3:16 pm - Perşembe Ocak 21, 7644

nasıl mimar olurum,mimar olmak için ne gibi yetenekler lazım

Pazartesi, 1 Ocak 2018, 13:53 | Bilgi Paylaşımı | 101 Comments
by admin

ben mimar olmak istiyorum ve şu anda lise1 öğrencisiyim nasıl çalışmam gerekir mimar olmak için napmak gerekiyor nolur yardım eder misiniz

Mimarlık Bölümü Tanıtımı:

Her çeşit binanın isteğe ve imkanlara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde çalışılabileceği gibi, mimarlık bürosu açarak serbest çalışmak da mümkündür.

Programın Amacı: Mimarlık bölümü, her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Mimarlık bölümlerinde genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, yani plan çizimine dayalı, daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mimarlık bölümünden mezun olanlara “Mimar” ünvanı verilir. Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

Çalışma Alanları: Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak, son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.

Nasıl mimar olunur, mimar olmak için ne yapmak gerekir hangi okulları bitirmeliyim

Nasıl Mimar Olunur Video 

101 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "nasıl mimar olurum,mimar olmak için ne gibi yetenekler lazım"

 1. Damla dedi ki:

  Sayısalım biraz iyi ama resmim kötü ve mimar olmak istiyorum ne yapmalıyım? Bide eşit ağırlık mı okumam gerek yoksa sayısal mı?

 2. Zeynep nur yıldız dedi ki:

  Ben lise 2öğrencisiyim sayısalmdan sadece fizik kötü be çizimim hayal gücümde iyi autocad kursunuda gidiyorum ama fiziğim çok kötü malesef ne yapmam lazım 😞

 3. Yasmn dedi ki:

  Merabalar ben çizim yapmayı çok seviyorum güzelde çiziyorum ama ev iç tasarım falan onlar çok ilgimi çekmiyor. Mimarlık mı okumalıyım yoksa neye yöneleblirim çizim üzerinden.

 4. Öğrenci dedi ki:

  Betül iyi ki böyle bir şey yazdın hayallerimden asla vazgeçmeyeceğim bazı sitelerde olmamamız için bize hep kötü moral veriyorlardı

  • ahmet dedi ki:

   bence de iyi ki yazmışsın.en azından kendin için ve de diğer mimar olmak isteyenler için çok güzel olmuş. teşşekkür ederim herkes adına bilgi verdiğin ve de destek olduğun için.mimarlık çocukluğumdan beri itediğim bir meslekti bilgi edinmek te yardım da bulundu inşallah mimarlık ta uzman olursun.

 5. Öğrenci dedi ki:

  Liseye geçilince mat ortalaması kaç olmalı

 6. Ramazan dedi ki:

  Gsf de master yaptım ama mimarlık okumak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekir? Bilgisi olan varsa paylaşırsanız sevinirim.

 7. Diyar dedi ki:

  7. Şıftayim sayisalim harika ama çizim yeteneğine sahip degilim ne yapmalıyım

 8. Bayram dedi ki:

  Arkadaslar bn lise 2 ogrencisiyim mimar olmak istiyorumm sayisalim iyi ama cizim yetenegim yok
  Ne yapmaliyim

 9. Meslek dedi ki:

  Farklı meslekler hakkında da bilgi sahibi olmak için bu siteye de bakmanızı tavsiye ederim.
  https://www.nasil.com/meslekler/

 10. Vefa dedi ki:

  arkadaşlar benim sayısal notum kötü ama çizimim var napmalıyımki mimar olayım?

  • irem dedi ki:

   olma cunku mimarlik tek cizimle alakasi yok bilgisayar uzerinden de cizim oluyor

  • Begüm dedi ki:

   Olma çünkü fizik ve matematik bilginin yüksek olması şart araştır..

  • Betül dedi ki:

   Bence eder bu mesleği gerçekten olmak istiyorsan eyer derslerini düzelt asla olmaz diye bişey yoktur sadece biraz zor vardır hiç bir şey imkansız değil dir .dersler al dersi dinle ve düzelt ben senin yerinde olsam asla. hayalimden dönmem bende senin gibiydim sayisalim iyi değildi ama şimdi 85 aşağı notumuz yok bence vaz geçme =)

  • Cevap dedi ki:

   Grafik tasarimci olabilirsin

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.