Henri Moissan Kimdir

Cuma, 14 Haziran 2013, 12:35 | Genel | 0 Yorum
by editor

Henri Moissan Kimdir, Henri Moissan Hayatı Biyografi

Fransız, kimyacı. En aktif element olan flüoru bileşiklerinden ayırıp, ele­ment halinde elde etmeyi başarmıştır.

Ferdinand Frederic Henri Moissan 28 Eylül 1852’de Paris’te doğdu, 20 Şubat 1907’de aynı kentte öldü. Yoksul bir ailenin çocuğu olduğundan düzenli bir öğrenim göremedi. İki yıl kadar bir eczacının yanında çırak olarak çalışıp, bir süre de Museum National d’Histoire Naturelle’de laboratuvar dersle­rini izledikten sonra, 1879’da Paris Eczacılık Yüksek Okulu’ndan diplomasını, bir yıl sonra Paris Fen Fakültesi’nden (Sorbonne) fizik bilimleri dalında doktorasını aldı.

Bir süre bitki fizyolojisiyle ilgilenip, öğretmenlik yaparak yaşamını kazandıysa da, sonra­dan tüm ilgisini inorganik kimyaya yöneltti ve 1882’de evlenince, kayınpederinin de desteğiyle, dört yılını yalnızca kimya çalışmalarına adadı. 1886’da Eczacılık Yüksek Okulu’nda toksikoloji profesörlü­ğüne, 1899’da inorganik kimya profesörlüğüne atanan, ertesi yıl aynı görevle Sorbonne’a geçen Moissan, özellikle bu üniversitedeki akademik yaşamında de­ğerli bir hoca olarak tanındı ve ölünceye değin sürdürdüğü uygulamalı dersleriyle, başarılı kimyacı­lar yetiştirdi.

1905’de Londra’daki Royal Society’nin, ayrıca Fransa’daki ve yabancı ülkelerdeki birçok bilim kuruluşunun üyeliğine seçildi, 1906’da, ölü­münden bir yıl önce Nobel Kimya Ödülü’nü aldı.

  • Eserleri (başlıca): Le four electrique, 1897, (“Elektrik Fırını”); Le fluor et ses composes, 1900, (“Flüor ve Bileşikleri”); Traite de chimie minerale, 5 ciİt, 1904-1906, (“Mineral Kimyası Elkitabı”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.