetlerle Türk-İslam ailesinin güçlenmesini sağlamışlardır. Özellikle Gazneli Mahmut’un Hindistan’ın İslamlaştırılması amacıyla yaptığı 17 sefer nedeniyle İslam Halifesi tarafından Sultan ünvanını alması bunun güzel örneğini oluşturur. Bunun dışında bilinen önemli hükümdarları Sultan Mesut ve kurucu Alp Tekin’dir.

Gazneliler çoğunluğu Türk olmakla birlikte bünyelerinde çeşitli ırklara ev sahipliği yapmışlardır. Paralı askerlik sistemini geliştirmişler ve Hindistan’da bugün Müslüman nüfusun fazla olmasında olumlu katkıları bulunmuştur. Ayrıca Gazneliler sünni halifeyi şiilere karşı korumuş, bu sayede İslam dünyasında saygın bir konuma yükselmişlerdir. Ayrıca Gazne hükümdarı Mahmut, sultan ünvanına sahip ilk Türk olmuştur.

Gazneliler döneminde Afganistan’daki Leşker-i Bazar Cami, Sultan Mesut Kulesi, Aslan Cazip Türbesi ve Beyhakiye Medreseleri gibi önemli mimari eserler de yapılmıştır.

indir (3)

Gazneliler Hakkında Kısa Bilgi yazımız Hakkında Yorumlarınızı Aşağıda Bizimle Paylaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.