10:21 am - Çarşamba Mart 29, 2017

Okullarda Spor ve Temizlik Parası Toplanması Yasal mı

Salı, 11 Ekim 2016, 19:37 | Bilgi Paylaşımı | 9 Comments
by admin

Sitemize sevgili ziyaretçilerimiz ve öğrencilerimiz tarafından okullarda spor parası toplanması ya da temizlik parası toplanması yasal mıdır , okulun öğrencilerden temizlik parası ya da spor parası toplaması doğru mudur diye sorular yöneltiyorlar. Bu konuda ziyaretçilerimize kısa bir bilgi vermek istedik.

Birçok veli , öğrencilerinden zaman istenen spor parası, temizlik parası vb. paralardan şikayet etmektedir. Haliyle veliler, okul bu paraları ne yapıyor diye sorar kendi kendine.

Milli Eğitim Bakanlığının İlkokul Ortaokul (ilköğretim) ve Ortaöğretim (Lise) kurumlarına ayırdığı ödenek miktarı ve bu ödeneklerin mevzuatı birbirinden farklıdır. Ortaöğretim kurumlarına ayrılan ödenek miktarı çoğu zaman yeterli olurken ; ilköğretim kurumlarına ayrılan ödenek miktarları yetersiz kalabilmektedir. Burada, çoğunluğu ilgilendiren ilkokul ve ortaokul kurumlarına değineceğiz.

Özel Meslek Liselerine Öğrenci Başına 5 Bin TL Verilecekİlkokul ve Ortaokul kurumları için MEB’in ayırdığı ödenek bellidir. Birçok okul bu bütçeyi en uygun şekilde kullanmak için çaba gösterir.  Ancak, ortaya çıkan sürpriz ihtiyaçlar karşısında okulu bütçesi bu durumu karşılayamaz hale gelebiliyor.  Okul idarecileri her ne kadar bu bütçeyi sadece öncelikli ihtiyaçlar için kullansa da sıkıntı oluşabiliyor.

Hiçbir okul lavabolarında sabun olmamasını; sınıflarının ve koridorlarının pislik içinde kalmasını ya da öğrencilerinin derslerde araç-gereç sıkıntısı çekmesini istemez. İşte bu ihtiyaçlar için ilk başvurulan kaynak okula devlet tarafından ayrılan ödenek oluyor. Ancak ödenek yetersiz kalınca sonraki başvurulan kaynaklar okul-aile birliği ve öğrenciler(veliler) oluyor.

Spor parası da çoğu zaman gündeme gelir. Beden eğitimi öğretmeni eğer dersini işlemek için gerekli spor malzemelerini okulun öz kaynaklarından temin edemiyorsa, haliyle başvuracağı kaynaklar okul aile birliği ve öğrenciler olacaktır. Eğer ki spor malzemesi olursa, öğrenciler de öğretmen de dersi amacına uygun işleyebilecektir. Bu durum da öğrencilerin menfaatine bir durumdur.

Devlet tarafından ayrılan ödenekler okullara da maalesef adaletli bir şekilde dağıtılmamaktadır. Merkezi konumda, göz önünde olan bir okul ödeneklerden aslan payını alıp birçok ihtiyacını kolayca karşılayabiliyorken; bir köy okulu gözlerden uzakta olduğu için aynı şekilde yeterli ödenek alamayabilmektedir.

Sonuç olarak bu noktada sorulması gereken “Okula ne kadar ödenek ayrılıyor , bu ödenek ne şekilde değerlendiriliyor , okul-aile birliği gelir giderleri denetliyor mu , okulun ihtiyaçları neler vb. ” olmalıdır.

Çocuklardan toplanan spor parası, temizlik parası vb. paraları amacına uygun kullanmayan okul yok mu ? Elbette ki var.  Bir kasa elmada bir tane çürük elma olması demek, bütün elmaların çürük olduğu anlamına gelmez. Siz veliler, okula-öğretmenlere tepki göstermek yerine para neden toplanıyor, ne yapılıyor diye sorgulamanız gerekir. Unutulmamalıdır ki birçok okul , sizin çocuklarınıza sadece daha kaliteli şartlarda ve daha iyi bir eğitim vermek için çaba gösterir.

Okullardan temizlik parası spor parası toplamak yasal mı , Devlet okulların ihtiyaçlarını karşılıyor mu

Eokulegitim.com

9 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Okullarda Spor ve Temizlik Parası Toplanması Yasal mı"

 1. Sivaslı dedi ki:

  Zorbalıktan başka bir şey değil devlet okulu değilmi bu okullar, öğretmenler aldıkları ödenekten ödesinler onlarınki parada bizimki g.t pulumu benim çocuğumu müdür yardımcısı rencide etmiş neden vermiyorsun diye pazartesi günü gidecem makbuz isteyecem vermezse bende para vermeyecem

 2. serdar dedi ki:

  bu ne sacmalık kaerdeşim ögrencilerimizi ödemedikleri takdirde displin sucuyla tehtit ediyorlar siz hangi devirde yaşıyorsunuz kanunlardan haberiniz yok galiba

 3. misafir dedi ki:

  Yav gecin bu ayaklari ne makbuz var ne fiş resmen zorbalik ilkokul cocugundan 50 tl temizlik 50 tl de kitap parasi.etti 100 tl bin tane cocuk varsa etti 100 binlira. Ben elektrik su faturami yatiramazken araya bu sıkıştı

 4. misafir dedi ki:

  Yav gecin bu ayaklari ne makbuz var ne fiş resmen zorbalik ilkokul cocugundan 50 tl temizlik 50 tl de kitap parasi.etti 100 tl bin tane cocuk varsa etti 100 binlira. Ben elektrik su faturami yatiramazken araya bu sıkıştı

 5. Yiğit dedi ki:

  Bu yazıyı yazan resmen müdürleri ve öğretmenleri masum göstermeye çalışmış.
  Bir kasa elmada bir tane çürük varsa… diye laf etmişsin ama o cümle yanlış oldu. Bir kasa elmadan biri hariç hepsi çürük.
  Öğretmenlerin yüzde 90’ı oruspu çocuğu olmuş

 6. rabia dedi ki:

  bence okula para verme mecburiyeti yoktur.herkesin istenilen parayı veerebilme geliri veya gücü yoktur ve öğrenciler bunları hocalarada söylemeside gururunu incitebilir.

 7. BEYHAN TONUC dedi ki:

  benim anlam ve3remediğim sey her sene alınan malzemeler ne yapılıyor alınıyor alınıyor ama her sene çöpemi atılıyor minder vs gibi şeyler alınıyor benim spor salonum var ama bu kadar masraf etmiyorum bunu acıklaqrmısınız

 8. deniz dedi ki:

  okudum ama lafı ağzınızda gevelemişsiniz, böyle bir açıklama yerine kısa ve öz, net bir cevap yazmanızı öneririm. aynı zamanda bazı okullar aidatları vermeyen öğrencileri bütün okul önünde adlarını okuyup rezil ediyor. bu yasal mıdır? bir de okullar -hiçbir işe yaramadığı halde- 10 tane filan hizmetli alıyor, peki bu durumda niye işe yaramayan hizmetlileri çıkarmayıp da okullar velileri -çok afedersiniz ama kendimi tutamıyorum- soymaya çalışıyor? bu soruların da cevaplarını yazarsanız bu yazı çok daha faydalı olur. yazı çok eksik olmuş.

 9. hasan dedi ki:

  bu bilgi yetersiz ve gereksiz boş boş laf edilmiştir ve vakit kaybına neden olmuştur bunu yazan karşıdakini gerizekalı yerine koyyuyor

Yorum Yazın