MEB Ders Kitaplarındaki Cinsiyet Ayrımı Belirten İfadeleri Kaldırdı

Pazar, 26 Şubat 2012, 14:44 | Genel | 1 Yorum
by admin

Toplumda “Bu kadın işi ya da erkek işi ! ” gibi ifadelerle yer alan kurallar Milli Eğitim Bakanlığı ders kitaplarında artık yok. MEB, “Hayat müşterektir. ” dedi ve ev işlerini aile bireylerine dağıttı.Ders kitaplarında tepki çeken cinsiyet ayrımcı ifadeler büyük oranda çıkarıldı. İlköğretim ders kitaplarında tepki toplayan cinsiyet ayrımcı ifadeler büyük oranda temizlendi. Artık babalar da ‘ev işi’ne koşuyor.

3. sınıf Hayat Bilgisi kitabında, çocuklara evlerindeki görevleri kimlerin üstlendiği sorulurken şu örnek veriliyor: Şu anda annem yemek yapıyor, babam sofrayı kuruyor. Ben de odamı topluyorum. Cinsiyet ayrımcılığıyla dolu ilköğretim derskitaplarında iyileşme var. Kadınlar, artık sadece evi temizleyip yemek yapan kişi olarak resmedilmiyor.

Eşitliğin anlatıldığı kitaplarda anne ütü yaparken baba evi temizliyor, erkek çocuktoz alıyor, çocukların bakımını baba da üstleniyor; bilim insanları ve sanatçılar tanıtılırken kadınlardan pek çok örnek veriliyor, meslekler anlatılırken kadın itfaiyeci ve doktorlara da yer veriliyor…

Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü, ‘Ders kitapları İnceleme Projesi’ kapsamında 1. sınıftan 8. sınıfa kadar Hayat Bilgisi ve Sosyal Bilgiler ders ve çalışma kitaplarıile 8. sınıf Vatandaşlık ve Demokrasi Eğitimi ders kitabını taradı.

kullan

Ayşe Alan, Gonca Aşık, Kenan Çayır, Melike Ergün, Tuğçe Karagöz, Muhsine Önal, Ayşegül Sağcan, Elif Sağır tarafından 14 kitap incelendi. Kitaplarda pek çok ‘iyi örnek’ var. Örneğin Koza Yayınları’nın 1. sınıf Hayat Bilgisi kitabında ‘Benim eşsiz yuvam’ talosunda anne de başarılı bir doktor olarak gösterilmiş. Bu iyi örneklerden bazıları şöyle:

* Bilim ve sanat alanında başarılı olmuş kişiler tanıtılırken kadınlara yer veriliyor.Türkiye’nin ilk kadın heykeltıraşı Sabiha Bengütaş ve ABD Üniversiteler Birliği’nin 2002’de yılın bilim kadını seçtiği Prof. Dr. Sebahat Demir, tiyatro oyuncusu Afife Jale anlatılıyor. Ailedeki iş bölümünün resmedildiği kısım da baba bu kez ‘gazete okumak’ yerine ütü yapıyor. Anne temizlik yapıyor. Erkek çocuk toz alırken kızçocuk da çiçekleri suluyor.

* Kadının uzun yıllar sadece anne olarak resmedildiği kitapların sayısı azaldı.Kitaplarda kadınlar doktor, itfaiyeci, şoför gibi meslekleri yaparken gösteriliyor.
Evde İşbölümü

Evde işbölümünün eşitliğine vurgu yapılıyor: “Ev işlerini aile bireylerinden biri tek başına yaparsa bu adil olur mu? ”

* Çocuklara evlerindeki görevleri kimlerin üstlendiği sorulurken şu örnek veriliyor:
“Biz birbirimize değer veren bir aileyiz. Evimizde herkes sorumluluklarını bilir. Şu anda annem yemek yapıyor, babam sofrayı kuruyor. Ben de odamı topluyorum.” (Hayat Bilgisi 3)

RADİKAL – 26 Şubat 2012

1 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "MEB Ders Kitaplarındaki Cinsiyet Ayrımı Belirten İfadeleri Kaldırdı"

  1. Drgirishkumar dedi ki:

    It’s too late, but I hope you made it to Loop and Rosie’s between the two of them you can have a ralley great yarn hangover. If you make it to Philly again, let me know, I’d be glad to ferry you around and offer you dinner.

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.