4:48 am - Cumartesi Nisan 19, 2014
Sponsorlu bağlantılar

nasıl mimar olurum,mimar olmak için ne gibi yetenekler lazım

Pazar, 12 Şubat 2012, 0:17 | Bilgi Paylaşımı | 19 Yorum
by admin
Sponsorlu bağlantılar

ben mimar olmak istiyorum ve şu anda lise1 öğrencisiyim nasıl çalışmam gerekir mimar olmak için napmak gerekiyor nolur yardım eder misiniz

Mimarlık Bölümü Tanıtımı:

Her çeşit binanın isteğe ve imkanlara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapılır. Bayındırlık ve İskan, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde çalışılabileceği gibi, mimarlık bürosu açarak serbest çalışmak da mümkündür.

Programın Amacı: Mimarlık bölümü, her çeşit binanın isteğe ve olanaklara göre plan ve projelerinin hazırlanması, yapımının denetlenmesi konularında eğitim ve araştırma yapar.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Mimarlık bölümlerinde genel matematik, bina fiziği, mimari çizime giriş gibi temel mimarlık dersleri verilir. Daha sonraki yıllarda ise temeli daha çok tasarıma, yani plan çizimine dayalı, daha kapsamlı ve ileri düzeydeki mimari bilgileri içeren dersler okutulur.

Gereken Nitelikler: Bu alanda eğitim görmek isteyen lise öğrencileri kendilerini, matematik, fizik, resim ve sosyal bilimler (sosyoloji, tarih, sanat tarihi, insan bilimleri ve kültür) alanlarında iyi yetiştirmelidirler. İyi bir mimar, hem sanat ve sosyal bilimlerle ilgili, hem de iş hayatının özelliklerini tanıyan kişidir. Bu nedenle kişinin üstün bir genel akademik yetenek yanında uzay ilişkilerini görebilme (cisimlerin uzayda alacakları durumları göz önünde canlandırabilme), düzgün şekil çizebilme gücüne sahip, yaratıcı bir kimse olması gereklidir. Ayrıca kişinin iş-ticaret konusunda bilgili, başka insanlarla işbirliği yapabilmek için uyumlu bir kimse olması çalışma hayatında başarısını artırabilir.

Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Mimarlık bölümünden mezun olanlara “Mimar” ünvanı verilir. Mimar önce, istek ve ihtiyaç sahibinin, yaptıracağı binada bulunmasını istediği özellikleri saptar. Yürürlükteki imar yasasını ve ihtiyaç sahibinin parasal olanaklarını, binanın yapılacağı yerdeki doğal koşulları dikkate alarak binanın planını çizer. Binanın tamamlandıktan sonra alacağı biçimi gösteren ölçekli maketler hazırlar. Mimar, zamanının büyük kısmını proje çizmek, etüt ve proje kontrolü yapmakla geçirir. Belli aşamalarda projenin uygulanmasını denetlemek amacı ile inşaat yerine gider.

Çalışma Alanları: Kamu kesiminde çalışan mimarlar genellikle Bayındırlık ve İskân, Ulaştırma Bakanlıklarında ve belediyelerde görev alırlar. Mimarlık serbest çalışmaya elverişli bir meslektir ve bugün özellikle büyük kentlerimizde mimarların birkaçı bir araya gelerek mimarlık bürosu açmayı tercih etmektedirler. Ülkemizde mimara gereksinme duyulmaktadır. Ancak, son yıllarda mimar yetiştiren okulların çoğalması ile mimar sayısında aşırı bir artma olmuştur. Bununla birlikte yetenekli ve iyi yetişmiş bir mimarın her zaman bol kazançlı iş bulması olanaklıdır.

Nasıl mimar olunur, mimar olmak için ne yapmak gerekir hangi okulları bitirmeliyim

Nasıl Mimar Olunur Video 

Bu Konu Hakkında Soru Sormak ve Anında Yorum Yapmak İçin Buraya Tıklayın

19 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "nasıl mimar olurum,mimar olmak için ne gibi yetenekler lazım"

 1. Merve diyor ki:

  Ben ortaokul 7 ye gidiyorum ve şimdiden ygs ye çalışmaya başladım.Sayısalım çok iyi,genelde hep 100 alırım çok güzel resim çizerim genelde insan çizimleri çizerim ve başarlıyım.iyi bir mimar olmak için lise için koleje mi yoksa fen lisesine mi gideyim?

 2. haydar diyor ki:

  ben inşaat,le ilgileniyorum lise terk,im mimar nasıl olurum yaşım 46 teşekürler

 3. fatma zehra diyor ki:

  selam :) ben 9. sınıf öğrencisiyim iç mimar olmak istiyorum. sayısalım fena değil ve çizimlerimde güzel. bunun yanında daha başka nelerin iyi olması gerekiyor?? cevap verirseniz sevinirim

 4. Berkay diyor ki:

  meraba arkadaşlar benim size bir sorum vardı ?

  meslek lisesi 3.sınıfa gidiyorum ve mimar olmaya karar verdim çalışacağım dersler ve mimarlık hakkında bilgi istiyorum ve çözeceğim test kitapları için hangi yayınları almam gerektiğini size sormak istiyorum lütfen en kısa zamanda cevap bekliyorum

 5. zzzerkek diyor ki:

  Mimarlık icin sayısaldayım gerekli dersler mat fizik önemli. Çalışırsanız başaramayacağınız bir şey yok

 6. neslihan diyor ki:

  ben bu 8. sınıftayım mimar olmak istiyorum hangi anadolu liselerine gidebilirim ? ve bu liselerin puanları ne kadardır ? biliyosunuz bu sene teog sınavı 700 üzerinden hesplancak ben 500 flan alıyorum ama asıl yerleştirme puanım %50 ihtimalle 338 :( bu puanla hangi mimarlık liselerine gidebilirim / hangi dersler göreceğim ?

 7. ecem diyor ki:

  ben 9. sınıf öğrencisiyim seneye bölüm secıcem mımar olmak istıorum ama matematiğim kotu.el sanatım iyi.napmalıyım ayriyetten özel matematik dersi alacağım ne yapmamı önerirsimiz

 8. hamza uysal diyor ki:

  ben imam hatip ogrencisiyim mimar olmak istiyorum cevremde insatci cok amcam mutahit fakat ben cizim iyi degilim matematikdeikintilarim var iyi bir mimar olmak icin ne yapmami onerirsiniz lutfen spyleyin

 9. bülbül diyor ki:

  benim derslerim fazla iyi değil ama şuan lise 3 e gidiyorum kız meslek lisesi grafik tasarımı mimarlık gibi çizimlerim iyi şuanlık iç mimarlığa gidiyorum ordan ünüversitede mimarlığa nasıl geçebilirim acaba

 10. ali diyor ki:

  Tuğçe,matematiğim kötü diyosun fakat eşit ağırlık öğrencisisin eşit ağırlık ve sayısal sınıfları aynı matematik müfredatını görür.Eğer eşit ağırlığı sırf matematik için seçtiysen büyük bi hata yapmışsın.Şuan ki sınav sisteminde eşit ağırlık öğrencisi isterse fen sınavlarına girip mimarlık seçebiliyor fakat bunun için çok çalışığ lise fen derslerini yapabilmen şart.

  • Mehmet diyor ki:

   Ben 7.sınıf öğrencisiyim,mimar olmak istiyorum.kaç puan gerekli?Hangi derslerimin iyi olması gerek

 11. neslişah diyor ki:

  bende mimar olmak istiyorum ama çizimim ve matematiğim kötü 8.sınıf öğrencisiyim gittiğim lise önemlimi? lisede mimarlık bölümü okumasamda üniversitede seçiğ mimar olabilir miyim? lütfen acil cevap

 12. Tarık ARSLAN diyor ki:

  olmak isteyip vazgeçtiğim meslek. girmek için en az 440-450 almak lazım…ki bu o kadar kolay birşey değildir. çalışmak lazım. sayısal m.f.(matematik-fen) istiyor. 30% geometri istiyor. olmak isteyen olsun.

 13. :D diyor ki:

  benim türkçe ödevim var mimar olmak için hangi okulları okumak gerekir lütfen yanıt bekliyorum

  • full diyor ki:

   Ben anadolu lisesinden mezunum ve mimarlıl fakültesinde okuyorum yani belli bir okul okuman şart değil yeteri kadar puan al yeter.

   • neslihan diyor ki:

    mimar ollmak içi ne yapmalıyım tavsiniz var mı cunkı cızımım cok ıyı değil ama matematiğim ve fizik iyi
    ?

    • özgür diyor ki:

     Ben mimarlik ogrencisiyim…basladigimda benim de cizimim kotuydu bolumdekilerin yaridan cogunun oldugu gibi fakat cizim calistikca gelisebilen bir sey sizden bi ressamin elinden cikmiscasina cizimler beklenmiyor cizim o kadar on planda olsaydi yetenek sinaviyla ogrenci alinirdi mimarlik fakultelrrine..ciziminiz iyiyse okulun ozellikle ilk donemleri rahat geciyor.kotuyse cizim uzerine ciddi zaman ayirip calismak gerekiyor…emin olun disiplinli bir tempoyla calisirsaniz cok rahat edersiniz…

     • Tuğçe diyor ki:

      Sayısal öğrencisi olmak illa gerekli mi? Ben im matematik kötü ve eşit ağırlık okuyorum sizce iyi bir tercih olur mu mimarlık?

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.