Kapı Numarasını kim buldu, kapı numarasının icadı

Perşembe, 19 Ocak 2012, 10:00 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

kapı numarası ne zaman bulundu, kapı numarası nasıl bulundu, kapı numarasıni kim buldu nezaman

Kapı numaraları olmasaydı sanırım adresleri bulmakta oldukça zor olacaktı. Binaların numaralandırılmaları ve bu numaraların, binaların caddeye bakan yüzlerindeki kapıların üzerine çakılması işlemi ilk kez 1463 yılında Paris’te Pont Notre-Dame’da kullanıldı. 1708 yılında Londra’da yayınlanan “View of London” gazetesi, Prescot Caddesi’nde yaşayan bazı Avrupalı göçmenlerin oturdukları evleri numaralandırdıklarını haber verdi. 1763 yılında, Londra’da bir düzine kadar semtte evlerin kapıları numaralandırılmış durumdaydı. İki yıl sonra Avam kamarası’nda kabul edilerek yürürlüğe giren bir yasa ile, kent sınırları içinde bulunup da, üzerinde kime ait olduğunu belirtir bir levha bulunmayan “her eve bir numara verilmesi” zorunlu hale getirildi. Numaralandırmanın ilk etkisi, tüccarların köşebaşlarına, dükkânlarının yerlerini belirlemek için koydukları işaretlerin ortadan kalkmasıyla görüldü.

 

————————————————————————————————————————————————————-

 

Kapı Numarasını kim buldu, kapı numarasının icadı kapı numarası ne zaman bulundu, kapı numarası nasıl bulundu, kapı numarasıni kim buldu nezaman Kapı numaraları olmasaydı sanırım adresleri bulmakta kapı numarası nasıl bulundu, kapı numarası ne zaman bulundu, kapı numarasıni kim buldu nezaman

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.