Ahmet Uluçay Biyografisi

Ahmet Uluçay, 1954 yılında Kütahya şehrinde dünyaya geldi. Sinema ile 1960 yılında, ilkokul sıralarındayken köye gelen bir seyyar sinemacı sayesinde tanıştı.

Daha on iki yaşındayken arkadaşı İsmail Mutlu ile sinema makinesi yapmak için yola koyuldu.

Tam üç yıl uğraştı ve ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filminde de anlatıldığı gibi bir ahırda köylü halkına film göstermeye başladı. Sinemaların çöpe attığı filmlerden kareleri birbirine ekledi ve denizi seyretti.

Köyde tavukçulukla uğraşan arkadaşı İsmail Mutlu ve maden işçisi arkadaşı Şerif Akarsu ile “Tepecik Köyü Arkadaş Sinema Grubu”nu oluşturdu.

Uluçay, ilk filmi ‘Optik Düşler’i (1992) arkadaşlarıyla Almanya’da yaşayan bir gurbetçiden aldıkları VHS kamerayla çekti.

İlk kez 1994 yılında 6. Ankara Uluslararası Film Festivali’ne katılarak Optik Düşler ve Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak isimli filmleriyle tanındı.

Usta yönetmenin belgesel filmi ‘Optik Düşler’ ve sonrasında çektiği kısa filmi ‘Koltuk Değneklerinden Kanat Yapmak’, ilk defa 1994 yılında 6. Ankara Film Festivali’nde gösterildi.Sinemaya hayatını adayan Uluçay, yıllarca geçim derdi ile uğraştı.

Kamyon şoförlüğü ve inşaat işçiliği, tavukçuluk gibi pek çok işte çalıştı. İlk uzun metrajlı filmi ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ da aynı kaderin kurbanı oldu. Bir yandan film çekilirken, Uluçay geçimini sağlamak için yem fabrikasında hamallık yaptı.

‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’la pek çok uluslararası festivalden ödül alan Ahmet Uluçay’ın ikinci filmi ‘Bozkırda Deniz Kabuğu’nun çekimleri ise 2007′de başlamış,

Uluçay’ın sağlık sorunları sebebiyle yarım kalmıştı. Ahmet Uluçay, bugüne kadar belgesel, kısa ve uzun metrajlı olmak üzere 11 filmiyle 22 ödül kazandı.

Usta yönetmen Ahmet Uluçay, tedavi gördüğü Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde 30 kasım 2009’da vefat etti.

Ahmet Uluçay Kimdir Ahmet Uluçay hayatı Ahmet Uluçay biyografisi Ahmet Uluçay hakkında bilgi Ahmet Uluçay, 1954 yılında Kütahya şehrinde doğdu. Sinema ile 1960

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir