Harut ve Marut’un Hikayesi

Cumartesi, 20 Nisan 2013, 11:09 | Önemli Kişilikler | 5 Comments
by admin

Harut ile Marut’un hikayesi, Harut ve Marut kimdir

Harut ile Marut, islam geleneğinde, iste­meden kötülüğün koruyucusu olan iki me­lektir. İnanışa göre, yeryüzünde işlenen gü­nahları izleyen bir grup melek insanoğlunun zayıflığını alaya almaya başlar. Allah, onla­rın da aynı koşullarda daha iyi davranama­yacağını bildirerek şirk, adam öldürme, zina ve şarap içme gibi günahlara karşı ne kadar direnebileceklerini sınamak için Harut ile Marut’u yeryüzüne gönderir. Yeryüzüne inmelerinden kısa süre sonra güzel bir kadın iki meleği de baştan çıkarır. Harut ile Marut bu günahlarına tanık olan birini öldürürler. Bunun üzerine Cennet’teki melekler Allah’ın gerçekten haklı olduğunu kabul eder­ler; Harut ile Marut ise günahlarının kefare­tini yeryüzünde ya da Cehennem’de ödeyeceklerdir. İki melek dünyada cezalandırıl­mayı seçerler ve kıyamet gününe değin Babil’de bir kuyu içinde ayaklarından asıl­maya mahkûm edilirler.

Kuran (Bakara 102), Harut ile Marut’tan Babil’de kötülük yayan iki melek olarak söz eder. Söylence büyük olasılıkla iki meleğin bu durumunu açıklamak üzere doğmuştur. Öykü Şemhazai, Uzza ve Aza’el adlı günah­kâr meleklerle ilgili Yahudi söylencesiyle de benzeşir. Harut ve Marut adlarının, etimo­lojik açıdan, Zerdüşt dininin iki baş meleği Haruvatat ve Ameretat’la ilişkili olduğu sanılmaktadır.

5 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Harut ve Marut’un Hikayesi"

 1. davuttt dedi ki:

  sevgili arkadaşlar bu olay anlatıldığı şekilde değildir ne k.kerimde nede hadisi şerifte böyle bişey yoktur ve zayıftır allah cc k.kerimde Hârut ve Mârut, diğer melekler gibi, günahtan uzaktırlar Kur’ân-ı Kerim’de meleklerle ilgili olarak buyrulmaktadır ki:

  “Onlar, Allah’ın kendilerine emrettiği şeylere asla isyan etmezler” (n).

  “Hayır, onlar, ikrâma mazhar edilmiş kullardır. Bunlar söz(leriy)le asla onun önüne geçmezler. (Bilakis) bunlar ancak onun emriyle hareket ederler”

  “(Evet) kendilerine her suretle kâhir ve hâkim olan Rablerinden korkarak (daima ona inkıyat ederler. Melekler de) ne ile emr olunurlarsa onu yaparlar”

  Kitab-ı ilâhînin bu açık beyanı karşısında meleklerden günahın vukuu nasıl kabul edilebilir? Muhâlfarz, onların günah işlediği kabul edilecek olsa, yaptıkları o günahın da Allah’ın emri olması gerekir. Kur’an-ı Sâdıku’l-beyânın şu âyet-i böyle bir ihtimali, katiyetle reddetmektedir:

  “Allah, hiç bir zaman kötülüğü emretmez.” allah razı olsun ……..

 2. tuğçe dedi ki:

  harut ile marut gerçek ise hangi kuyudalar

 3. ramazan dedi ki:

  harutla marut hikayesinin gerolma olasılığı varmı varsa hala dünyadamı yaşıyor

 4. huseyin.yksl dedi ki:

  çok güzel

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.