Kendi Sanal Dershanenizi Kurun

Pazartesi, 25 Şubat 2013, 18:03 | Bilgi Paylaşımı | 0 Yorum
by admin

Günümüzde birçok ailenin evinde bulunan bilgisayarlar, genellikle aileler tarafından eğitim düşmanı olarak gözüken aletlerdir. Öğrencileri birçoğu vaktini buralarda geçirdiğinden aileler bu aletlerin öğrenciyi ders çalışmaktan alıkoyduğunu düşünür. Aslında bu düşüncenin doğruluk payı olsa da tam olarak doğru değildir. Aslında bilgisayar çocuğun eğitimini değil, çocuğun yanlış seçimleri kişinin eğitimine etki etmektedir. Bilgisayar ve beraberindeki internet ağı aslında birçok yönden zengindir. İnternet üzerinden eğitiminiz için kullanabileceğiniz birçok sistem bulunmaktadır. Bu sistemler aracılığıyla da kendi sanal dershanenizi kurup, ücretsiz olarak bilgi kaynağına ulaşabilmek mümkündür. Peki sanal dershanemizi nasıl kurabiliriz?

ogretmendersanlat

Öncelikle bilgisayarınızda eğitime yönelik içerikler koyacağımız bir klasör oluşturun. Daha sonra okuduğunuz sınıfa göre sanal dershanenizi kurmaya başlayabilirsiniz. Örneğin 9. Sınıfa gidiyorsanız araştırmanızı bu şekilde yapabilirsiniz. Öncelikle okulda işlediğiniz ve daha sonrada işleyeceğiniz konularını analiz ediniz. Öğretmenlerinizden yardım alarak öncelikli konuları, ağırlık vermeniz gereken kısımları belirleyiniz. Bu aşamadan sonra ise artık internet aracılığıyla sanal dershanenin temelini atmaya başlayabilirsiniz. Öncelikle analiz ettiğiniz konulardaki başlıklardan birini seçip, internet üzerinden konu anlatımlı videolarını bulunuz. Bu konu anlatımlarından kaliteli olduğuna inandığınız indirin. Video kısmından sonra ise konu anlatımlı yazılar indirin. Bunları slayt gösterimli anlatımlarla da destekleyin. İnternet üzerinde bulunan araştırdığınız konularla alakalı, seviyenize uygun konu testleri bulun. Bu işlemleri tüm konular için uygulayın. Sanal dershanenize kendinizden de yeni eklemeler yapıp, sanal dershanenizi geliştirebilirsiniz. Tüm sistemleri hazırladıktan sonra sanal dershanenizi yararlı bir hala getirebilmek için bilgili bir büyüğünüzün yardımıyla veya kendi başınıza bir çalışma sistemi hazırlayın. Bu çalışma sistemine göre dershanenizi bağdaştırıp, ücretsiz olarak dershaneye gidiyormuş gibi çalışın.

eokulegitim.com

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.