4:12 am - Salı Aralık 23, 2014
Sponsorlu bağlantılar

Harut ve Marut’un Hikayesi

Cumartesi, 20 Nisan 2013, 11:09 | Önemli Kişilikler | 3 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

Harut ile Marut’un hikayesi, Harut ve Marut kimdir

Harut ile Marut, islam geleneğinde, iste­meden kötülüğün koruyucusu olan iki me­lektir. İnanışa göre, yeryüzünde işlenen gü­nahları izleyen bir grup melek insanoğlunun zayıflığını alaya almaya başlar. Allah, onla­rın da aynı koşullarda daha iyi davranama­yacağını bildirerek şirk, adam öldürme, zina ve şarap içme gibi günahlara karşı ne kadar direnebileceklerini sınamak için Harut ile Marut’u yeryüzüne gönderir. Yeryüzüne inmelerinden kısa süre sonra güzel bir kadın iki meleği de baştan çıkarır. Harut ile Marut bu günahlarına tanık olan birini öldürürler. Bunun üzerine Cennet’teki melekler Allah’ın gerçekten haklı olduğunu kabul eder­ler; Harut ile Marut ise günahlarının kefare­tini yeryüzünde ya da Cehennem’de ödeyeceklerdir. İki melek dünyada cezalandırıl­mayı seçerler ve kıyamet gününe değin Babil’de bir kuyu içinde ayaklarından asıl­maya mahkûm edilirler.

Kuran (Bakara 102), Harut ile Marut’tan Babil’de kötülük yayan iki melek olarak söz eder. Söylence büyük olasılıkla iki meleğin bu durumunu açıklamak üzere doğmuştur. Öykü Şemhazai, Uzza ve Aza’el adlı günah­kâr meleklerle ilgili Yahudi söylencesiyle de benzeşir. Harut ve Marut adlarının, etimo­lojik açıdan, Zerdüşt dininin iki baş meleği Haruvatat ve Ameretat’la ilişkili olduğu sanılmaktadır.

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

3 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Harut ve Marut’un Hikayesi"

  1. tuğçe diyor ki:

    harut ile marut gerçek ise hangi kuyudalar

  2. ramazan diyor ki:

    harutla marut hikayesinin gerolma olasılığı varmı varsa hala dünyadamı yaşıyor

  3. huseyin.yksl diyor ki:

    çok güzel

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.