Tiroit Bezi Nedir

Pazar, 27 Ekim 2013, 10:54 | Genel | 9 Comments
by onur

Tiroit Bezi özellikleri, Tiroit Bezi nedir kısaca

Tiroit bezi iki parçalı bir bez olup gırtlağın hemen alt kısmında, soluk borusunun iki yanında yer almaktadır. İki hormon salgılar. Bunlar tiroksin ve kalsitonindir.

Tiroksin:

Organizmanın metabolizmasının enerji üretmekle ilgili kısmını düzenleyen bu hormon iyot yapısındadır. Kretinizm (ahmaklık) hastalığı, bu hormonun gelişme çağında eksik salgılanması sonucu ortaya çıkar ve belirtileri cücelik ile zeka geriliğidir. Basit guatr hastalığı ise yetişkinlerde bu hormonun eksik salgılanması sonucu ortaya çıkar. Kişi beslenmesinde yeteri kadar iyot almıyorsa tiroit bezi yeterince tiroksin üretemeyeceğinden büyür. Büyümesi için kanda tiroit hormonu eksikliğinden dolayı uyarılan hipofiz bezi TSH salgılar ve TSH tiroit bezini uyarır. Boğazda şişkinlik şeklinde gözlemlenebilecek bu hastalıkta metabolizma yavaşlar, şişmanlanır, deride kuruluk ortaya çıkar, uyuşukluk gözlemlenir ve vücut sıcaklığı düşer. Miksödem denilen tablo bu hastalığın ileri aşamasında görülür ve vücutta şişlikler oluşur. Eksoftalmik guatr (iç guatr) denen hastalık ise bu hormonun fazla salgılanması sonucunda meydana gelir. Bu hastalıkta ise metabolizma hızı artar, kan basıncı artar, terleme gözlenir, göz küreleri dışarı çıkıklık yapar, kilo kaybı görülür, sık nefes almayla birlikte sinirlilik gözlemlenir.

Kalsitonin:

Bu hormon paratiroit bezinin salgıladığı parathormon ile birlikte çalışarak organizmanın kalsiyum miktarını düzenler. Kandan kemiklere kalsiyum geçişi, kanda kalsiyum miktarı fazlalaştığında tiroit bezinin salgıladığı kalsitonin hormonu sayesinde olur. Ayrıca gerektiğinde böbreklerden kalsiyum geri emilimini azaltarak kandaki kalsiyum seviyesini düşürür.

9 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Tiroit Bezi Nedir"

 1. Mardqh dedi ki:

  On to see the bone the houses in the cities, visitors usually instinctively ask how come the houses systematically

 2. Warsbh dedi ki:

  This requires a little detective work in the form of tapping the wall with a hammer

 3. fahtom dedi ki:

  Remove fm. pan out and intensively drain on true a manner paper towel

 4. israguide dedi ki:

  where he is producing educational
  media aimed

 5. veganfonWarriorwjz dedi ki:

  This is also where I’m in agreement with the majority of cardiologists and the nutri

 6. apelsinikqum dedi ki:

  Medieval or steelyard revealed older sources referring to lemons as a settle upon make known improvement voice of broadening the greatly unfriendly, but juice-free citron.

 7. apelsinikzts dedi ki:

  Medieval or be revenged older sources referring to lemons as a matrix guaranty of unequivocal the greatly keen, but juice-free citron.

 8. myvac dedi ki:

  Food a few plant occasionally material may be preserved on the indifference part of desiccation in very persistently run causing areas

 9. prostosi dedi ki:

  The a little above multivariate techniques are each and all pretty linear as with well a true model is calculated using linear combinations

Yorum Yazın

Sponsorlu bağlantılar

 

Son Yorumlar

İletişim

Sitemiz ile ilgili olarak görüş,öneri ve şikayetler ile reklam teklifleri için eokulegitim[at]gmail.com e-posta adresimizi kullanabilirsiniz.