Marmara Bölgesindeki Hayvancılık Faaliyetleri Nelerdir

Pazar, 28 Aralık 2014, 13:17 | Genel | 0 Yorum
by ozden

Marmara Bölgesinde Hangi Hayvancılık Türleri Yapılır, Marmara Bölgesindeki Hayvancılık Faaliyetleri

Marmara Bölgesinde yapılan hayvancılık genellikle ahır hayvancığı şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Bu bölgede ahır hayvancılığı çok gelişmiştir. Bunun sebebi ise tüketici toplumun üretici toplumdan fazla oluşu ve pazarlamacılıkta ortaya çıkan sorunların çözümlenmiş olmasıdır. Ayrıca Marmara Bölgesindeki yer şekilleri ve hava şartları da bu bölgede ahır hayvancılığının gelişmesine katkı sağlamıştır.

Bu bölgede bulunan araziler tarım yapmaya ve makineli tarıma elverişlidir. Bu durum meraların ve otlakların az olmasına sebebiyet vermekte bu da üreticiyi ahır hayvancılığına yönlendirmektedir. Marmara bölgesinde hayvancılık için gerekli meralar her ne kadar az olsa da buna rağmen hayvancılık yaygın ve verim yüksektir. Bu bölgede küçükbaş hayvancılık, büyük baş hayvancılığa göre daha fazladır. Aynı zamanda kümes hayvancılığı da her geçen gün artış göstermektedir.

Bölgede ahır hayvancılığı fazla olsa da Yıldız dağları bölümü, Tekirdağ, Balıkesir, Çanakkale bölgelerinde mera hayvancılığı da yoğun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca İstanbul, Gemlik ve Bursa ‘da ipekböcekçiliği yapılan bir diğer hayvansal faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca bazı bölümlerde balıkçılık da verimli şekilde yapılan hayvansal faaliyetlerdendir.

Marmara’da Hayvancılık Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.