Louis-Jean Lévesque de Pouilly Kimdir

Pazartesi, 20 Mayıs 2013, 12:48 | Genel | 0 Yorum
by editor

Louis-Jean Lévesque de Pouilly Kimdir, Louis-Jean Lévesque de Pouilly Hayatı Biyografi

Fransız, filozof. Yaşamı elden geldiğince mutlu geçirmek için insan doğasını tanımanın gereğini ileri sürmüştür.

Reims’de doğdu, 4 Mart 1750’de aynı kentte öldü. Felsefe, fizik, matematik ve edebiyat konularım kapsayan bir öğrenim gördü. Newton’un doğa felsefesinin ilkelerini içeren çalışmaları üzerinde dura­rak, onları açıklamayı amaçlayan incelemeler yaptı. Sonra bütün çalışmalarını felsefe ve edebiyat üstüne topladı. 1727’de Academie des Inscriptions et des Belles Lettres’ye üye seçildi. Bir süre Güney Fransa ve İngiltere’de yaşadı. Ülkesine döndükten sonra Reims Belediye Meclisi başkanlığına getirildi.

Pouilly’nin amacı insan doğasını incelemek, ona göre yaşamı mutlu kılacak bir yöntem bulmaktı. Bu nedenle tutku, sevgi, incelik, saygı, tin, duygu ve dostluk gibi sorunlar üzerinde durdu. İnsanın duygusal yanıyla yaşama biçimi arasında bir bağlantının bulundu­ğunu vurguladı. Ona göre duyuları açıklamak için fizik ve matematik bilimlerden yararlanma gereği vardır. Çünkü duyular dış nesnelerle ilgilidir ve belli bir dizi oluşturur. Haz, yarar, duygusal incelik, erdem, kıvanç kişinin yaşamı süresince, ilişki kurduğu nesnelerle bağlantılıdır. İnsanı anlamak için, dış nesnelerle bağlantısı bulunan, izlenimleri bilmek gerekir. Pouilly’ ye göre duygu bütün iç olayları kapsar, bu olayları açıklamada kullanılan yöntem de bütün doğa bilimleri­ne uygulanabilir.

Eserleri (başlıca): Lettre â Lord Belınghrocke, 1730, (“Lord Bolingbrocke’ye Mektup”), Theorie des sentiments agreahles, 1747, (“Duyusal Hazlar Kuramı”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.