Alberto Cavalcanti Kimdir

Alberto Cavalcanti Kimdir,Alberto Cavalcanti Hayatı ve Biyografi

(1897-1982)

Brezilyalı belgesel ve yarı belgesel film yapımcısı ve yönetmeni. Dünyanın dört bir tarafındaki kural dışı yapımlarıyla hiçbir ticari sisteme uymayan, bireysel sinema sanatçılarından biridir.

Alberto de Almeida-Cavalcanti, 6 Şubat 1897’de, Rio de Janeiro’da doğdu, 1982’de öldü. İsviçre’de hukuk ve mimarlık öğrenimi gördükten sonra gittiği Paris’te sinemayla ilgilendi. Set dekoratörü olarak çalıştı. Öncü sanat akımlarıyla olan ilişkisi 1926’dan sonra gerçekleştirdiği ilk filmlerinde melankolik, şiirli bir gerçekçiliğe dönüştü. 1926’daki Rien que les heures (“Yalnızca Saatler”) Paris halkının özgün bir incelemesiydi. 1933’de ünlü İngiliz belge film yönetmeni John Grierson tarafından İngiltere’ye çağrıldı. 1934’teki PettandPott, 1936’daki CoalFace (“Kömür Surat”) ve özellikle aynı yılın filmi olan Night Mail (“Gece Postası”),Cavalcanti’nin İngiliz belge sinemacılığına olan katkıları arasındadır. BBC için birçok filmin yapımcılığım da üstlenen yönetmen 1942’de Ealing stüdyolarında yapımcılığa başladı. Burada birçok belgesel hazırlayan Cavalcanti, İngiliz sinemasının konulu filmlerine belgesel anlayışı da sokmuştur. 1942 tarihli Went Tbe Day Well? (“Gün İyi Geçti mi?”) Cavalcanti’nin İngiltere’de çektiği ilk konulu filmidir. Bunu 1945’de Dead of The Night’m (“Gece­nin Issızlığı”) iki bölümü, 1947’de Nicholas Nickleby izledi.

Cavalcanti 1950’de Brezilya’ya döndü. Vera Cruz yapım şirketinin başına geçti ve yapımcı ya da yönetmen olarak çeşitli filmlere girişti. Ne var ki üç yıl sonra, komünistlikle suçlanarak işine son verildi. Tekrar Avrupa’ya döndü. Avusturya’da Brecht’le ortak bir çalışma olan Puntilla Ağa ve Uşağı oyunu­nun bir uyarlamasını çekti. Cavalcanti, çeşitli sinema okullarında ders vermiş ve Film and Reality (“Film ve Gerçek”) adlı bir de kitap yazmıştır (1942).

Eserleri (başlıca) -.Rien que les heures,1926,(“Yalnızca Saatler”); Pett and Pott, 1934; Coal Face, 1936, (“Kömür Surat”); Night Mail, 1936_, (“Gece Postası”); Went The Day Well?, 1942, (“Gün iyi Geçti mi?”); Dead of the Night, 1945, (“Gecenin Issızlığı”); Nicholas Nickleby, 1947; Herr Puntilla und Sein Knecht Matti, 1955, (“Pun­tilla Ağa ve Uşağı”).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir