Alexander Graham Bell’in Hayatı Kısaca

Sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazıda, sizlere Alexander Graham Bell’in Hayatı Kısaca bu konuda bilgiler vereceğiz.

Tarih boyunca insanlığa katkı sağlayan ve medeniyetlerin gidişatını etkileyen pek çok gelişme yaşanmıştır. Bu gelişmelerin ortaya çıkmasında pay sahibi olan bilim insanları da, yaşamlarının üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen hala yeni nesillere öğretilmekte ve yeni nesillerin de bunlardan ders çıkarmaları sağlanmaktadır. Alexander Graham Bell de günümüzde yüksek teknoloji ile donatılmış pek çok akıllı telefonun üretilmesinde büyük rol sahibidir. Graham Bell, telefonun mucididir.

alexander-graham-bell-kimdir

İngiliz kökenli bir Amerikalı olan Graham Bell, İskoçya ülkesinin Edinburgh şehrinde, 3 Mart 1847 tarihinde dünyaya gelmiştir. Eğitim hayatına bir müzisyen olarak başladıysa da genç yaşında bu alanda istekli olmadığını farketmiştir ve çalışmalarını fonetik gibi başka alanlara yönlendirmiştir. İlerleyen yaşlarında göç ettiği Kanada’da, sağır insanlarla yaptığı çalışmalar ile birlikte sağırlara çeşitli işaretlerin yardımıyla anlaşabilmeyi öğretmiştir.

Annesi de bir sağır olan Graham Bell, bu konuda özel bir hassasiyete sahipti ve kendisini, sağırlara anlaşmayı öğretmeye adamıştı. Bu konuda yürüttüğü çalışmalar sırasında bir şans eseri, kullanılabilir ilk telefonun icadını gerçekleştirmiştir. 1875 yılında telefonu icat eden Bell, 1876’da telefonuna patent almış, 1877 de bunun üzerine ABD’de bir şirket kurmuştur.

Hayatı boyunca çeşitli alanlarda yaptığı çalışmalar ile birlikte toplamda 30 icadın patentini kendi üzerine almış, insanlık adına pek çok önemli gelişmenin altına adının imzasını atmıştır.

Alexander Graham Bell’in Hayatı Kısaca Adlı Yazımız Hakkındaki Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir