Albert Abraham Michelson Kimdir

Albert Abraham Michelson Kimdir, Albert Abraham Michelson Hayatı Biyografi

ABD’li fizikçi. Işığın hızını büyük bir duyarlıkla ölçmüş, bu alandaki çalış­maları görelilik kuramının oluşma­sında rol oynamıştır.19 Aralık 1852’de Prusya’daki Strelno’da (bugün Polonya’da Strzelno) doğdu, 9 Mayıs 1931’de ABD’ nin California Eyaletindeki Pasadena’da öldü. 1854’de ABD’ye göç eden ailesi, “altına hücum” yıllarında ilkin San Francisco’ya, sonra Nevada Eya­letindeki Virginia kentine yerleşti. Babası tüccardı. 1869’da girdiği ABD Deniz Akademisini 1873’de bitiren Michelson, fen derslerindeki başarısını deniz­cilikte pek gösteremedi ve iki yıl denizde görev yaptıktan sonra, 1875’de aynı akademide fizik-kımya öğretim görevlisi oldu.

1880’de Avrupa’ya giderek, Berlin ve Heidelberg üniversitelerinde, Paris’teki College de France ve Ecole Polytechnique’te Helmholtz, Lippmann gibi değerli fizikçilerle çalıştı. 1882’de ABD’ye dönünce, Deniz Kuvvetlerinden ayrılıp Cleveland’daki Case Uygulamalı Bilimler Okulunda (bugün Case Western Reserve Üniversite­si) fizik profesörü oldu. 1889’da Massachusetts Eyaleti’nin Worcester kentindeki Clark Üniversitesinde fizik profesörlüğüne, 1893’de yeni kurulan Chicago Üniversitesinde fizik profesörlüğünün yanı sıra fizik bölümü başkanlığına getirildi.

1929’da bu görevden emekli olduktan sonra çalışmalarını Pasadena’daki Mt.Wilson Gözlemevi’nde sürdüren Michelson, 1923-1927 arasında ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ nin başkanlığını yapmış, 1902’de Londra’daki Royal Society’nin üyeliğine seçilmiş, 1907’de bu kurumun Copley madalyasını ve Nobel Fizik Ödülü’nü almış­tır. Michelson’ın fiziğe en büyük katkısı ışık hızının ölçülmesi konusundadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir