LYS Üniversite Ek Yerleştirme Tercihi Yapmak Ne Kadar Mantıklıdır

Pazartesi, 19 Eylül 2011, 23:43 | YGS LYS | 18 Comments
by admin

2011 LYS Ek yerleştirme tercihleri yaklaşadursun biz eokulegitim.com yönetimi olarak bu tercihleri bekleyen adaylara tecrübelerden yola çıkarak kısmî bilgiler vermek istedik.

Öncelikle bilinmelidir ki, bir adayın ek yerleştirme tercihi yaparken; adayın puanı, yazacağı programın ilk yerleştirmedeki taban puanından yüksek olmalıdır. Böyle bir şart olmasının sebebi o programa taban puanla yerleşen adaya haksızlık yapılmamak istenmesidir. Dolayısıyla ek yerleştirmede bir programın puanının düşmesi imkansızdır. ÖSYM, böyle bir şart koymasa dahi her halûkarda mantîken taban puanının üstünde öğrenci alımı yapılacaktır. Bu kısmı bilgilendirme amaçlı hatırlattık. Şimdi gelelim ek tercih yapmak ya da yapmamak meselesine …

Adaylara öncelikli olarak tavsiyemiz asla hedeflerinden sapmamalarıdır. Ek yerleştirmede tercih yapıp sonradan pişman olan çok aday vardır. Aday, çevresinin de psikolojik baskısı altında ek yerleştirmede istemediği bir programı yazabilmekte. Böyle bir durumda sonradan hakikaten büyük pişmanlıklar yaşanabilmektedir. Biliyorsunuz ki, ek yerleştirmeden tercih yapıp kazandığınız takdirde gitmezseniz 1 yıl kaybınız olacaktır. Bu sebeple sonradan pişman olunacak bölümleri asla düşünmeyin.

Aday ilk yerleştirmede istediği üniversitede “A” bölümünü kazanamamış olabilir. Ek yerleştirmede ise başka bir üniversiteden A bölümünü yazıp kazanırsa bu durum kişiyi çok fazla etkilemeyebilir. Ancak , kararsızlıkla “B” bölümünü seçip yerleşmek kişiyi sonradan içinden çıkılması güç tesir altında bırakabilir. Ek yerleştirmede tercih yaparken asla çevrenin etkisinde kalmayınız, hedeflerinizi sorgulayın. “Ben neyi hedefliyordum şu an ne yapıyorum ( düşünüyorum) ?” Bu sorunun cevabı size  mutlaka fikir verecektir.

Unutmayınız ki, 2012YGS 1 Nisan’da yapılacak. Eğer ki hedeflerinize çok yaklaşmışsanız ve sizin için zaman problemi yoksa mutlaka yeni sınavı düşünmenizi tavsiye ederiz. Ek yerleştirmeyi , normalde çok ucuz  malların daha pahalıya satıldığı bir pazara benzetebiliriz. Ek yerleştirme sonrası açıklanan puanlara göz attığınızda hiç ummadığınız bölümlerin taban puanının çok çok üstünde öğrenciler aldığını farkedebilirsiniz. Çünkü boş kalan “kimi” kontenjanlar ek yerleştirmede çok değere binerler.

Bu yazımızdan ek yerleştirmelere katılmama gibi bir öneri anlaşılmasın lütfen. Bazı adaylar ilk yerleştirmede elde edeyemeceği tercih başarısını belki de ek yerleştirmede gösterebilir. Ancak bu çok nadir olacaktır.

Özellikle üniversite sınavına ilk ya da ikinci girişleri olan adaylara tavsiyemiz acele etmemeleri, bunun yerine yeni yapılacak sınavlarda puanlarını arttırarak gerçekten istediği bölümlere gitmesidir. Ek yerleştirmede tercih yapacak olan adaylara ise tavsiyemiz, okumak istemeyeceğiniz ya da sizin tercihinizi yansıtmayan bölümleri yazmamalarıdır.

2011 LYS Ek yerleştirme tercihlerine katılacak olan adaylara başarılar dileriz …

Not: Yukarıda yazılanlar sitemiz editörünce kaleme alınmıştır ve tamamen kişisel tavsiyelerden oluşmaktadır.

eokulegitim.com – 20 Eylül 2011

18 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "LYS Üniversite Ek Yerleştirme Tercihi Yapmak Ne Kadar Mantıklıdır"

 1. gamze dedi ki:

  arkadaşlar biraz geç oldu ama seneye ek tercih yapacak olanlar için söylüyorum istediğiniz bölüm ek tercihlerde bazı üniversitelerde yeni açıldığında diğer üniversitelere göre genellikle daha düşük puanlı olarak alıyor aklınızda bulunsun.bizzat ben yaşadım için söylüyorum.

 2. YÜSRA dedi ki:

  ya tercih günü geldi ama kılavuzu indiremiyoruz bu benim son şansım nolur yardm edin kılavuzu indirmem lazım

 3. volkan dedi ki:

  arkadaşlar ikinci tercih ne zaman bi zahmet bilgi verebilirmisiniz

 4. selin dedi ki:

  ya bana yardımcı olabilirmisiniz ne zaman açıklanacak tercih klavuzu :(:((:(

 5. esma dedi ki:

  slm hocam bu gıun ayın 29 u site kılavuzu göstermıyor ltfn yardımcı olun

 6. burakcan dedi ki:

  ben ilk terchı yapmdm ek yerleştrmede terch ypablrmym ? yönetici: evet yapabilirsiniz

 7. vedat dedi ki:

  tercihsonuçlarında istanbul bahçeşehir üniversitesine yerleştirildiğimi öğrendim,biliyorsunuz ki 4 yıllık örgün ve özel bir okul.bu üniversite son tercihlerim arasındaydı,çok istemiyordum,düşündüm karar veremedim,kayıt yaptırmadım.hayallerim dondu.şimdi ek yerleştirmede kontenjansız açık öğretimleri tercih edebilirmişim bu da bana 2. bir şok oldu.ne yapacağımı şaşırdım.

 8. vuslat dedi ki:

  Bence ikinci tercihi yapabilirisin.Ancak bir dershaneye bu durumu danışırsan bence daha net ve açıklayıcı bir cevap alabilirsin.Ben ilk tercihte kazandım ktü edebiyatı.Fakat kazanamayan ve tercih yapmamış olanlar da yapıyor diye biliyorum.Hayırlı akşamlar.

 9. pınar__deniz dedi ki:

  ben ygs-lys 2011 de tercih yapmadım fakat şu an ikinci tercih yapmak istiyorum acaba benim ikinci tercih yapmak gibi bir şansım var mı ? beni bilgilendirirseniz çok sevineceğim..şimdiden teşekkür ederim hayırlı akşamlar..

 10. demet dedi ki:

  ösym hala neyı beklıyosun kılavuzu yayınlamak ıcın herkes ısıne baksın unıversıteye yerlesenler derslere basladı,2.terchlede bıyere yerlesemeyenler ıcınde bı sans dershane ordada dersler basladı su kılavzu yayınlayın artık???bukadar ınsanı bekletmeyın…

 11. mustafa dedi ki:

  ygs4 siralamam 54.325 puanım 426 zihin engelliler öğretmenliği 2.öğretim gelir mı.anadolu lisesi mezunuyum? yardımcı olursanız sevinirim

 12. vuslat dedi ki:

  Allah kısmet ederse bize olduğu gibi size de kazandıracaktır.

 13. vuslat dedi ki:

  Bu arada ben bunları sadece size yardım amaçlı söyledim.Umarım faydası olur.Ben karadeniz teknik üniversitesi türk dili ve edebiyatını ilk tercihte kazandım.

 14. vuslat dedi ki:

  Arkadaşlar ikinci tercihte son yerleşen kişinin puanına bakılarak genelde tercih yapılır.Tabi orayı tercih edecek kişilerin de sizden daha düşük bir puan almış olması gerekir.Bir yerde bir kontenjan kalmış ise bu kontenjana 10 kişi başvurursa bu 10 kişiden puanı yüksek olan o yerin açıkladığı puandan yüksek bir puanla girebilirler.Bence önemli olan burda sizin tercih edeceğiniz yeri sizden daha yüksek puan alanın tercih etmemesi ve puanınızın istenen en az yani taban puandan yüksek olmasıdır.Bence durum böyle ama yine de dershane vb yerlerde bir rehber öğretmen eşliğinde tercihlerinizi yapın.Hayırlı akşamlar.

 15. Uğur dedi ki:

  teşekkürler bilgiler için bizim gibi ilk defa girenler için cok guzel bilgiler

 16. demet dedi ki:

  bı tesekkurde ben edıyım saolun verdgınz bılgı ıcın kılavuz nerde???

 17. Hüseyin ATAR dedi ki:

  Kurallardaki “ek yerleştirmede bir programın puanının düşmesi imkansızdır.” bölümü bence yanlış… Çünkü;
  Farzedelim ki bir öğrenci X bölümünü 1-2 puanla kaybetti. Yerleştirmelerin sonunda kazanan birkaç öğrenci çeşitli sebeplerden kayıt yaptırmadı ve boşluk oluştu. Şimdi, kaydolmayan öğrenciler başka öğrencilerin hakkını gaspetmiş olmuyor mu ?
  Bence nasıl olmalı ?
  Puanı taban puanın altında veya üstünde olsun yerleşememiş herkes istediği bölümleri yine tercih yapabilmeli. (Tıpkı 1. tercih gibi) Puanlar düşerse ne ala… Yoksa kaderine razı olur.
  Böyle olursa boş kontenjanlar dolabilir…

 18. ömer dedi ki:

  yine il yorum bende olsun :) çok teşekkür ediyorum şahsım adına sayın yetkililer…

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.