Johan Huizinga Hayatı

Pazar, 23 Haziran 2013, 13:00 | Genel | 0 Yorum
by editor

Johan Huizinga Kimdir, Johan Huizinga Hayatı Biyografi

Hollandalı filozof ve tarihçi. Orta Çağ uygarlığı, Rönesans ve hüma­nizm tarihi üzerine önemli yapıtlar vermiştir.

7 Aralık 1872’de Groningen, Neth’de doğdu. 1 Şubat 1945’de De Steeg’de öldü. Groningen ve Leipzig üniversitelerinde felsefe, dil ve tarih öğrenimi gördü. 1897’de Groningen Üniversitesinden felsefe doktoru sanını aldı. 1879-1905 yıllarında Haarlem’de tarih, 1903’de de Amsterdam’da Hint edebiyatı okut­tu. 1905-1915 arasında Groningen, 1915’ten sonra da Leiden Üniversitesinde tarih profesörü olarak görev aldı. 1929-1945 arasında Den Haag Bilimler Akade­misi Edebiyat Bölümü yöneticiliği yapmış, 1942’den yaşamının sonuna değin Naziler’ce gözaltında tutul­muştur.

Huizinga, tüm yapıtlarında tarihsel olgular ara­sındaki toplumsal ve tinsel ilişkileri gerçekçi bir tutumla açıklamaya çalışmıştır. Kültürü, toplumun özdeksel, tinsel ve ahlakla ilgili alanların niteliği, doğal durumdan daha yüksek bir varlık durumuna geçişte ortaya çıkan olgu diye tanımlar. Güç kavramı­na karşı tarihsel deneyimden kaynaklanan bir güven­sizlik duyan Huizinga, dengeli ve uyumlu bir hümanizmin savunucusudur. Yapıtlarında tarih boyunca kültürün gelişimini inceler. İlk yapıtlarında Hint edebiyatıyla ilgilenen Huizinga, en önemli yapıtı olan Herfsttij der middeleeuvven’de (“Orta Çağların Batı­şı”) 14. ve 15. yy’larda Fransa ve Hollanda’daki düşünce ve yaşam biçimlerini irdelemiştir. Bu yapıtı, canlı anlatımıyla edebiyat açısından da değer taşır.

1935’de yazdığı In de Schaduwen varı Morgen’ de (“Yarının Gölgesi Altında”) çağımızın tinsel tedirginliğini vurgulamıştır. İnsanlığın bugünü ve geleceği üzerine görüşlerini açıklarken, kültürün bu­nalımını ve akılcılığın zararlarını belirtti. Bu yapıtında Katolik ahlak anlayışını savunduğu görülür. Homo Ludens (“Oyun Oynayan Adam”) adlı çalışmasında kültürdeki oyun öğesini inceler.

Eserleri (başlıca): Herfsttij der middeleeuwen, 1919, (“Orta Çağların Batışı”); Erasmus, 1924; In de Scbaduıeen van Morgen, 1935, (“Yarının Gölgesi Altında”); Homo Ludens, 1938, (“Oyun Oynayan Adam”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.