Robert M. La Follette Hayatı

Perşembe, 11 Temmuz 2013, 13:18 | Genel | 0 Yorum
by editor

Robert M. La Follette Kimdir, Robert M. La Follette Hayatı Biyografi

ABD’li siyaset adamı. İlericiler gru­bunun önderlerindendir.

14 Haziran 1855’de Wisconsin Eyaleti’nde Prim- rose’da doğdu, 18 Haziran 1925’de Washington’da öldü. 1879’da Wisconsin Üniversitesini bitirdikten bir yıl sonra baroya kabul edildi. Aynı yıl Dane bölgesi savcısı oldu. 1885-1890 arasında üç dönem Cumhuriyetçi Parti’den Temsilciler Meclisi üyeliği yaptı.

1890’da Madison’a döndü ve hukuk stajı yapma­ya başladı. Bu yıllarda İç Savaş’ın ardından yaşanan hızlı sanayileşme ve kentleşmenin yol açtığı sorunlar, yerel ve merkezi yönetimlerin yalnızca çeşitli ayrıca­lıklar isteyen iş adamlarının desteklediği siyaset adamlarıyla dolması, rüşvetlerin, yolsuzlukların ala­bildiğine artması Cumhuriyetçi Parti içinden bir grubun bu duruma tepki göstermesine neden olmuş­tu. La Follette’in de içinde yer aldığı ve İlericiler olarak adlandırılan bu grup demir yollarının ve şirket­lerin vergilendirilmesi, çalışan kesimlere sosyal gü­venlik haklarının sağlanması ve seçim sisteminin demokratikleştirilmesi gibi bir dizi reform yapılması­nı istemekteydi.

La Follette, 1900’de Wisconsin valisi seçildi;1902 ve 1904 seçimlerini de kazanarak 1906’ya değin bu görevini sürdürdü. Reformcu yasalar hazırlamak ko­nusunda üniversitelerden öğretim üyeleriyle işbirliği yaptı. 1903’te demiryollarının vergilendirilmesi ve parti adaylarının doğrudan seçilebilmesini öngören yasaları, 1905’te ise kamu hizmetlerini düzenleyen yasayı çıkarmayı başardı.

  • Eserleri (başlıca): La Follette’s Autobiography, 1913, (“La Follette’in Otobiyografisi”).

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.