Jacob Moleschott Kimdir

Cuma, 14 Haziran 2013, 14:52 | Genel | 0 Yorum
by editor

Jacob Moleschott Kimdir, Jacob Moleschott Hayatı Biyografi

Alman filozof ve fizyoloji bilgini. Duyumcu felsefi görüşleriyle tanın­mıştır.

9 Ağustos 1822’de, Hollanda’nın Herzogen busch kentinde doğdu, 20 Mayıs 1893’de Roma’da öldü. Önce doğduğu yerde öğrenim gördü, sonra Heidelberg Üniversitesinde fizyoloji okudu, 1847’de burada doçent, 1856’dan sonra Zürich, 1861’de Torino ve 1879’da Roma üniversitelerinde fizyoloji profe­sörü olarak görevini sürdürdü. Önce Hegel’in görüş­lerini benimsedi, sonra Feuerbach’a bağlandı, Aristoteles ve Kant öğretilerini, kendi anlayışına göre yorumladı, biyoloji olaylarını özdekçi bir görüşle açıklamaya çalıştı.

Moleschot’un felsefesi duyumcu bir nitelik taşır. Ona göre bilginin kaynağı duyularla sağlanan veriler­dir. Bu veriler, doğrudan doğruya, yaşamdan edinilir. Düşünmek beynin fizyolojik bir işlemidir. Kara ciğer­le safra arasındaki organik bağlantı neyse, düşünme eylemiyle beyin arasındaki de öyledir. Yaşamla özdek birliktedir, öte yandan düşünce de yaşamla iç içedir ve evrenin bütün varlık kadarıyla bağlantılıdır. Düşünce, yaşamı yetkinliğin en yüksek aşamasına çıkarıp, mutluluğu sağlayacak güçtedir. Düşüncenin, istencin gelişmesi, özdeğin organizma ve beyinde en olgun biçimi almasıyla ilişkilidir. Çünkü düşünceyle özdek arasında sürekli gelişmeye yönelik bir varlık bağı bulunmaktadır.

Moleschot’un geliştirdiği öğreti, Alman filozof­ları arasında, en çok L.Buchner’i etkilemiş, «onun özdekçi anlayışını besleyen kaynaklardan biri olmuş­tur.

Eserleri(başlıca): Der Kreislauf des Lebens, 1852, (“Yaşamın Akışı”); Für meine Freunde, (ö.s.), 1894, (“Dostlarım için”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.