Topkapı Sarayı ile İlgili Kısa Bilgi

Perşembe, 31 Mayıs 2018, 19:23 | Genel | 6 Comments
by ozden

Topkapı Sarayı Nerededir, Topkapı ile İlgili Kısa Bilgi

Topkapı sarayı dünyanın en eski günümüze ulaşabilmiş en önemli sarayıdır. Osmanlı Devleti yaklaşık dört yüz yıl bu saraydan yönetilmiştir. İnşasına 1465 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından başlanmıştır. ilk adı Saray-ı Cedîd-i Âmire olup bu kelime “Yeni saray” anlamına gelmektedir.

Saray tek bir binadan değil birçok oda ve bölümden oluşmaktadır. Saray kullanıldığı yıllar içinde yeni bölümler eklenerek genişletilmiştir. Sultan İkinci Mahmut döneminde, 1825 yılında ahşap olarak “Topkapı Sarayı” adında başka bir saray inşa edilmiş ve bütün yeni saraya“Topkapı Sarayı” adı verilmiştir. Zaman içerisinde meydana gelen yangınlar ve demiryolu inşaatı nedeniyle birçok köşk ve daire tahrip olmuş ve yıkılmıştır.

Saray günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Ayrıca İstanbul’un Sultanahmet ilçesindeki bu saray İstanbul’a önemli bir turizm geliri saplamaktadır. Sarayda bulunan ve müze olarak gezilebilecek bölümler şunlardır:

Birinci, İkinci ve Üçüncü Avlu, Harem, Silah koleksiyonu ve divan odası, Mutfaklar ve porselen koleksiyonu, Elbiseler, Hazine, Saat koleksiyonu bölümü, Kutsal emanetler bölümü, Sultan portreleri galerisi, Dördüncü avlu.

Topkapı Sarayı ile İlgili Bilgi Kısaca Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

6 yorum yazılmış, sizde hemen aşağıdan yorum yazabilirsiniz "Topkapı Sarayı ile İlgili Kısa Bilgi"

 1. solemıcam dedi ki:

  çoooook ttttşşşşşşşkkkkkkk

 2. İSİM dedi ki:

  çoook teşekkürler

 3. nil kara dedi ki:

  Q

 4. ferda dedi ki:

  tşk

 5. simy dedi ki:

  sagol

Yorum Yazın